dostępne w wersji mobile muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

PORADY EKSPERTÓW

| muratordom.pl » Bezpłatne porady ekspertów » LECA » Brak prawidłowej izolacji akustycznej w...

Ekspert odpowiada

Brak prawidłowej izolacji akustycznej w mieszkaniu

Zwracam się z uprzejmą prośbą o informację jakie są możliwości (rozwiązania techniczne, kroki prawne) w poniżej opisanej sytuacji.
Problem dotyczy izolacyjności akustycznej mojego mieszkania (III piętro), które znajduje się w nowym 3 letnim budynku. Problem jest związany z przenoszeniem dźwięków tzw. uderzeniowych z mieszkania sąsiadów piętro niżej (tj. z II piętra).

W moim mieszkaniu:
- nie słychać dźwięków sąsiadów z IV piętra, a sąsiedzi z I piętra nie słyszą sąsiadów z II piętra.
- słychać za to każdy dźwięk tzw. uderzeniowy sąsiadów z II piętra, tj. każdy dźwięk, który jest wywołany stycznością z ich podłogą, np. każdy ich krok wykonany stąpaniem boso po podłodze- parkiecie (nawet bardzo delikatne stąpnięcia), bieganie, odbijanie piłki, przesuwanie krzesła, rozkładanie kanapy, stukanie w parkiet. Te czynności powodują drgania, które w moim mieszkaniu wywołują dźwięki tupania, dudnienia i łupania.
Odkąd hałasy zaczęły pojawiać się, także regularnie w nocy (od miesięcy) i ze względu na brak reakcji sąsiadów na prośby o chodzenie w miękkim obuwiu po mieszkaniu, które amortyzowałoby drgania - problem stał się nie do wytrzymania (np. brak możliwości snu, odpoczynku, problemy zdrowotne).

Nadmienię informacyjnie, że problem z akustyką mieszkania jest szerszy:

1) ze względu na słyszalność wszystkich rozmów w mojej sypialni z salonu sąsiadów z lokalu obok (z tego samego piętra, z sąsiedniej klatki) - dokonałam wygłuszenia łączącej nas ściany (zgodnie z opinią dewelopera przesunięcie gniazdka w mojej sypialni oraz przez sąsiadów - szeregu gniazd i wbudowanie przez Nich w ścianie międzylokalowej rynny na kable - naruszyło izolacyjność akustyczną tej ściany). Wygłuszenie ściany znacząco poprawiło izolacyjność akustyczną między naszymi lokalami.

2) fragment ściany mojej sypialni łączy się ze ścianą łazienki mojego sąsiada z drugiej strony z lokalu (na tym samym piętrze, w tej samej klatce), co powoduje słyszalność dźwięków w postaci szumu wody, pralki, suszarki, stukania deski o kafelki, włączania wtyczki do gniazdka.

Obecnie zależałoby mi na rozwiązaniu problemu z dźwiękami uderzeniowymi z II pietra.

Okres rękojmi u dewelopera już minął (minęły trzy lata od dnia odbioru m/mieszkania).
Deweloper odpisał na moje pismo, że budynki „zostały zaprojektowane zgodnie z obowiązującymi normami” i że „zastosowane materiały spełniają wymogi przepisów budowlanych co do parametrów, w tym również akustycznych”. Jednakże deweloper zwleka (już drugi tydzień) z udostępnieniem dokumentacji technicznej przekroju stropów w moim mieszkaniu.
Jednocześnie:
-Administrator podał, że odpowiada jedynie za części wspólne i nie jest w stanie pomóc,
-Sąsiedzi z II pietra nie wyrażają zgody na udostępnienie mieszkania w celu wykonania pomiarów na dźwięki uderzeniowe, nie są skłonni chodzić w miękkim obuwiu, itp.
-nie pomagają także zatyczki do uszu dostępne w aptece - przepuszczają dźwięki uderzeniowe.

Po rozmowach z firmami / instytutami w branży akustycznej dowiedziałam się, że problem może tkwić w braku dylatacji na II piętrze (tj. u sąsiadów z dołu) oraz na moim III piętrze (kiedy ja chodzę boso po parkiecie - sąsiedzi również to słyszą). Jednocześnie potwierdzili, że problem należałoby likwidować u źródła, tzn. należałoby poprawić dylatację u sąsiadów (co w praktyce nie jest możliwe).
Mając na względzie powyższe, byłabym wdzięczna za informację czy widzą Państwo jakieś rozwiązania techniczne i/ lub kroki prawne, aby rozwiązać problem dźwięków uderzeniowych z II piętra?

Andrzej Dobrowolski

Doradza ekspert z firmy LECA

Opisany problem wymaga dokładnej analizy tj. zapoznania się z dokumentacją, wykonania odkrywek, oraz pomiarów. Dopiero wtedy będzie możliwe podjęcie właściwych działań naprawczych.

