dostępne w wersji mobile muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
PORADY EKSPERTÓW | muratordom.pl » Bezpłatne porady ekspertów » VAILLANT » Jakie centralne ogrzewanie będzie...

Ekspert odpowiada

Jakie centralne ogrzewanie będzie lepsze: na gaz czy na węgiel?

Mam taki nurtujący problem. Muszę założyć w domu c.o., ale nie wiem co wybrać: piec na gaz czy na węgiel. Gaz podobno jest wygodniejszy i bardziej komfortowy, ale droższy. Niestety nie wiem jak wygląda sytuacja z węglem lub drewnem. W sumie to nawet nie mam dostępu do drewna, a węgiel mimo wszystko trochę kosztuje. Mój dom ma około 100 mkw powierzchni i jest parterowy.

Mariusz Jóźwiak

Doradza ekspert z firmy VAILLANT

Z pewnością nie należy od razu odrzucać żadnej z tych opcji. Trzeba dokładnie przeanalizować możliwości, wymagane nakłady i późniejsze nakłady na eksploatację instalacji. Należy zacząć od niezbędnych inwestycji i wymagań dla obu tych technologii.

Ogrzewanie węglowe
W przypadku węgla niezbędna będzie wydzielona kotłownia, najlepiej z dodatkowym wejściem z zewnątrz budynku. Do tego obok wymagana jest odpowiednia przestrzeń do magazynowania opału. Do pomieszczenia powinien być dobry dostęp umożliwiający wniesienie opału.
W zależności od Państwa wymagań odnośnie komfortu użytkowania można zastosować kocioł zasypowy, w którym raz na kilka godzin uzupełniamy paliwo lub z automatycznym palnikiem na węgiel sortymentu groszek czy miał.

Centralne ogrzewanie gazowe
W przypadku gazu oddzielne pomieszczenie nie jest niezbędne. Współczesny kocioł gazowy może być nawet tak mały, że zmieści się w ciągu szafek kuchennych. Oczywiście montując piec w kuchni czy łazience warto wybrać model z zamkniętą komorą spalania lub kondensacyjny, który nie pobiera powietrza do spalania gazu z pomieszczenia, a osobną rurą z zewnątrz. Dzięki temu praca kotła nie będzie powodowała dyskomfortu w pomieszczeniu. Nie będzie również możliwości wypływu trującego tlenku węgla w przypadku niedrożności komina.
Stosując kocioł gazowy, przestrzeń jakiej wymaga kocioł węglowy i skład opału możemy wykorzystać w innym celu.

Obsługa instalacji c.o. - węgiel
W przypadku kotła zasypowego kilka razy na dobę trzeba dołożyć paliwa, raz na jakiś czas oczyścić ruszt i usunąć popiół z kotła. W przypadku kotła z automatycznym palnikiem czynności te wykonuje się raz na kilka dni, a zimą częściej.
Dodatkowo niezależnie od rodzaju kotła co najmniej raz na miesiąc należy go gruntownie wyczyścić. Chodzi przede wszystkim o czyszczenie wymiennika ciepła odbierającego ciepło od spalin. W przeciwnym razie na powierzchniach kanałów wewnątrz kotła osadzi się popiół i sadza, które najpierw ograniczą sprawność kotła, a po jakimś czasie uniemożliwią normalną pracę kotła (dym będzie się wydostawał do pomieszczenia zamiast do komina).

Obsługa instalacji c.o. - gaz
W przypadku kotła gazowego dobrze wykonana instalacja jest praktycznie bezobsługowa. Ewentualnie w miarę potrzeb możemy zmienić program czasowy czy wymaganą temperaturę na dzień i noc oraz zadaną temperaturę wody do mycia.

Koszty eksploatacji ogrzewania węglowego i gazowego
Trudno jest jednoznacznie określić roczne koszty eksploatacji instalacji gazowej czy węglowej w Pańskim domu. Nie znamy standardu ocieplenia ani obliczonych strat ciepła. Dużo zależy również od ilości ciepłej wody zużywanej w domu.
W przypadku węgla różne są też ceny opału w poszczególnych regionach, a dodatkowo różna jest cena węgla dla kotła zasypowego i kotłów z podajnikami automatycznymi.
Koszt ogrzewania gazem w miarę dobrze ocieplonego domu o podobnej powierzchni może wynosić około 3-4 tyś. zł rocznie. W przypadku węgla może to być od 1,5 do 2,5 zł rocznie.
Jak widać pomiędzy tymi technologiami są różnice zarówno w niezbędnych nakładach jak i kosztach eksploatacji oraz komforcie obsługi.
W przypadku węgla musimy wygospodarować pomieszczenie, co roku kupować i wnosić węgiel, regularnie dokładać paliwo, usuwać popiół i czyścić kocioł z sadzy. Za to koszty ogrzewania domu mogą być nieco niższe.
W przypadku kotła gazowego możemy lepiej wykorzystać przestrzeń w domu, a po wykonaniu instalacji nie potrzebujemy wykonywać praktycznie żadnych czynności. Wystarczy regularnie zlecać wykonanie przeglądu kotła.
Przyglądając się kosztom eksploatacji obu tych systemów trzeba też zwrócić uwagę na problem podgrzewania wody do mycia w okresie letnim. W przypadku kotła węglowego mamy do wyboru codzienne rozpalanie w kotle (po za kotłami automatycznymi) lub zastosowanie podgrzewacza elektrycznego. Oznacza to uciążliwą eksplorację i niską sprawność kotła lub wysokie koszty ogrzewania wody prądem.
W przypadku wykorzystania gazu w okresie letnim kocioł automatycznie podgrzeje wodę.

