Odległość studni od ogrodzenia

2016-04-29 22:17

Sąsiad wierci studnię około pół metra od płotu, który wyznacza granicę działek. Będzie to studnia płytka (ok. 20 m głębokości; woda do podlewania ogrodu). Czy odległość nie jest za bliska? Dodam, iż nie prosił mnie o zgodę na tak bliskie usytuowanie studni. Czy taka odległość jest zgodna z prawem?

Przepisy ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku prawo budowlane (Dz.U. 2016.290 z dnia 2016.03.08) w art. 29 ust 2 pkt. 10 wskazują, iż pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na wykonywaniu obudowy ujęć wód podziemnych. Do takich robót budowlanych można zaliczyć budowę studni. Do dnia 28 czerwca 2015 roku na wykonanie wskazanych robót konieczne było wcześniejsze dokonanie zgłoszenia do odpowiednich organów.

Nowelizacja prawa budowlanego, która weszła w życie w dniu 28 czerwca 2015 roku zniosła ten obowiązek i na chwilę obecną, do wykonania obudowy ujęć wód podziemnych nie jest konieczne uzyskanie pozwolenia na budowę, ani nawet zgłoszenie zamiaru wykonania takich robót do odpowiednich organów. Jednocześnie przepisy Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2015.1422 z dnia 2015.09.18), w § 31 określają warunki jakie powinna spełniać studnia. I tak, zgodnie z tym przepisem:

1. Odległość studni dostarczającej wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi, niewymagającej, zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony ujęć i źródeł wodnych, ustanowienia strefy ochronnej, powinna wynosić - licząc od osi studni - co najmniej:

1) do granicy działki - 5 m;

2) do osi rowu przydrożnego - 7,5 m;

3) do budynków inwentarskich i związanych z nimi szczelnych silosów, zbiorników do gromadzenia nieczystości, kompostu oraz podobnych szczelnych urządzeń - 15 m;

4) do najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji indywidualnej, jeżeli odprowadzane są do niej ścieki oczyszczone biologicznie w stopniu określonym w przepisach dotyczących ochrony wód - 30 m;

5) do nieutwardzonych wybiegów dla zwierząt hodowlanych, najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji lokalnej bez urządzeń biologicznego oczyszczania ścieków oraz do granicy pola filtracyjnego - 70 m.

2. Dopuszcza się sytuowanie studni w odległości mniejszej niż 5 m od granicy działki, a także studni wspólnej na granicy dwóch działek, pod warunkiem zachowania na obydwu działkach odległości, o których mowa w ust. 1 pkt 2-5.

Należy zaznaczyć jednak, iż powyższy art. odnosi się do studni dostarczających wodę przeznaczoną do spożycia ludzi i w niektórych przypadkach również dopuszcza wyjątek od zachowania minimalnej odległośći 5 metrów od granicy działki. W sytuacji opisanej w pytaniu, gdy woda ze studni ma służyć tylko do podlewania ogrodu, przepisy prawa nie zabraniają budowania studni w odległości 0,5 metra od granicy działek.

Podobna sprawa była poddana pod rozstrzygnięcie Sądu – zob. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 6 lutego 2014 r. II SA/Gl 1367/13.