dostępne w wersji mobile muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
PORADY EKSPERTÓW | muratordom.pl » Bezpłatne porady ekspertów » Murator FINANSE Niezależni Doradcy Finansowi » Budowa wiaty według znowelizowanej...

Ekspert odpowiada

Budowa wiaty według znowelizowanej ustawy Prawo budowlane

Noszę się z zamiarem budowy na swojej nieruchomości wiaty na drewno o wymiarach 6x6 m2. Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt. 2c znowelizowanej ustawy prawo budowlane, budowa takiego obiektu nie wymaga uzyskania pozwolenia na jego budowę. Co więcej zgodnie z postanowieniami art. 30 znowelizowanej ustawy prawo budowlane, budowa takiego obiektu nie wymaga nawet zgłoszenia właściwemu organowi.

 

Co rozumiemy pod pojęciem "WIATA" w ujęciu prawa budowlanego? Jak należy interpretować przytoczone przepisy? Jeżeli, na przykład, dzisiaj zamarzyło mi się postawić wiatę na drewno, to czy jutro mogę przystąpić do budowy takiej wiaty bez uzyskiwania jakiegokolwiek pozwolenia i bez zgłaszania komukolwiek zamiaru pobudowania takiego obiektu?

Czy przy budowie takiego typu obiektu wymagana jest zgodność z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i czy w ogóle taka zgodność musi zachodzić skoro obiekt nie wymaga ani pozwolenia na budowę, ani nie jest nawet objęty obowiązkiem zgłoszenia właściwemu organowi? Należy tu nadmienić, że na terenie gminy na której usytuowana jest moja nieruchomość nie ma na chwilę obecną aktualnego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego tereny na których położona jest moja nieruchomość.

 

Ponadto w decyzji o warunkach zabudowy z 2006r. na podstawie której zagospodarowano moją nieruchomość nigdzie nie ma mowy o zakazie wznoszenia tego typu obiektów. Co więcej planowane zamierzenie jest zgodne z ustaleniami zawartymi w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy. Zaznaczyć także należy że grunty na których jest położona moja nieruchomość oznaczone są w ewidencji gruntów jako „B” tereny mieszkalne. Na tych gruntach w 2010r. wybudowano budynek mieszkalny.

 

Podchodząc literalnie do brzmienia art. 29 ust.1 pkt. 2c mówiącego o wiatach o powierzchni zabudowy do 50m2 sytuowanych na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe, wydawać by się mogło że budowa takiego obiektu na działkach na których znajduje się budynek mieszkalny jest dozwolona.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt. 2c znowelizowanej ustawy Prawo budowlane, budowa takiego obiektu nie wymaga uzyskania pozwolenia na jego budowę. Co więcej zgodnie z postanowieniami art. 30 znowelizowanej ustawy Prawo budowlane, budowa takiego obiektu nie wymaga nawet zgłoszenia właściwemu organowi. W zasadzie sam Pan odpowiedział sobie na zadane pytanie.

 

Ponadto: wiata – jako obiekt o lekkiej konstrukcji, nie posiadający przegród budowlanych, nie jest budynkiem w rozumieniu art. 3 pkt 2 pr. bud. Obiekt ten stanowi natomiast budowlę w rozumieniu art. 3 pkt 3 pr. bud. Podsumowując, może Pan budować w każdej chwili z zachowaniem odległości które należy zachować od granicy posesji.

ZADAJ PYTANIE

PORADY EKSPERTA

Czy budowa domu z kontenerów wymaga pozwolenia?

Doradza ekspert z firmy Murator FINANSE Niezależni Doradcy Finansowi

Witam. Realizując inwestycję którą opisał pan skrótowo powyżej, będzie pan potrzebował pozwolenia na budowę. Budowę może pan również rozpocząć po zgłoszeniu budowy - niemniej...

Pomiar powierzchni użytkowej. Jakie przepisy obowiązują w tym względzie?

Doradza ekspert z firmy Murator FINANSE Niezależni Doradcy Finansowi

W mojej ocenie powierzchnia powinna być rozliczona zgodnie z umową, gdyż ta określa według jakiej normy będzie wyliczona powierzchnia mieszkania. W tej sprawie proponują skontaktować się z Urzędęm...

Zmiana statusu działki z ronlnej na budowlaną

Doradza ekspert z firmy Murator FINANSE Niezależni Doradcy Finansowi

Witam. Przeznaczenie działki w PLANIE ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO na cele budowlane jest wystarczające do ubiegania się o pozwolenie na budowę. Powinien pan zacząć od pobrania z URZĘDU GMINY...

Czy można zbudować dom jednorodzinny na działce pod zabudowę wielorodzinną?

Doradza ekspert z firmy Murator FINANSE Niezależni Doradcy Finansowi

Witam Proszę wystąpić do gminy o wypis z planu zagospodarowania dla danej działki. Dokument ten będzie zawierał informację, jakie inwestycje można realizować na działce.

Jak zdobyć dofinansowanie na budowę domu?

Doradza ekspert z firmy Murator FINANSE Niezależni Doradcy Finansowi

Witam serdecznie. Program MDM będzie obowiązywał jeszcze do końca 2018 roku. W przypadku budowy domu, pomoc państwa polega na możliwości ubiegania się o zwrot VAT od niektórych...

Czy Polak pracujący za granicą może otrzymać kredyt hipoteczny w Polsce?

Doradza ekspert z firmy Murator FINANSE Niezależni Doradcy Finansowi

Witam. Obecnie możliwe jest uzyskanie kredytu na budowę domu przez osobę pracującą w Wielkiej Brytanii. W przypadku takiej osoby, zapewne z uwagi na dochód wypłacany w Funtach Brytyjskich,...

Czy uda się zdobyć kredyt na dom w budowie, gdy brakuje jego dokumentacji?

Doradza ekspert z firmy Murator FINANSE Niezależni Doradcy Finansowi

Witam. Sytuacja jest skomplikowana, ponieważ większość banków będzie wymagała pozwolenia na budowę. Jest jednak kilka instytucji, które w przypadku kredytu na zakup działki i budowę...

Zakup domu, który jest w stanie surowym zamkniętym.

Doradza ekspert z firmy Murator FINANSE Niezależni Doradcy Finansowi

Witam. To zależy od banku, w którym weźmie pani kredyt. Wszystkich odpowiedzi na powyższe pytania z pewnością udzieli Doradca Kredytowy, który przyjął od pani wniosek kredytowy. Jeżeli...

Czy sprzedając dom trzeba zapłacić podatek od wzbogacenia?

Doradza ekspert z firmy Murator FINANSE Niezależni Doradcy Finansowi

Witam serdecznie. Nie ma podatku "od wzbogacenia". Zapewne ma pani na myśli podatek od odpłatnego zbycia nieruchomości. Sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat podatkowych od daty nabycia...

Czy można zaufać wyliczeniom zaproponowanym przez doradcę kredytowego?

Doradza ekspert z firmy Murator FINANSE Niezależni Doradcy Finansowi

Witam. Doradcy kredytowi nie mają żadnego interesu w tym, aby proponować klientom kredyt na dłuższy okres. Istnieje jednak możliwość, że niektórzy doradcy robią to z przyzwyczajenia, ponieważ...

1 2 3 ... 8 » Archiwum
Rafał Wojtkowski

Rafał Wojtkowski

Ekspert z firmy:

Murator FINANSE Niezależni Doradcy Finansowi

Doradcy Murator FINANSE wyjaśnią wątpliwości związane z kredytami hipotecznymi na budowę...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.