dostępne w wersji mobile muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

PORADY EKSPERTÓW

| muratordom.pl » Bezpłatne porady ekspertów » LECA » Brak prawidłowej izolacji akustycznej w...

Ekspert odpowiada

Brak prawidłowej izolacji akustycznej w mieszkaniu

Zwracam się z uprzejmą prośbą o informację jakie są możliwości (rozwiązania techniczne, kroki prawne) w poniżej opisanej sytuacji.
Problem dotyczy izolacyjności akustycznej mojego mieszkania (III piętro), które znajduje się w nowym 3 letnim budynku. Problem jest związany z przenoszeniem dźwięków tzw. uderzeniowych z mieszkania sąsiadów piętro niżej (tj. z II piętra).

W moim mieszkaniu:
- nie słychać dźwięków sąsiadów z IV piętra, a sąsiedzi z I piętra nie słyszą sąsiadów z II piętra.
- słychać za to każdy dźwięk tzw. uderzeniowy sąsiadów z II piętra, tj. każdy dźwięk, który jest wywołany stycznością z ich podłogą, np. każdy ich krok wykonany stąpaniem boso po podłodze- parkiecie (nawet bardzo delikatne stąpnięcia), bieganie, odbijanie piłki, przesuwanie krzesła, rozkładanie kanapy, stukanie w parkiet. Te czynności powodują drgania, które w moim mieszkaniu wywołują dźwięki tupania, dudnienia i łupania.
Odkąd hałasy zaczęły pojawiać się, także regularnie w nocy (od miesięcy) i ze względu na brak reakcji sąsiadów na prośby o chodzenie w miękkim obuwiu po mieszkaniu, które amortyzowałoby drgania - problem stał się nie do wytrzymania (np. brak możliwości snu, odpoczynku, problemy zdrowotne).

Nadmienię informacyjnie, że problem z akustyką mieszkania jest szerszy:

1) ze względu na słyszalność wszystkich rozmów w mojej sypialni z salonu sąsiadów z lokalu obok (z tego samego piętra, z sąsiedniej klatki) - dokonałam wygłuszenia łączącej nas ściany (zgodnie z opinią dewelopera przesunięcie gniazdka w mojej sypialni oraz przez sąsiadów - szeregu gniazd i wbudowanie przez Nich w ścianie międzylokalowej rynny na kable - naruszyło izolacyjność akustyczną tej ściany). Wygłuszenie ściany znacząco poprawiło izolacyjność akustyczną między naszymi lokalami.

2) fragment ściany mojej sypialni łączy się ze ścianą łazienki mojego sąsiada z drugiej strony z lokalu (na tym samym piętrze, w tej samej klatce), co powoduje słyszalność dźwięków w postaci szumu wody, pralki, suszarki, stukania deski o kafelki, włączania wtyczki do gniazdka.

Obecnie zależałoby mi na rozwiązaniu problemu z dźwiękami uderzeniowymi z II pietra.

Okres rękojmi u dewelopera już minął (minęły trzy lata od dnia odbioru m/mieszkania).
Deweloper odpisał na moje pismo, że budynki „zostały zaprojektowane zgodnie z obowiązującymi normami” i że „zastosowane materiały spełniają wymogi przepisów budowlanych co do parametrów, w tym również akustycznych”. Jednakże deweloper zwleka (już drugi tydzień) z udostępnieniem dokumentacji technicznej przekroju stropów w moim mieszkaniu.
Jednocześnie:
-Administrator podał, że odpowiada jedynie za części wspólne i nie jest w stanie pomóc,
-Sąsiedzi z II pietra nie wyrażają zgody na udostępnienie mieszkania w celu wykonania pomiarów na dźwięki uderzeniowe, nie są skłonni chodzić w miękkim obuwiu, itp.
-nie pomagają także zatyczki do uszu dostępne w aptece - przepuszczają dźwięki uderzeniowe.

Po rozmowach z firmami / instytutami w branży akustycznej dowiedziałam się, że problem może tkwić w braku dylatacji na II piętrze (tj. u sąsiadów z dołu) oraz na moim III piętrze (kiedy ja chodzę boso po parkiecie - sąsiedzi również to słyszą). Jednocześnie potwierdzili, że problem należałoby likwidować u źródła, tzn. należałoby poprawić dylatację u sąsiadów (co w praktyce nie jest możliwe).
Mając na względzie powyższe, byłabym wdzięczna za informację czy widzą Państwo jakieś rozwiązania techniczne i/ lub kroki prawne, aby rozwiązać problem dźwięków uderzeniowych z II piętra?

Andrzej Dobrowolski

Doradza ekspert z firmy LECA

Opisany problem wymaga dokładnej analizy tj. zapoznania się z dokumentacją, wykonania odkrywek, oraz pomiarów. Dopiero wtedy będzie możliwe podjęcie właściwych działań naprawczych.

Na podstawie opisu można przyjąć, że nie wszystkie podłogi w budynku wykonano w pełni jako pływające z zapewnieniem właściwych dylatacji przy ścianach. Ponadto cytat; "..ze względu na słyszalność wszystkich rozmów w mojej sypialni z salonu sąsiadów z lokalu obok" wskazuje na wykonanie ścian pomiędzy mieszkaniami z niewłaściwych materiałów lub też niedbałe ich wykonanie (np. nieszczelne spoiny pomiędzy bloczkami, nieszczelności przy połączeniu ściana - strop itp.).

Najmniej inwazyjną metodą nieznacznej poprawy izolacji akustycznej w swoim i przyległych mieszkaniach jest zastosowanie pochłaniających (miękkich) wykładzin podłogowych, ściennych i sufitowych (wykładzina dywanowa, maty z korka itp). Jednakże to rozwiązanie prawdopodobnie nie zagwarantuje pełnego komfortu i ciszy w mieszkaniu.

Proponuję nawiązać kontakt ze specjalistą z zakresu akustyki budowlanej lub rzeczoznawcą budowlanym, którzy po wizji i zapoznaniu się z dokumentacją pomogą podjąć właściwe działania na miejscu. Korespondencyjnie nie jest to możliwe.

ZADAJ PYTANIE

PORADY EKSPERTA

Czy otwory wentylacyjne stropodachu mogą być skumulowane tylko nad dwoma mieszkaniami w bloku?

Doradza ekspert z firmy LECA

Co do poprawności rozmieszczenia otworów wentylujących przestrzeń stropodachu to nie da się tego ocenić korespondencyjnie. Co można zrobić? Proponuję porównać temperaturę stropu w...

Dlaczego remont podłogi u sąsiadów spowodował pogorszenie parametrów akustycznych stropu?

Doradza ekspert z firmy LECA

Jeżeli problem z nadmiernym hałasem spowodowanym dźwiękami uderzeniowymi pojawił się po remoncie, to prawdopodobne są dwie przyczyny: w trakcie remontu usunięto lub zamieniono izolację...

Wilgoć na ścianie zewnętrznej z luksferów

Doradza ekspert z firmy LECA

Takie są prawa fizyki, że wilgoć wykrapla się na pierwszej napotkanej zimnej przegrodzie. W tym przy przypadku jest to folia na luksferach lub same luksfery. Bezpieczniej byłoby zastosować folię pod...

Jak wyciszyć podłogę na pierwszym piętrze?

Doradza ekspert z firmy LECA

W przypadku "tupania" konieczne jest wykonanie warstw amortyzujących. Dobre efekty przynosi ułożenie tak zwanej podłogi pływającej, czyli warstwy podposadzkowej nie związanej na sztywno z konstrukcją...

Jak wykonać strop belkowy z widocznymi belkami?

Doradza ekspert z firmy LECA

W klasycznych stropach drewnianych belki stropowe układano bezpośrednio na murze, obmurowując je cegłą. Końcówki belek zakotwione w murze były wcześniej moczone w gorącej smole lub owijane ze...

Panele podłogowe w nieogrzewanym domu

Doradza ekspert z firmy LECA

Najprawdopodobniej panelom nic nie powinno się stać. Jednakże najprecyzyjniej na to pytanie moze odpowiedzieć producent lub dystrybutor konkretnego rodzaju paneli.

Usuwanie zbrojenia stropu w budynku wielorodzinnym

Doradza ekspert z firmy LECA

Każda ingerencja w konstrukcję budynku wymaga przygotowania odpowiedniej dokumentacji projektowej opartej o ekspertyzę stanu budynku lub jego rozpatrywanych elementów, a także zgody...

Czym i jak ocieplić dach?

Doradza ekspert z firmy LECA

Wszystko zależy od konstrukcji dachu. Jeżeli jest płaski, pokryty papą, to można ocieplić go od wewnątrz i na zewnątrz. Każda z metod ma swoje wady i zalety. Ocieplenie od wewnątrz ogranicza wysokość...

Jak wyciszyć klatkę schodową?

Doradza ekspert z firmy LECA

Proponuję zastosować dwie metody. Pierwsza, to elementy trwałe, na przykład sufit podwieszany, wykonany z zastosowaniem płyt pochłaniających dźwięki. Podobnie zadziałają okładziny ścienne lub suche...

Czy płyty styropianowe lepiej układać w jednej, czy w dwóch warstwach?

Doradza ekspert z firmy LECA

Układanie warstw izolacyjnych na przemian ogranicza powstawanie mostków cieplnych i akustycznych na ich stykach. Dlatego w tym przypadku wskazane jest układanie izolacji w dwóch...

1 2 3 » Archiwum
Andrzej Dobrowolski

Andrzej Dobrowolski

Ekspert z firmy:

LECA

Eksperci Leca® doradzają na temat izolacji termicznej i akustycznej podłóg i stropów.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.