Z punktu widzenia ekonomicznego na etapie budowy domu lepiej jest zrezygnować z pomieszczeń, które miałyby być przeznaczone na kocioł węglowy i skład opały, a cześć zaoszczędzonych pieniędzy przeznaczyć na komfortowy system grzewczy.

PORADY EKSPERTA

Jaki jest numer zaworu dopuszczającego wodę do kotła Vaillant VUW OST 260 XE / VCK TR 260 XE?

Doradza ekspert z firmy VAILLANT

Zawór uzupełniania zładu w układzie CO do tego kotła dostępny jest pod numerem katalogowym 082222

Problem z kotłem. Czujnik nie reaguje na termostat

Doradza ekspert z firmy VAILLANT

Wyłączenie kotła i blokada palnika wynika z osiągnięcia przez kocioł zadanej temperatury wody grzewczej w układzie centralnego ogrzewania, ale nie jest to jednoznaczne z osiągnięciem zadanej...

Włączenie czujnika alarmu od pompy skroplin

Włączenie czujnika alarmu od pompy skroplin

Doradza ekspert z firmy VAILLANT

Do awaryjnego wyłączenia kotła VSC 206/4-5 można wykorzystać dodatkowy moduł VR40. Moduł ten ma fabrycznie zamontowaną zworkę (czerwony mostek widoczny na załączonej fotografii). Zdjęcie tej zworki...

Instalacja kotła. Gdzie powinien być zamontowany czujnik temperatury zewnętrznej?

Doradza ekspert z firmy VAILLANT

Czujnik temperatury zewnętrznej powinien być zamontowany od strony północnej, na wysokości 2 metrów ponad poziomem gruntu. Miejsce zamontowania czujnika zewnętrznego ma wpływ na...

Pompa ciepła, czy kocioł na paliwo stałe? Jaki system ogrzewania wybrać?

Doradza ekspert z firmy VAILLANT

W optymalnym doborze urządzeń grzewczych, a więc dostosowanym do konkretnego budynku oraz potrzeb jego użytkowników może pomóc projektant lub instalator, który po zapoznaniu się...

Czy regulator wpłynie na ekonomiczniejszą pracę kotła gazowego?

Doradza ekspert z firmy VAILLANT

Tak oczywiście, oba te urządzenia są ze sobą kompatybilne. Prawidłowo zamontowany regulator z optymalnymi nastawami dla danego budynku jest w stanie obniżyć dobowe zużycie gazu nawet do 10-15%

Jak podłączyć termostat do kotła?

Doradza ekspert z firmy VAILLANT

Sterownik NETATMO należy podłączyć w miejsce zworki 3-4 w kotle.

Jaki jest numer zaworu dopuszczającego wodę do kotła Vaillant vuw 240/3-5 r1?

Doradza ekspert z firmy VAILLANT

Dla kotła Vaillant VUW 240/3-5 numer katalogowy zaworu dopuszczania wody do układu c.o. jest następujący: 0020018065.

Jakie urządzenie pomoże kontrolować pracę kotła?

Jakie urządzenie pomoże kontrolować pracę kotła?

Doradza ekspert z firmy VAILLANT

Moduł VR40 umożliwia wykorzystanie dwóch różnych funkcji, zaprogramowanych w kodach d.27 i d.28 w menu kotła. Proszę ustawić drugą funkcję, jako sterowanie klapą spalin i w ten...

Co zrobić, gdy regulator pokojowy źle wskazuje temperaturę?

Doradza ekspert z firmy VAILLANT

Istnieje możliwość korekty wskazań czujnika temperatury, ale w zakresie -/+ 3[K]. Większa odchyłka sugeruje raczej, że regulator jest uszkodzony. Proszę w tej sprawie skontaktować się z serwisantem....

1 2 3 » Archiwum
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.