dostępne w wersji mobile muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
PORADY EKSPERTÓW | muratordom.pl » Bezpłatne porady ekspertów » Polargos » Czy sąsiad powinien usunąć ogrodzenie z...

Ekspert odpowiada

Czy sąsiad powinien usunąć ogrodzenie z mojej działki?

Mam problem z sąsiadem. Zostały wyznaczone granice naszych działek przez geodetę (którego ja opłaciłam). Po tym okazało się, że ogrodzenie sąsiada stoi na mojej działce. Poprosiłam sąsiada o przesunięcie ogrodzenia z mojej działki, ale nic z tego. Sąsiad wysłał mi pismo, że zamierza przeprowadzić remont ogrodzenia znajdującego się w granicy działek (ale ogrodzenie nie znajduje się w granicy działki tylko na mojej stronie posiadłości).

 

Pisze dalej: Zgodnie z przepisem art. 154 k.c. koszt utrzymania w należytym stanie ogrodzenia ciąży na właścicielach sąsiadujących w częściach równych. Chciałabym odmówić tego remontu, chciałabym postawić własne ogrodzenie na mojej działce od strony sąsiada. Od przebiegającej, wyznaczonej granicy przez geodetę ile centymetrów należy się odsunąć aby zrobić własne? Sąsiad powinien usunąć ogrodzenie z mojej posesji, jakimi przepisami prawnymi się wspomóc.

Grzegorz Sadło

Doradza ekspert z firmy Polargos

Jest to skomplikowana sytuacja, ponieważ było to ogrodzenie sąsiada, który w dobrej wierze myślał, że ogrodzony kawałek działki należy do niego. Skoro okazało się, że jednak ogrodzenie stoi na Państwa działce to można wezwać sąsiada – koniecznie w formie pisemnej, o jego przesunięcie, a w przypadku nie zastosowania się sąsiada do Państwa wezwania wystąpić do sądu o zwrócenie Państwu odgrodzonej części posesji.

 

Co do kosztu utrzymania nie ma Pani obowiązku partycypować w kosztach jego utrzymania, ponieważ przepis ten obowiązuje, gdy ogrodzenie stoi na granicy działek, służy wtedy ono do wspólnego użytku sąsiadów - w tym przypadku takiej sytuacji nie ma. Co do budowy własnego ogrodzenia to nie należy się odsuwać od granicy działki, trzeba je zrobić w taki sposób, aby żadna z części ogrodzenia nie wchodziła na stronę sąsiada. Dla bezpieczeństwa, na wypadek niedokładności wykonania prac budowy ogrodzenia z taką dokładnością aby nie przekroczyć granicy, można oczywiście odsunąć się np. 5cm. Budowa ogrodzenia w granicach swojej działki zobowiązuje Państwa do samodzielnego utrzymywania ogrodzenia we właściwym stanie.

 

Dodatkowo chciałbym zwrócić uwagę na to, aby budując ogrodzenie nawet w granicach własnej działki nie wywołać negatywnego wpływu na warunki na sąsiedniej działki tzw. Immisję np. poprzez zasłanianie dostępu do światła słonecznego itp. Sugeruję również skonsultować się z prawnikiem, gdyż reprezentuję Polargos od strony technologii, nie zaś prawa budowlanego. Moją odpowiedź proszę potraktować, jako interpretację danego zagadnienia.

 

Pozdrawiam,

Grzegorz Sadło. Polargos.

ZADAJ PYTANIE

PORADY EKSPERTA

Problemy z otwieraniem się bramy. Jak je wyeliminować?

Doradza ekspert z firmy Polargos

Witam. Jedyny prawidłowy sposób montażu automatyki do bramy, który został sprawdzony i przetestowany został opisany w instrukcji montażu. Niestety niezastosowanie się do instrukcji...

Wykończenie ogrodzenia i murków oporowych białym tynkiem. Czy ma to sens?

Doradza ekspert z firmy Polargos

Witam. Istnieje ryzyko, że murki będą podciągać wilgoć z podłoża, w wyniku czego mogą pojawić się wykwity. Wiele zależy od tego, na jakim podłożu są one budowane. Jeżeli warstwa pod murkami jest...

Zniszczenie roślin w pobliżu ogrodzenia rozdzielającego dwie działki. Czy jest to dopuszczalne?

Doradza ekspert z firmy Polargos

Witam. Zachowanie Pańskiego sąsiada oczywiście jest niezgodne z prawem. W tej sytuacji należy udokumentować szkodę wraz ze wszystkimi dowodami, które świadczą o tym, że było to właśnie...

Siłownik uniemożliwia pełny ruch bramy. Co na to poradzić?

Doradza ekspert z firmy Polargos

Witam. Są 3 wyjścia: wymiana siłownika na model o dłuższej śrubie; wykonanie nowych mocowań bramy, odsuniętych od jej osi w kierunku mocowania siłowników; wykonanie wnęki w słupie, aby...

Czy ysokość ogrodzenia działki zależy od jej usytuowania?

Doradza ekspert z firmy Polargos

Witam. W przypadku ogrodzenia o wysokości powyżej 2,2 m należy dokonać zgłoszenia w starostwie, bez względu na jego położenie. Pozdrawiam Grzegorz Sadło, Polargos

Jak naprawić murowane ogrodzenie, w którym brakuje izolacji poziomej?

Doradza ekspert z firmy Polargos

Witam. W przypadku rozwarstwiania się cegieł najlepszą możliwością jest wymiana tych uszkodzonych. Gdy jednak liczba cegieł jest znaczna, to może okazać się to bardzo kosztowne i tańsze będzie...

Czy napęd do bramy może współpracować z pilotem samokopiującym?

Doradza ekspert z firmy Polargos

Witam. Jeżeli nie dostał Pan wszystkich elementów zestawu, to należało zgłosić to bezpośrednio po zakupie. Do zestawu Easy Way 201 należy stosować wyłącznie piloty Somfy w technologii...

Problem z działaniem pilotów do bramy po zamontowaniu fotokomórek

Doradza ekspert z firmy Polargos

Witam. Proszę sprawdzić poprawność montażu fotokomórek. Jeżeli to nie da rezultatu, to proszę złożyć reklamację. Być może problem leży w sterowniku. Pozdrawiam Grzegorz Sadło, Polargos

Jak dopasować słupki do bramy z napędem?

Doradza ekspert z firmy Polargos

Witam. System Lila można montować zarówno na słupku 7x7 cm jak i 10x10 cm. Aby odpowiedzieć na pańskie pytanie dotyczące otwierania się bramy proszę o przesłanie schematu ogrodzenia wraz z...

Zarysowane słupki po montażu betonowych cokolików. Czy winę ponoszą wykonawcy?

Doradza ekspert z firmy Polargos

Witam. Zastosowanie plastikowych ochraniaczy to dobra praktyka, jednak faktycznie nie są one niezbędne. Jeżeli powłoki nie zostały uszkodzone, to ze słupkiem nic nie powinno się dziać. Niemniej, ich...

1 2 3 » Archiwum
Grzegorz Sadło

Grzegorz Sadło

Ekspert z firmy:

Polargos

Ekspert z firmy Polargos odpowie na pytania dotyczące budowy ogrodzenia i montażu...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.