Czy mały dom można wybudować bez projektu i pozwolenia?

2012-06-21 23:06

Mam działkę rolno-budowlaną o powierzchni 1,1 h z prawem zabudowy. Słyszałem, że mogę postawić budynek mieszkalny o rzucie 5 m na 7 m, bez projektu i bez pozwolenia. Czy jest to prawdą?

Art. 29. 1.Prawa budowlanego stanowi, że „Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa: 1) obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej: a) parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m”.
Z powyższego przepisu wynika, że owszem, może Pan bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę postawić budynek o przeznaczeniu gospodarczym o wskazanych parametrach, ewentualnie budynek uzupełniający zabudowę, związany z produkcją rolną. Nie oznacza to jednak, że tego typu inwestycja może powstać całkowicie samowolnie. Wprawdzie nie trzeba mieć pozwolenia, jednak tak czy inaczej istnieje obowiązek zgłoszenia tego typu prac do właściwego organu oraz dołączenia planów.
Jeżeli chodzi o budynek mieszkalny, istnieje obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę.
Istnieją też interpretacje sugerujące, że domki niezwiązane z gruntem (na bloczkach) nie wypełniają definicji budowli ani obiektu związanego z budową, przez co nie obowiązują tu przepisy Ustawy Prawo budowlane oraz Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, jednak jest to ryzykowne. Może zostać zakwalifikowane jako samowola budowlana i zakończyć się nakazem rozbiórki. Domki tego typu traktowane są bowiem jako „barakowozy” w rozumieniu art. 3 ust. 5 Ustawy Prawo budowlane (definicja tymczasowego obiektu budowlanego) i na tej podstawie uznawane za podlegające zgłoszeniu (art. 29 i 30 Ustawy Prawo budowlane). To samo dotyczy np. domu na palach. Chociaż polskie prawo budowlane nie przewiduje tego typu konstrukcji, to jednak mimo wszystko przepisy chociażby Ustawy prawo wodne, nie pozwolą na ominięcie procedur administracyjnych.
Przydatne przepisy:
• Ustawa z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz.U. z 2003 r. nr 207, poz. 2016 z późn. zm.).