Czym najkorzystniej będzie ogrzewać dom drewniany?

2017-03-20 13:08

Mamy drewniany dom wybudowany na działce o powierzchni około 4500 m2. Powierzchnia domu (parter + piętro) wynosi 150 m2. Budynek jest wyposażony w grzejniki elektryczne i metalowy kominek wolnostojący. Pod domem jest piwnica mieszcząca hydrofor i elektryczny boiler do podgrzewania wody. Budynek jest dobrze ocieplony wełną mineralną. Ogrzewania prądem wychodzi bardzo drogo, bo w zimie przy temperaturach poniżej zera sam kominek nie wystarcza. Jaki inny system ogrzewania byłby optymalny dla tego domu?

Największy wpływ na koszty ogrzewania ma zapotrzebowania budynku na ciepło. To zależy między innymi od technologii, w jakiej jest wykonany i strat ciepła, jakie w nim występują. Zapotrzebowanie na energię do ogrzewania, w zależności od standardu budynku wygląda następująco:

  • budynek o słabej izolacji cieplnej – 200 kWh/m2/rok;
  • budynek nowy o dobrej izolacji cieplnej – 80 kWh/m2/rok;
  • budynek energooszczędny – 40 kWh/m2/rok.

Przedstawione powyżej wartości są wielkościami orientacyjnymi. Realne zapotrzebowanie należy określić na podstawie charakterystyki energetycznej wykonanej przez osobę do tego uprawnioną. Istotne jest również przestrzeganie zasad energooszczędnego ogrzewania – najważniejsze z nich to:

  • odpowiednie sterowanie pracą instalacji. Ograniczanie temperatury w pomieszczeniach podczas gdy mieszkańców nie ma w domu oraz zastosowanie sterowania pogodowego mogą dać nawet ponad 30% oszczędności w zużyciu energii;
  • unikanie przegrzewania pomieszczeń - każdy 1oC więcej to o 6% wyższe koszty ogrzewania.
  • nie zasłanianie grzejników;
  • umieszczanie czujników temperatury i termostatów w miejscach, gdzie nie są narażone na przypadkowe oziębianie (przeciągi) ani ogrzewanie (np. przez promienie słoneczne);
  • prawidłowe wietrzenie pomieszczeń, polegające na krótkotrwałym otwarciu okien na pełną szerokość przy jednoczesnym zamknięciu zaworów termostatycznych, co pozwala na wymianę powietrza na świeże bez nadmiernego wychładzania pomieszczeń.

Koszty ogrzewania zależą również od odpowiedniego doboru taryfy opłat za energię elektryczną. W zależności od sprzedawcy energii stawki opłat są zróżnicowane. Średnio, w Polsce według cen z 2016 roku w taryfie całodobowej G11 koszt 1 kWh wynosi 0,54 zł. Do celów grzewczych generalnie najlepiej wybrać taryfę G12 lub G12w (weekendową). W przypadku taryfy G12 z tańszej energii można korzystać w godzinach 22:00- 6:00 i 13:00-15:00, czyli przez 42% czasu, co daje średnią cenę za 1 kWh w wysokości 0,49 zł.