dostępne w wersji mobile muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

PORADY EKSPERTÓW

| muratordom.pl » Bezpłatne porady ekspertów » Prawo - ekspert muratordom.pl » Budowa oczka wodnego - pozwolenie czy...

Ekspert odpowiada

Budowa oczka wodnego - pozwolenie czy zgłoszenie?

Czy mogę wybudować oczko wodne na własnej działce? Jest to działka budowlana. Wiem, że teraz jest możliwość budowy takich oczek o powierzchni do 20 m2.

Klaudia Łapińska - radca prawny

Doradza ekspert z firmy Prawo - ekspert muratordom.pl

Art. 29 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku prawo budowlane (Dz.U. 2016.290 z dnia 2016.03.08) enumeratywnie wymienia roboty budowlane, których podjęcie nie wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę. W artykule tym znajdujemy, iż m.in. uzyskania pozwolenia na budowę nie wymaga budowa przydomowych basenów i oczek wodnych o powierzchni do 50 m2.

 

Jednocześnie art. 30 w/w ustawy nakłada na inwestora obowiązek zgłoszenia takiej budowy do odpowiednich organów. W zgłoszeniu takim należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonania robót budowlanych wraz z oznaczeniem terminu ich rozpoczęcia. Dodatkowo do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, oraz w zależności od potrzeb odpowiednie szkice lub rysunki, a także pozwolenia, uzgodnienia, czy opinie, jeśli są wymagane przez przepisy odrębne.

 

Zgłoszenia należy dokonać przed terminem zamierzonego rozpoczęcia robót budowlanych. Do rozpoczęcia budowy natomiast można przystąpić, jeśli właściwy organ w terminie 30 dni od otrzymania zgłoszenia nie wniesie sprzeciwu. Może zdarzyć się sytuacja, gdy organ nałoży na inwestora obowiązek dostarczenia brakujących dokumentów, w przypadku nie wykonania tego obowiązku organ wnosi sprzeciw.

 

Takie zgłoszenie ważne jest przez 3 lata od określonego w zgłoszeniu terminu rozpoczęcia robót budowlanych. Jeśli przed upływem tych 3 lat roboty budowlane nie zostaną rozpoczęte, procedurę należy powtórzyć.

 

Bardzo ważne jest, aby zgłoszenie było dokonane w trybie i kolejności wskazanej wyżej. W przeciwnym razie budowa oczka wodnego może potraktowana zostać jako samowola budowlana i konieczne będzie przeprowadzenie procedury legalizacyjnej, która wiąże się ze znacznymi kosztami. W przypadku nie zalegalizowania takiej samowoli właściwy organ może wydać decyzję o rozbiórce obiektu budowlanego, w tej sytuacji o likwidacji oczka wodnego.

 

Data publikacji: 21.04.2016

ZADAJ PYTANIE

PORADY EKSPERTA

Wymiana dachu z przedłużeniem krokwi – zgłoszenie czy pozwolenie na budowę?

Doradza ekspert z firmy Prawo - ekspert muratordom.pl

Podstawową kwestią jest właściwe zakwalifikowanie planowanych robót budowlanych. W tym celu należy sięgnąć do słowniczka pojęć znajdujących się w art. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku prawo...

Czy jest możliwy częściowy odbiór domu?

Doradza ekspert z firmy Prawo - ekspert muratordom.pl

Instytucja pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego uregulowana jest w art. 54 i następnych ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku prawo budowlane ( tekst jednolity Dz. U. 2016.290 z dnia 2016.03.08 z...

Inspektor PINB – kontrola budowy oddanej do użytkowania

Doradza ekspert z firmy Prawo - ekspert muratordom.pl

Zgodnie z art. 59 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku prawo budowlane ( tekst jednolity Dz. U. 2016.290 z dnia 2016.03.08 z późn. zm. ) Organ nadzoru budowlanego wydaje decyzję w sprawie...

Zmiany w projekcie budowlanym domu - brak kontaktu z projektantem

Doradza ekspert z firmy Prawo - ekspert muratordom.pl

Status prawny wykonanych projektów budowlanych należy rozpatrywać w kilku aspektach. Zastosowanie znajdą tu przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks Cywilny ( Dz. U. 2016.380 z dnia...

Czy przepisy określają minimalną wysokość pomieszczeń mieszkalnych?

Doradza ekspert z firmy Prawo - ekspert muratordom.pl

Odpowiedź na to pytanie znajdujemy w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (...

Zakup domu od dewelopera – przekazanie dokumentacji

Doradza ekspert z firmy Prawo - ekspert muratordom.pl

Zgodnie z art. 60 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane ( Dz. U. 2016.290 z dnia 2016.03.08 ) Inwestor, oddając do użytkowania obiekt budowlany, przekazuje właścicielowi lub zarządcy obiektu...

Remont zabytkowego domu - formalności

Doradza ekspert z firmy Prawo - ekspert muratordom.pl

Definicję remontu znajdujemy w art. 3 pkt 8 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane ( Dz. U. 2016.290 z dnia 2016.03.08 ) - przez remont należy rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie...

Budowa kurnika na terenie sąsiadującym z działką, na której jest dom mieszkalny

Doradza ekspert z firmy Prawo - ekspert muratordom.pl

Zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 27 marca 2007 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ( Dz. U. 2016.778 z dnia 2016.06.04 ):   1. Ustalenia miejscowego planu zagospodarowania...

Obowiązek zamontowania nawiewników okiennych oraz kratki wentylacyjnej w drzwiach łazienkowych

Doradza ekspert z firmy Prawo - ekspert muratordom.pl

Odnosząc się do pierwszej części powyższego pytania dotyczącej obowiązku zamontowania nawiewników okiennych to zgodnie z § 155 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia...

Dom wybudowany niezgodnie z projektem zagospodarowania działki

Doradza ekspert z firmy Prawo - ekspert muratordom.pl

Dom wybudowany niezgodnie z projektem zagospodarowania działki w mojej ocenie stanowi w świetle przepisów Ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane ( Dz. U. 2016.290 z dnia 2016.03.08...

1 2 3 » Archiwum
Klaudia Łapińska - radca prawny

Klaudia Łapińska - radca prawny

Ekspert z firmy:

Prawo - ekspert muratordom.pl

Ekspert odpowie na pytania związane z prawem budowlanym

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.