dostępne w wersji mobile muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

PORADY EKSPERTÓW

| muratordom.pl » Bezpłatne porady ekspertów » FAKRO » Dodatkowe okna połaciowe w bloku...

Ekspert odpowiada

Dodatkowe okna połaciowe w bloku mieszkalnym

W 2011 roku kupiłem mieszkanie na poddaszu, które zostało zaadaptowane przez poprzedniego właściciela (pomieszczenia strychowe, suszarnia itp.). Niestety poprzedni właściciel nie doświetlił wystarczająco pomieszczeń - powierzchnia okna w każdym pomieszczeniu wynosi jedynie 3,5% powierzchni podłogi lub 6% dla powierzchni użytkowej (duże skosy) wg prawa budowlanego dla pomieszczeń mieszkalnych wynosi ona min 12,5%. Niestety spółdzielnia mieszkaniowa nie chce wyrazić zgody na wstawienie dodatkowych okien (koszty poniósłbym sam) - uzasadnia to tym, że wg projektu takie jakie są mają być i dalsza dyskusja nie ma sensu. Co mogę zrobić w takiej sytuacji, gdzie się udać po pomoc?

doradca

Doradza ekspert z firmy FAKRO

Podstawowa kwestia dotyczy przyczyn, dla których spółdzielnia nie chce wyrazić zgody na wstawienie dodatkowych okien dachowych. Znając konkretne przyczyny można odnieść się do nich w merytoryczny sposób. W mojej ocenie najlepszym wyjściem wydaje się być próba porozumienia ze spółdzielnią mieszkaniową - być może przedstawienie alternatywnego projektu z nowymi oknami skłoni spółdzielnię do ponownego rozpatrzenia sprawy. Zgodnie z polskim prawem budowlanym:

 

§ 57. 1. Pomieszczenie przeznaczone na pobyt ludzi powinno mieć zapewnione oświetlenie dzienne, dostosowane do jego przeznaczenia, kształtu i wielkości, z uwzględnieniem warunków określonych w § 13 oraz w ogólnych przepisach bezpieczeństwa i higieny pracy.

 

2. W pomieszczeniu przeznaczonym na pobyt ludzi stosunek powierzchni okien, liczonej w świetle ościeżnic, do powierzchni podłogi powinien wynosić co najmniej 1:8, natomiast w innym pomieszczeniu, w którym oświetlenie dzienne jest wymagane ze względów na przeznaczenie - co najmniej 1:12.

 

§ 58. 1. Dopuszcza się oświetlenie pomieszczenia przeznaczonego na pobyt ludzi wyłącznie światłem sztucznym, jeżeli:

 

1) oświetlenie dzienne nie jest konieczne lub nie jest wskazane ze względów technologicznych,

2) jest uzasadnione celowością funkcjonalną zlokalizowania tego pomieszczenia w obiekcie podziemnym lub w części budynku pozbawionej oświetlenia dziennego. 2. W przypadku gdy pomieszczenie, o którym mowa w ust. 1, jest pomieszczeniem stałej pracy w rozumieniu ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, dla zastosowania wyłącznie oświetlenia światłem sztucznym, w tym elektrycznym, jest wymagane uzyska nie zgody właściwego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego, wydanej w porozumieniu z właściwym okręgowym inspektorem pracy.

 

Z poważniem,

Konsultant FAKRO

ZADAJ PYTANIE

PORADY EKSPERTA

Co powoduje pojawianie się pary wodnej na oknie dachowym?

Doradza ekspert z firmy FAKRO

Zjawisko kondensacji pary wodnej to naturalne zjawisko fizyczne związane z zawartą w powietrzu wilgocią. Problem zaczyna się wtedy, gdy na przykład w wyniku niepoprawnie działającej wentylacji nie...

Spełnienia jakich formalności wymaga montaż okien połaciowych w istniejącym dachu?

Doradza ekspert z firmy FAKRO

Witam. Polskie przepisy prawa budowlanego nie określają jednoznacznie, czy w przypadku montażu okien dachowych w już istniejących budynkach wymagane jest pozwolenie, czy też wystarczy zgłoszenie....

Jak dopasować markizy zewnętrzne i system sterowania do zamontowanych okien połaciowych?

Doradza ekspert z firmy FAKRO

Witam. W przypadku opisanych okien dachowych istnieje możliwość zamontowania markiz AMZ. Możemy zaproponować wersję sterowaną ręcznie (AMZ), zasilaną elektrycznie (AMZ Z-WAVE) lub zasilaną solarne...

Przy jakim kącie nachylenia dachu możliwa jest instalacja okna dachowego, balkonowego?

Doradza ekspert z firmy FAKRO

Witam. Okno balkonowe FGH-V P2 Galeria zaprojektowane jest do montażu w dachach o kącie nachylenia połaci mieszczącym się w przedziale 35-55o. Minimalny, niestandardowy kąt nachylenia dachu, w...

Czy balkonowe okno połaciowe można zainstalować na równi z poziomem posadzki?

Czy balkonowe okno połaciowe można zainstalować na równi z poziomem posadzki?

Doradza ekspert z firmy FAKRO

Witam. Okno dachowe, balkonowe FGH-V P2 Galeria, zalecane jest do pomieszczeń bez ścianki kolankowej. Optymalna wysokość montażu okna uzależniona jest od kąta nachylenie połaci dachu - w załączniku...

Czy okno dachowe zastąpi wyłaz dachowy?

Doradza ekspert z firmy FAKRO

Witam. Konstrukcja standardowych wersji okien dachowych nie jest przystosowana do pełnienia funkcji wyłazu. Wyjście przez standardowe okno dachowe na pewno będzie utrudnione, dodatkowo istnieje...

Czy da się sterować oknami dachowymi przy użyciu smartfona?

Doradza ekspert z firmy FAKRO

Witam serdecznie. Firma FAKRO oferuje elementy sterowania elektrycznego oparte o system komunikacji bezprzewodowej Z-WAVE. Uniwersalność komunikacji Z-Wave pozwala na sterowanie produktami FAKRO...

Jak dobrać schody strychowe do domu pasywnego?

Doradza ekspert z firmy FAKRO

Witam. W ofercie handlowej firmy FAKRO dostępne są specjalistyczne wersje schodów strychowych o podwyższonych parametrach termoizolacyjnych, które z powodzeniem można stosować w...

Czy można wymienić uszczelki w oknie dachowym?

Doradza ekspert z firmy FAKRO

Witam. Istnieje możliwość wymiany uszkodzonych elementów. W tej sprawie proponuję skontaktować się bezpośrednio z działem serwisu firmy FAKRO. Proszę o przygotowanie danych z tabliczki...

Czy wyłaz kominiarski jest konieczny?

Doradza ekspert z firmy FAKRO

Witam, Niestety nie jestem ekspertem w zakresie prawa budowlanego jednak w mojej ocenie tego typu kwestie reguluje poniższe rozporządzenie: ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia...

1 2 3 » Archiwum
FAKRO

FAKRO

Ekspert z firmy:

FAKRO

Specjaliści ds. Obsługi Klienta z firmy Fakro odpowiadają na pytania dotyczące wyboru, montażu i...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.