Docieplenie ścian trójwarstwowych - jaka grubość ocieplenia?

2015-03-11 15:06

Chcielibyśmy docieplić (styropianem 10 lub 12 ewentualnie 8) i położyć tynk cienkowarstwowy silikonowy na elewacji naszego domu. Nie wiemy i nie jesteśmy pewni, co do tego rozwiązanie, ponieważ ściany domu już są docieplone wewnątrz muru styropianem.   Wygląda to tak (od zewnątrz): pustak max wzdłuż czyli 20 cm. + 2 warstwy styropianu trójki + połówka max, czyli 10 cm.+ tynk gipsowy knauf wewnątrz. Do tej pory nie mamy problemu z wilgocią, co do ciepła zimą nie najgorzej, mogłoby być lepiej i taniej. Problem jest latem, ponieważ bardzo dużo dociera ciepła z zewnątrz. Na poddaszu jest sauna. Tak samo bywa na dole. Czy jest to wynikiem złej izolacji budynku? Dodam, że poddasze jest docieplone warstwą waty i folią paroizolacyjną + karton gips. Czy pora roku na docieplenie też ma wpływ chodzi mi o wilgotność powietrza?

Obecnie izolację cieplną ścian stanowi styropian o łącznej grubości 6 cm, a którego ułożenia nie jesteśmy w stanie sprawdzić (czy stanowi ciągłą, nieprzerwaną warstwę izolacji). W obecnie projektowanych budynkach, stosuję się warstwę styropianu o grubości 20cm (budynki pasywne 30cm) styropianu TERMONIUM PLUS fasada, którego współczynnik przewodzenia ciepła jest bardzo dobry i wynosi 0,031 W/mK.

 

Jeżeli nie ma architektonicznych przeszkód do zastosowania styropianu o grubości 12 cm, to taką grubość styropianu (TERMONIUM PLUS fasada) sugeruję zastosować. Komfort użytkowania zimą zapewne ulegnie zdecydowanej poprawie. Prawdopodobne problemy z nadmiernym nagrzewaniem się budynku latem mogą wynikać z kilku przyczyn. Pierwsza to zbyt duże nagrzewanie się od słońca czyli niepożądane w takich ilościach tzw. zyski solarne przez przegrody przezroczyste, czyli przez okna. Warto zadbać o zacienienie okien, szczególnie okna dachowe należy zaopatrzyć w żaluzje/rolety zewnętrzne. drugi powód to może niedostatecznie dobrze ocieplone skosy poddasza, a trzeci; słabo izolowane ściany zewnętrzne. Tę ostatnią przyczynę wyeliminujemy stosując ocieplenie w postaci kompletnego systemu (styropian,tynki, kleje, siatki, grunty) ważne by pochodził od jednego producenta. Firma Termo Organika oferuje takie systemy na bazie styropianu i tynku silikonowego. Prace ociepleniowe należy prowadzić przy temperaturach nie mniejszych niż 5 stopni, zakładam, że w kwietniu takiego problemu nie będzie, więc można jak najbardziej te prace wykonywać. Wilgotność (w postaci ilości pary zawartej w powietrzu) nie ma wpływu na prowadzone prace ociepleniowe.