dostępne w wersji mobile muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

PORADY EKSPERTÓW

| muratordom.pl » Bezpłatne porady ekspertów » LECA » Jaką izolację akustyczną zastosować w...

Ekspert odpowiada

Jaką izolację akustyczną zastosować w mieszkaniu?

Mam mieszkanie o powierzchni 45 m2. Blok pochodzi z  lat 70 (rama "H"). Wysokość pomieszczeń to 250 cm. Permanentne remonty i hałaśliwi sąsiedzi wymuszają akustyczne zaizolowanie mieszkania, a w pierwszej kolejności sypialni. Głównym przenośnikiem hałasu uderzeniowego i powietrznego jest cały strop i jedna ściana, odgragdzająca od sąsiadów. Pozostałe ściany są "niegroźne", a hałasy dobiegające od strony podłogi są subiektywnie minimalnie mniej uciążliwe. W sypialni chciałbym obniżyć poziom hałasu o - jeśli się da - jakieś 20-40 dB.

1. Czy ma sens wybiórcza izolacja, wyłącznie sypialni (to by mi teoretycznie mogło wystarczyć), czy też lepiej zainwestować w izolację od razu całego mieszkania? Nie chciałbym po zaizolowaniu sypialni nagle stwierdzić, że było to nieskuteczne i muszę nadal pakować pieniądze w zaizolowanie całego mieszkania.

2. Czy w przypadku sypialni muszę również izolować podłogę? Obecnie jest wykończona drewniana mozaiką. Odpowiedź wydaje się niby oczywista, ale...

3. Jeśli tak, to czy koniecznie na podłodze musi być ruszt drewniany, a między jego elementami wełna mineralna grubości 5 cm? Czy też może są skuteczne materiały wyciszające, które można ułożyć cieńszą warstwą (na przykład dwie warstwy maty przeznaczonej pod panele)?

4. Jeśli chciałbym uniknąć kosztów izolacji całego mieszkania, to czy dodanie drzwi dźwiękochłonnych do (zaizolowanej) sypialni załatwiłoby problem nieizolowania reszty mieszkania?

5. Strop. Wypełnienie pustych przestrzeni płyty stropowej pianką nie wchodzi w grę. Czy jedynym rozwiązaniem izolacyjnym jest sufit podwieszany z izolacją z wełny mineralnej i okładziną g-k? Czy są jakieś lepsze/lżejsze patenty?

6. Zauważyłem w Pana poradach, że jest Pan zwolennikiem systemów izolacji proponowanych przez producentów wełny mineralnej. W kontakcie z firmami montażowymi zauważyłem, że takie firmy stosują różne inne "patenty". Polecaja na przykład grube płyty korkowe klejone na ścianę, cienkie płyty gumowe o dużej gęstości, własne płyty typu "sandwich" składające się z wełny mineralnej, gumy, korka, folii izolacyjnej itp. Osobiście podchodzę z rezerwą do takich rozwiązań, które nie zostały przebadane.

Czy zechciałby Pan do tego się odnieść? Czy jest jakaś sensowna i skuteczna alternatywa dla systemów oferowanych przez producentów wełny mineralnej? Gdzie dalej szukać bardziej szczegółowych informacji na temat skuteczności i cen różnych typów izolacji?

Andrzej Dobrowolski

Doradza ekspert z firmy LECA

Ponieważ temat jest dość złożony postaram się odpowiedzieć na konkretne pytania.

1. Izolacja wybranych elementów konstrukcyjnych poprawi częściowo komfort akustyczny w Pana mieszkaniu.

2. Wykonanie nowych, lepiej izolowanych posadzek w mieszkaniu przyczyni się do poprawy komfortu akustycznego głównie w mieszkaniu poniżej. Jednak jeżeli na niższym piętrze mieszka bardzo "hałaśliwy" lokator, cieszej będzie równiez w Pana mieszkaniu.

3. Maty stosowane pod panele ograniczają głównie przenoszenie dźwięków uderzeniowych do mieszkania poniżej. Aby odciąć się od hałasu z dolnego mieszkania skuteczniejsze może okazać się usunięcie wszystkich warstw do poziomu konstrukcji stropu, a nastepnie wykonanie nowej izolacji akustycznej i jastrychu cementowego oddylatowanego od ścian.

4. Drzwi o wysokiej izolacyjności akustycznej mogą ograniczyć hałas tylko w tej ścianie, w której są wmontowane. Jezeli np. stwierdzi się, że "hałas" pojawia się w obrębie korytarza lub innego pomieszczenia z drzwiami prowadzącymi na ten korytarz. Wówczas "dobre akustyczne" drzwi do sypialni mogą poprawić komfort. Niestety, w opisanym przez Pana budynku, najprawdopodobniej dzięki tak zwanym nieszczelności w stolarce drzwiowej odbywa się też wentylacja pomieszczeń. Szczelne drzwi ograniczą tę funkcję.

5. Własciwie zamontowany ruszt, wypełniony wełną mineralną, z przykręconymi jedną lub dwoma warstwami płyty GK poprawi izolacyjność akustyczną stropu od hałasu z góry. Jednak wykonując taką izolację proponuję zastosować jeden kompletny system, ściśle przestrzegając wszystkich zaleceń montażowych.

