dostępne w wersji mobile muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

PORADY EKSPERTÓW

| muratordom.pl » Bezpłatne porady ekspertów » LECA » Brak prawidłowej izolacji akustycznej w...

Ekspert odpowiada

Brak prawidłowej izolacji akustycznej w mieszkaniu

Zwracam się z uprzejmą prośbą o informację jakie są możliwości (rozwiązania techniczne, kroki prawne) w poniżej opisanej sytuacji.
Problem dotyczy izolacyjności akustycznej mojego mieszkania (III piętro), które znajduje się w nowym 3 letnim budynku. Problem jest związany z przenoszeniem dźwięków tzw. uderzeniowych z mieszkania sąsiadów piętro niżej (tj. z II piętra).

W moim mieszkaniu:
- nie słychać dźwięków sąsiadów z IV piętra, a sąsiedzi z I piętra nie słyszą sąsiadów z II piętra.
- słychać za to każdy dźwięk tzw. uderzeniowy sąsiadów z II piętra, tj. każdy dźwięk, który jest wywołany stycznością z ich podłogą, np. każdy ich krok wykonany stąpaniem boso po podłodze- parkiecie (nawet bardzo delikatne stąpnięcia), bieganie, odbijanie piłki, przesuwanie krzesła, rozkładanie kanapy, stukanie w parkiet. Te czynności powodują drgania, które w moim mieszkaniu wywołują dźwięki tupania, dudnienia i łupania.
Odkąd hałasy zaczęły pojawiać się, także regularnie w nocy (od miesięcy) i ze względu na brak reakcji sąsiadów na prośby o chodzenie w miękkim obuwiu po mieszkaniu, które amortyzowałoby drgania - problem stał się nie do wytrzymania (np. brak możliwości snu, odpoczynku, problemy zdrowotne).

Nadmienię informacyjnie, że problem z akustyką mieszkania jest szerszy:

1) ze względu na słyszalność wszystkich rozmów w mojej sypialni z salonu sąsiadów z lokalu obok (z tego samego piętra, z sąsiedniej klatki) - dokonałam wygłuszenia łączącej nas ściany (zgodnie z opinią dewelopera przesunięcie gniazdka w mojej sypialni oraz przez sąsiadów - szeregu gniazd i wbudowanie przez Nich w ścianie międzylokalowej rynny na kable - naruszyło izolacyjność akustyczną tej ściany). Wygłuszenie ściany znacząco poprawiło izolacyjność akustyczną między naszymi lokalami.

2) fragment ściany mojej sypialni łączy się ze ścianą łazienki mojego sąsiada z drugiej strony z lokalu (na tym samym piętrze, w tej samej klatce), co powoduje słyszalność dźwięków w postaci szumu wody, pralki, suszarki, stukania deski o kafelki, włączania wtyczki do gniazdka.

Obecnie zależałoby mi na rozwiązaniu problemu z dźwiękami uderzeniowymi z II pietra.

Okres rękojmi u dewelopera już minął (minęły trzy lata od dnia odbioru m/mieszkania).
Deweloper odpisał na moje pismo, że budynki „zostały zaprojektowane zgodnie z obowiązującymi normami” i że „zastosowane materiały spełniają wymogi przepisów budowlanych co do parametrów, w tym również akustycznych”. Jednakże deweloper zwleka (już drugi tydzień) z udostępnieniem dokumentacji technicznej przekroju stropów w moim mieszkaniu.
Jednocześnie:
-Administrator podał, że odpowiada jedynie za części wspólne i nie jest w stanie pomóc,
-Sąsiedzi z II pietra nie wyrażają zgody na udostępnienie mieszkania w celu wykonania pomiarów na dźwięki uderzeniowe, nie są skłonni chodzić w miękkim obuwiu, itp.
-nie pomagają także zatyczki do uszu dostępne w aptece - przepuszczają dźwięki uderzeniowe.

Po rozmowach z firmami / instytutami w branży akustycznej dowiedziałam się, że problem może tkwić w braku dylatacji na II piętrze (tj. u sąsiadów z dołu) oraz na moim III piętrze (kiedy ja chodzę boso po parkiecie - sąsiedzi również to słyszą). Jednocześnie potwierdzili, że problem należałoby likwidować u źródła, tzn. należałoby poprawić dylatację u sąsiadów (co w praktyce nie jest możliwe).
Mając na względzie powyższe, byłabym wdzięczna za informację czy widzą Państwo jakieś rozwiązania techniczne i/ lub kroki prawne, aby rozwiązać problem dźwięków uderzeniowych z II piętra?

Andrzej Dobrowolski

Doradza ekspert z firmy LECA

Opisany problem wymaga dokładnej analizy tj. zapoznania się z dokumentacją, wykonania odkrywek, oraz pomiarów. Dopiero wtedy będzie możliwe podjęcie właściwych działań naprawczych.