Na podstawie opisu można przyjąć, że nie wszystkie podłogi w budynku wykonano w pełni jako pływające z zapewnieniem właściwych dylatacji przy ścianach. Ponadto cytat; "..ze względu na słyszalność wszystkich rozmów w mojej sypialni z salonu sąsiadów z lokalu obok" wskazuje na wykonanie ścian pomiędzy mieszkaniami z niewłaściwych materiałów lub też niedbałe ich wykonanie (np. nieszczelne spoiny pomiędzy bloczkami, nieszczelności przy połączeniu ściana - strop itp.).

Najmniej inwazyjną metodą nieznacznej poprawy izolacji akustycznej w swoim i przyległych mieszkaniach jest zastosowanie pochłaniających (miękkich) wykładzin podłogowych, ściennych i sufitowych (wykładzina dywanowa, maty z korka itp). Jednakże to rozwiązanie prawdopodobnie nie zagwarantuje pełnego komfortu i ciszy w mieszkaniu.

Proponuję nawiązać kontakt ze specjalistą z zakresu akustyki budowlanej lub rzeczoznawcą budowlanym, którzy po wizji i zapoznaniu się z dokumentacją pomogą podjąć właściwe działania na miejscu. Korespondencyjnie nie jest to możliwe.

ZADAJ PYTANIE

PORADY EKSPERTA

Problem z akustyką w budynku wielorodzinnym

Doradza ekspert z firmy LECA

Możliwe są dwie drogi. Poniesienia nakładów własnych i dobudowa przedścianki akustycznej, która może ograniczyć przenoszenie dźwięków od sąsiada lub też długa droga...

Czy izolacja akustyczna ze styropianu będzie skuteczna?

Doradza ekspert z firmy LECA

Styropian nie jest materiałem, który w istotny sposób poprawi izolacyjność akustyczną ściany. W opisanym przypadku proponowałbym wymurowanie dodatkowej ściany. Aby nie ograniczać...

Jak odizolować się termicznie od nieogrzewanego poddasza?

Doradza ekspert z firmy LECA

Jeżeli adaptacja poddasza nie nastąpi szybko można na stropie ułożyć folię paroizolacyjną, legary o wysokości minimum 10 cm, a między nimi umieścić wełnę mineralną. Na legarach powinno się...

Jak wyciszyć ścianę między dwoma mieszkaniami?

Doradza ekspert z firmy LECA

Sytuacją może poprawić wykonanie tak zwanej przedścianki, czyli rusztu metalowego wypełnionego wełną mineralna i obudowanego płytami gipsowo-kartonowymi. Większość producentów wełny i płyt...

Jak ocieplić strop nad piwnicą nieogrzewaną?

Jak ocieplić strop nad piwnicą nieogrzewaną?

Doradza ekspert z firmy LECA

Ceglane stropy odcinkowe najczęściej powodują drobne kłopoty, z racji łukowego wygięcia. Jednakże remont takiego stropu można sobie ułatwić. Wystarczy jako materiał wypełniający pomiędzy belkami...

Jak gruba powinna być izolacja cieplna poddasza?

Doradza ekspert z firmy LECA

Obecnie produkowanych jest wiele rodzajów wełny mineralnej o różnych wartościach współczynnika przewodzenia ciepła λ. Generalnie, im niższy jest ten współczynnik...

Jak zaizolować strop w przedwojennym domu?

Jak zaizolować strop w przedwojennym domu?

Doradza ekspert z firmy LECA

Opisana sytuacja jest typowa w większości budynków ze starymi stropami drewnianymi. Proponuję zastosowanie rozwiązania jak na załączonym rysunku. Zastosowanie Leca KERAMZYTU pozwoli na...

Jakie folie będa konieczne przy izolacji podłogi na legarach i gipsowo-kartonowych okładzin muru?

Jakie folie będa konieczne przy izolacji podłogi na legarach i gipsowo-kartonowych okładzin muru?

Doradza ekspert z firmy LECA

Folia powinna pojawiać się jako warstwa zabezpieczająca przed wchodzenie wilgoci w dalsze warstwy przegród. Czyli w pańskim przypadku w posadzce, jak najbliżej gruntu, pod izolacją z wełny....

Połączenie izolacji stropu z ociepleniem ścian zewnętrznych

Połączenie izolacji stropu z ociepleniem ścian zewnętrznych

Doradza ekspert z firmy LECA

Generalnie, przy ocieplaniu wszelkich konstrukcji drewnianych warto przestrzegać zasady, aby nie zamykać szczelnie wszystkich płaszczyzn drewna. Należy dać drewnu szansę na przewietrzanie i...

Jak wyciszyć lekką, szkieletową ścianę działową?

Doradza ekspert z firmy LECA

Aby prawidłowo wykonać lekką ściankę działową najlepiej skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań. Producenci płyt gipsowo-kartonowych i wełny na swoich stronach prezentują gotowe rozwiązania np....

1 2 3 » Archiwum
Andrzej Dobrowolski

Andrzej Dobrowolski

Ekspert z firmy:

LECA

Eksperci Leca® doradzają na temat izolacji termicznej i akustycznej podłóg i stropów.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.