Czy warto budować ścianę trójwarstwową z pustaków ceramicznych?

2012-04-06 11:59

Dzień dobry. Zamierzam zbudować dom z ceramiki. Ściana będzie trójwarstwowa (ściana nośna grubości 25 cm, styropian grubości 12 cm i ściana osłonowa grubości 12 cm). Zastanawiam się nad zastosowaniem pustaka ceramicznego mega max 250 P+W, a na ścianę osłonową pustaka mini max 115. Martwi mnie tylko informacja na temat pustaka mini max, dotycząca absorpcji wody, a brzmiąca: „nie eksponować na zewnątrz”. Jak to rozumieć?

Co do grubości ściany nośnej, nie mam zastrzeżeń. Osobiście proponowałbym zwiększenie grubości izolacji do poziomu 13-15 cm.
Czy na pewno chce Pani/ Pan wykonać ściankę osłonową z pustaków mini max 115? Czemu ona ma służyć? Nie zmienia ona bowiem w znaczący sposób termiki ściany. Lepiej już kosztem tej ścianki zrobić o 2-3 cm grubszą termoizolację. Poza tym i tak trzeba by było ją w jakiś sposób wykończyć, na przykład tynkiem, czy płytkami klinkierowymi. Proponuje w zamian ścianę zewnętrzną o następującej budowie: ściana nośna z pustaków grubości 25 cm ocieplona materiałem termoizolacyjnym grubości 13-15 cm i wykończona tynkiem lub płytkami elewacyjnymi. Elewacja z płytek jest o tyle lepsza, że przez najbliższe 50 lat nie będzie wymagac prac konserwacyjnych, w przeciwieństwie do tynku.
Pustaki ceramiczne są materiałami które należy po wymurowaniu w jakiś sposób wykończyć, na przykład tynkiem. Wynika to z klasyfikacji tych wyrobów przez PN EN 771-1, która to określa ten wyrób jako "element murowy LD", będący z definicji materiałem stosowanym w murach zabezpieczonych.