Na podstawie opisu można przyjąć, że nie wszystkie podłogi w budynku wykonano w pełni jako pływające z zapewnieniem właściwych dylatacji przy ścianach. Ponadto cytat; "..ze względu na słyszalność wszystkich rozmów w mojej sypialni z salonu sąsiadów z lokalu obok" wskazuje na wykonanie ścian pomiędzy mieszkaniami z niewłaściwych materiałów lub też niedbałe ich wykonanie (np. nieszczelne spoiny pomiędzy bloczkami, nieszczelności przy połączeniu ściana - strop itp.).

Najmniej inwazyjną metodą nieznacznej poprawy izolacji akustycznej w swoim i przyległych mieszkaniach jest zastosowanie pochłaniających (miękkich) wykładzin podłogowych, ściennych i sufitowych (wykładzina dywanowa, maty z korka itp). Jednakże to rozwiązanie prawdopodobnie nie zagwarantuje pełnego komfortu i ciszy w mieszkaniu.

Proponuję nawiązać kontakt ze specjalistą z zakresu akustyki budowlanej lub rzeczoznawcą budowlanym, którzy po wizji i zapoznaniu się z dokumentacją pomogą podjąć właściwe działania na miejscu. Korespondencyjnie nie jest to możliwe.

ZADAJ PYTANIE

PORADY EKSPERTA

Co zrobić z wełną mineralną, która zamokła w czasie zalania poddasza?

Doradza ekspert z firmy LECA

Wszystko zależy od stopnia zawilgocenia i możliwości wysuszenia. Nie wszystkie materiały gdy wyschną to odzyskają swoje pierwotne właściwości. Proces suszenia wełny jest długotrwały, ale materiał ten...

Jakim materiałem ocieplić ściany od wewnątrz?

Doradza ekspert z firmy LECA

Niestety, nie jest to taka prosta sprawa. Każde ocieplenie od środka, jeśli nie będzie wykonane fachowo, może skutkować zwiększonym zagrzybieniem w niewentylowanej przestrzeni, czyli na granicy...

Jak docieplić strop nad ryzalitem?

Doradza ekspert z firmy LECA

Można łączyć papę ze styropianem. Obecnie na rynku jest kilka rodzajów klejów do tego celu. Można zastosować również styro-papę, czyli płyty styropianowe laminowane papą, lub...

Jak prawidłowo wykonać deskowanie stropu drewnianego?

Doradza ekspert z firmy LECA

Zamierzone działania nie są nadmiernie skomplikowane i całość prac powinna zakończyć się sukcesem. Oczywiście deski powinno się oczyścić. Im czystsze deski tym łatwiej będzie je ułożyć i łatwiej...

Podłoga nad garażem podziemnym w świetle wymagań akustycznych i termicznych

Doradza ekspert z firmy LECA

Opisany przekrój najprawdopodobniej spełnia te wymagania. 10 cm wełny i aż 8 cm styropianu to dość znaczna izolacja termiczna jak dla garażu, w którym temperatura najprawdopodobniej nie...

Jak ocieplić ściany i dach garażu?

Doradza ekspert z firmy LECA

Płyty OSB nie są materiałem niepalnym i w garażu to chyba nienajlepszy pomysł. Generalnie, w pomieszczeniach gdzie występują materiały łatwopalne, a do nich zalicza się paliwo, powinno się stosować...

Jak prawidłowo ocieplić i zabudować strop drewniany?

Doradza ekspert z firmy LECA

Niestety, proponowany układ nie spełni podstawowych wymagań izolacyjności akustycznej. Ponadto folii paroizolacyjnej nie powinno się stosować w przypadku stropów drewnianych. Folia w płynie (...

Czy warto budować z bloczków SHS?

Doradza ekspert z firmy LECA

Na rynku budowlanym jest obecnie bardzo wiele materiałów i wybór zawsze będzie sprawą indywidualną każdego inwestora. Portal ten nie służy do oceny określonej grupy wyrobów....

Szkieletowe ściany drewniane. W którym miejscu ułożyć folię paroizolacyjną?

Doradza ekspert z firmy LECA

Folia powinna ograniczać wchłanianie wilgoci przez płyty OSB. Tak więc najpierw powinny być zamocowane te płyty, poźniej trzeba zrobić izolację z folii i dopiero mocować okładzinę z płyt g-k. W tym...

Czy zawsze należy wykonywać drenaż wokół domu?

Doradza ekspert z firmy LECA

Drenaż opaskowy wokół budynku to rozwiązanie, które sprawdza się zawsze, gdy dom budowany jest na zboczu. Wówczas woda opadowa po obfitych deszczach czy też woda po roztopach...

1 2 3 » Archiwum
Andrzej Dobrowolski

Andrzej Dobrowolski

Ekspert z firmy:

LECA

Eksperci Leca® doradzają na temat izolacji termicznej i akustycznej podłóg i stropów.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.