6. Materiałów do izolacji akustycznej jest bardzo wiele. Rzeszywiście bardzo czesto wskazuję wełnę jako materiał najbardziej dostępny i niezbyt drogi. Zachęcam do stosowania wszystkich obecnych na rynku rozwiązań,  również płyt i mat z korka, gumy, specjalnych płyt i mat akustycznych. Proponuję każdorazowo przestrzegać zaleceń producentów i być ostrożnym w indywidualnym komponowaniu systemu z różnych elementów. Często zdarza się, że przypatkowa zamiana materiałów nie poprawia izolacyjności akustycznej, a może ją pogorszić. Na przykład pozostawienie pustki powietrznej między dwoma sztywnymi płytami najczęście powoduje pogorszenie izolacyjności przegrody. Jeśli chodzi o informacje dotyczące izolacyjności konkretnych systemów wykorzystujących wełnę najłatwiej je znaleźć na stronach producentów tejże.

Na koniec jeszcze jedna generalna uwaga. Pewne zmiany związane z dodatkowymi izolacjami akustycznymi pomieszczeń mogą spowodować obniżenie bezpieczeństwa i komfortu użytkowania pomieszczeń przez właściciela, ale rownież przez sąsiadów. Dlatego decydując się na radykalne prace remontowe zalecałbym kontakt z doświadczonymi akustykami i doświadczonymi budowlańcami. Pomogą oni przyjąć optymalne rozwiązanie i ograniczyć koszty. Niestety coraz częściej wpadamy w pułapkę nadmiaru zaufania i wiary w informacje pochodzące z internetu oraz paneli dyskusyjnych. Bez wizji lokalnej w konkretnym mieszkaniu, bez zapoznania się z wszystkimi aspektami problemu, bez próbnych odkrywek w ścianach i stropach trudno jest podać własciwą metodę rozwiazania problemu.

ZADAJ PYTANIE

PORADY EKSPERTA

Czy otwory wentylacyjne stropodachu mogą być skumulowane tylko nad dwoma mieszkaniami w bloku?

Doradza ekspert z firmy LECA

Co do poprawności rozmieszczenia otworów wentylujących przestrzeń stropodachu to nie da się tego ocenić korespondencyjnie. Co można zrobić? Proponuję porównać temperaturę stropu w...

Dlaczego remont podłogi u sąsiadów spowodował pogorszenie parametrów akustycznych stropu?

Doradza ekspert z firmy LECA

Jeżeli problem z nadmiernym hałasem spowodowanym dźwiękami uderzeniowymi pojawił się po remoncie, to prawdopodobne są dwie przyczyny: w trakcie remontu usunięto lub zamieniono izolację...

Wilgoć na ścianie zewnętrznej z luksferów

Doradza ekspert z firmy LECA

Takie są prawa fizyki, że wilgoć wykrapla się na pierwszej napotkanej zimnej przegrodzie. W tym przy przypadku jest to folia na luksferach lub same luksfery. Bezpieczniej byłoby zastosować folię pod...

Jak wyciszyć podłogę na pierwszym piętrze?

Doradza ekspert z firmy LECA

W przypadku "tupania" konieczne jest wykonanie warstw amortyzujących. Dobre efekty przynosi ułożenie tak zwanej podłogi pływającej, czyli warstwy podposadzkowej nie związanej na sztywno z konstrukcją...

Jak wykonać strop belkowy z widocznymi belkami?

Doradza ekspert z firmy LECA

W klasycznych stropach drewnianych belki stropowe układano bezpośrednio na murze, obmurowując je cegłą. Końcówki belek zakotwione w murze były wcześniej moczone w gorącej smole lub owijane ze...

Panele podłogowe w nieogrzewanym domu

Doradza ekspert z firmy LECA

Najprawdopodobniej panelom nic nie powinno się stać. Jednakże najprecyzyjniej na to pytanie moze odpowiedzieć producent lub dystrybutor konkretnego rodzaju paneli.

Usuwanie zbrojenia stropu w budynku wielorodzinnym

Doradza ekspert z firmy LECA

Każda ingerencja w konstrukcję budynku wymaga przygotowania odpowiedniej dokumentacji projektowej opartej o ekspertyzę stanu budynku lub jego rozpatrywanych elementów, a także zgody...

Czym i jak ocieplić dach?

Doradza ekspert z firmy LECA

Wszystko zależy od konstrukcji dachu. Jeżeli jest płaski, pokryty papą, to można ocieplić go od wewnątrz i na zewnątrz. Każda z metod ma swoje wady i zalety. Ocieplenie od wewnątrz ogranicza wysokość...

Jak wyciszyć klatkę schodową?

Doradza ekspert z firmy LECA

Proponuję zastosować dwie metody. Pierwsza, to elementy trwałe, na przykład sufit podwieszany, wykonany z zastosowaniem płyt pochłaniających dźwięki. Podobnie zadziałają okładziny ścienne lub suche...

Czy płyty styropianowe lepiej układać w jednej, czy w dwóch warstwach?

Doradza ekspert z firmy LECA

Układanie warstw izolacyjnych na przemian ogranicza powstawanie mostków cieplnych i akustycznych na ich stykach. Dlatego w tym przypadku wskazane jest układanie izolacji w dwóch...

1 2 3 » Archiwum
Andrzej Dobrowolski

Andrzej Dobrowolski

Ekspert z firmy:

LECA

Eksperci Leca® doradzają na temat izolacji termicznej i akustycznej podłóg i stropów.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.