Czy projekt G22 wymaga pozwolenia na budowę?

2014-11-19 17:25

Jestem właścicielką gospodarstwa rolnego o powierzchni około2,5 hektara zlokalizowanego w województwie mazowieckim, siedlisko to składa się z klasycznej zabudowy zagrodowej tj.obora, stodoła, dom, magazyn oraz tak zwana kuchnia letnia. Stan tych budynków jest dość wyeksploatoany, więc remonty byłyby kosztowne i długie.   Dlatego też chciałabym postawić tam nieduży budynek, któryby spełniał też funkcję kuchni letniskowej. Na Państwa stronie z projektami znalazłam projekt G22. Czy okleślając ten budynek jako, BUDYNEK UZUPEŁNIAJĄCY ZABUDOWĘ ZAGRODOWĄ, mogę dokonać zgłoszenia czy wymagane będzie pozwolenie na budowę? Z tego co wyczytałam w Państwa poradach, wiem że budynek do 35m2 nie wymaga pozwolenia, ale interesujący mnie projekt ma pow.netto 30,6m2, a powierzchnię zabudowy 65 m2, więc nie wiem jak się do tego mam odnieść? Czy w związku z tym tę część projektu co stanowi wiata o pow. 23,3m2 można określić jako przydomową oranżerię, która to nie wymaga pozwolenia na budowę?

Zgodnie z obowiązującą normą PN-ISO 9836 przez powierzchnię zabudowy rozumie się powierzchnię terenu zajętą przez budynek w stanie wykończonym. Jest ona wyznaczona przez rzut pionowy zewnętrznych krawędzi budynku na powierzchnię terenu. Do powierzchni zabudowy nie wlicza się:

 

  • powierzchni obiektów budowlanych ani ich części nie wystających ponad powierzchnię terenu;
  • powierzchni elementów drugorzędnych, np. schodów zewnętrznych, ramp zewnętrznych, daszków, markiz, występów dachowych, oświetlenia zewnętrznego;
  • powierzchni zajmowanej przez wydzielone obiekty pomocnicze (np. szklarnie, altany, szopy).

 

Z uwagi na powyższe powierzchnia zadaszonego tarasu powinna być wliczona do powierzchni zabudowy. Granice tarasu stanowią zewnętrzne krawędzie budynku. Powierzchnia zabudowy zgodnie z projektem G22 wynosi 65,31 m2. Powierzchnia budynku po likwidacji zadaszonego tarasu wynosi 41,99 m2. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej.