Problem z instalacją wodną umiejscowioną w posadzce

2016-03-23 19:13

Właśnie kupiłem mieszkanie w nowym bloku (na 3 piętrze). Ekipa remontowa podczas prac uszkodziła rurę wodną biegnącą w posadzce podłogowej. Rura ta biegła nie głębiej niż 3 cm pod jej powierzchnią. Doprowadza ona wodę do innego mieszkania (nie do mojego). Na jakiej minimalnej głębokości muszą być położone rury? Czy przez moje mieszkanie mogą przebiegać rury, które doprowadzają wodę do innego mieszkania? Co w sytuacji, gdy taka rura pęknie?

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę, iż przepisy prawa nie wskazują minimalnej głębokości, na jakiej powinny być umiejscowione rury będące częściami instalacji wodnej prowadzonej w posadzce podłogowej. Rury takie powinny być jednak odpowiednio zabezpieczone przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi. W sytuacji przedstawionej w pytaniu za uszkodzenie rury wodnej odpowiada ekipa remontowa. Art. 415 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks Cywilny ( Dz.U.2016.380 z dnia 2016.03.22) stanowi, iż kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia.

W przypadku gdy uszkodzona rura pęknie i wskutek tego zostaną zalane inne mieszkania lub części nieruchomości to zgodnie z art. 433 kodeksu cywilnego odpowiedzialność ponosi ten, kto zajmuje pomieszczenie. Zwolnienie z odpowiedzialności przewidzianej w tym artykule występuje w dwóch sytuacjach, gdy szkoda nastąpiła wskutek siły wyższej, lub wyłącznie z winy poszkodowanego lub osoby trzeciej.

Jeśli chodzi o kwestię dopuszczalności przebiegu przez Pańskie mieszkanie rur doprowadzających wodę do innego lokalu, to wprawdzie w przepisach prawa, nie ma szczególnego uregulowania na ten temat, jednak takie przeprowadzenie rur nie powinno mieć miejsca. Rury i wszelkie instalacje znajdujące się w obrębie mieszkania, powinny służyć zaopatrzeniu tego właśnie mieszkania w media i można powiedzieć, że stanowią wyposażenie tego konkretnego lokalu. Może się zdarzyć że w obrębie mieszkania znajdują się instalacje wspólne, takimi będą np. piony kanalizacyjne, ale te służą wszystkim mieszkańcom budynku.

Dodatkowo należy zwrócić uwagę, na brzmienie art. 16 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999 roku w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych. (Dz.U. 1999.74.836 z dnia 1999.09.09), który stanowi, iż :

1. Sposób użytkowania instalacji urządzeń stanowiących wyposażenie lokalu powinien:

1) być zgodny z założeniami projektu oraz z instrukcjami użytkowania tych instalacji i urządzeń,

2) zapewniać ochronę elementów budynku i jego wyposażenia.

2. W czasie użytkowania instalacji i urządzeń należy:

1) zapewniać ich ochronę przed uszkodzeniem,

2) wykonywać zabiegi konserwacyjne i naprawy przewidziane instrukcją użytkowania,

3) likwidować przecieki z instalacji, w zakresie obciążającym użytkownika lokalu, niezwłocznie po ich pojawieniu się,

4) dokonywać napraw i wymian uszkodzonych lub zużytych elementów instalacji i wyposażenia lokalu w zakresie obciążającym użytkownika,

5) informować właściciela budynku o wszelkich uszkodzeniach instalacji których naprawa należy do jego obowiązków.

3. W przypadku wystąpienia uszkodzeń lub zakłóceń w funkcjonowaniu instalacji i urządzeń należy niezwłocznie wstrzymać ich eksploatację, jeżeli dalsze ich użytkowanie może spowodować zagrożenie bezpieczeństwa osób lub mienia albo skażenie środowiska.

Wykonanie przez użytkownika lokalu obowiązków nałożonych przez ten artykuł byłoby znacznie utrudnione, gdyby użytkownik był pozbawiony dostępu do „swoich” rur i instalacji.