Decyzja o uwarunkowaniach środowiskowych dla parkingu samochodowego

2012-04-26 15:35

Moje pytanie dotyczy wymogu uzyskania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych dla planowanej inwestycji budowy parkingu samochodowego. Decyzja o ustaleniu inwestycji lokalizacji celu publicznego wydana przez gminę w październiku 2010 roku dotycząca przedmiotowej inwestycji budowy parkingu mówi o tym, że decyzja o uwarunkowaniach środowiskowych nie jest wymagana zgodnie z ustawa dz.u. nr 257 poz2573 wtedy taka obowiązywała. W listopadzie 2010 roku weszła w życie nowa ustawa dz.u. nr 213 poz 1397, która już takiej decyzji wymaga dla naszego parkingu. Przez czas od wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji celu publicznego do teraz opracowywaliśmy dokumentację projektową. Po złożeniu wniosku o pozwolenie na budowę bez decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych starostwo odrzuciło nam wniosek powołując się na nową ustawę ta dz.u. nr 213 poz 1397. Moje pytanie brzmi czy starostwo postąpiło słusznie?

Wydaje się, że tak. Przytoczony przez Pana akt prawny, tj. Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz.U. z 2010 r., nr 213, poz. 1397), wskazuje w swoim § 4., do jakich rodzajów postępowań stosuje się dotychczasowe przepisy. Są to postępowania w sprawie decyzji, o których mowa w art. 71 ust. 1 oraz art. 72 ust. 1 Ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, ale tylko takie, które zostały wszczęte przed dniem wejścia w życie tego Rozporządzenia (i, jak się zdaje, nie zostały zakończone uzyskaniem prawomocnej decyzji). Decyzje wymienione w art. 71 ust. 1 oraz art. 72 ust. 1 powołanej Ustawy, to właśnie decyzje o uwarunkowaniach środowiskowych oraz obszerny katalog tzw. pozwoleń inwestycyjnych, a więc m.in. decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (tj. decyzje o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego lub decyzje o warunkach zabudowy), pozwolenie na budowę.

W opisanym przypadku jednak mamy do czynienia z brakiem działań (toczącego się postępowania) w okresie, o którym mowa w Rozporządzeniu. Uzyskanie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego i decyzji o pozwoleniu na budowę są dwoma odrębnymi postępowaniami administracyjnymi. Żadne z nich nie toczyło się w trakcie zmiany przepisów. Gdyby postępowanie o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego nie zakończyło się uzyskaniem decyzji do dnia wejścia w życie Rozporządzenia albo postępowanie dotyczące pozwolenia na budowę parkingu zostało wszczęte przed tym dniem, tj. przed 15 listopada 2010 r. i nie zakończyło się przed tą datą, wówczas „stare” przepisy miałyby zastosowanie i nie trzeba byłoby spełniać wymogu uzyskania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych. W tym wypadku Rozporządzenie nie mówi o wyłączeniu spod działania nowych przepisów tych postępowań, w których uzyskano decyzję o ustaleniu inwestycji lokalizacji celu publicznego całkowicie na starych zasadach, a kolejny etap procesu inwestycyjnego nie został jeszcze rozpoczęty. A zatem, skoro jak należy rozumieć, w chwili obecnej planowana inwestycja budowy parkingu objęta jest dyspozycją § 3 ust. 1 pkt 56) Rozporządzenia, należy przyjąć, iż uzyskanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych stało się koniecznym warunkiem uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę.