| muratordom.pl » Eko » EKOrozwiązania dla domu » Wyniki konkursu Dom Ekologiczny Muratora
Oto najciekawsze projekty domów ekologicznych

Wyniki konkursu Dom Ekologiczny Muratora

MURATOR rozstrzygnął pierwszy w Polsce, ogólnopolski konkurs architektoniczny na projekt domu ekologicznego zorganizowany we współpracy z Zarządem Głównym Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP. Sąd konkursowy wyłonił najlepsze projekty domów ekologicznych. Oto nagrodzone projekty domów.

Dom Ekologiczny - konkurs miesięcznika MURATORSąd konkursowy przyjął do oceny 92 prace. Nadesłane projekty odzwierciedlają panujące zróżnicowanie poglądów na ten temat współczesnego domu. Do głosu doszły sprzeczne koncepcje - od propozycji tradycyjnego taniego budownictwa ze słomy i gliny, przez futurystyczne wizje domów produkujących energię, do idei definiujących na nowo sposób życia i mieszkania. Po wnikliwej analizie projektów sędziowie, uznając, że żadna z prac nie spełniła jednocześnie wszystkich założeń konkursowych w sposób optymalny, zdecydowali się nie przyznawać pierwszej nagrody. Cztery równorzędne wyróżnienia po 17 500 zł otrzymały najlepsze prace reprezentujące odmienne koncepcje domu ekologicznego.

Praca konkursowa na Dom EkologicznyEkologiczny dom dostępny - praca numer 027 (090308)

Autorzy projektu: Piotr Trębacz, Andrzej Wieteska, Beata Trębacz, Ludomir Duda i współpracownicy

Opinia sądu konkursowego: Prosty w budowie, funkcjonalny i estetyczny dom parterowy znakomicie rozwiązany funkcjonalnie, z prawidłowym strefowaniem, wygodnymi pokojami sypialnymi i możliwością zmian aranżacji przestrzeni, efektywną komunikacją wewnętrzną i dobrze wyznaczonymi miejscami na samochody. Zwracają uwagę właściwe relacje wnętrza z ogrodem, zielony dach oraz staw pełniący funkcje stabilizatora ciepła i reflektora energii słonecznej. Wyróżnienie przyznano za architekturę wartościową, powściągliwą w wyrazie i niepodlegającą modom oraz za przedstawienie koncepcji skromnego domu mogącego współtworzyć przyjazne środowisko zamieszkania.

Zobacz szczegóły wyróżnionego projektu

 

Praca konkursowa na Dom EkologicznyDom Ekosystem - praca numer 057 (228804)

Autorzy projektu: Ligia Krajewska, Jacek Mistur

Opinia sądu konkursowego: Koncepcja otwartego na różne zestawienia systemu prostopadłościennych modułów mieszczących podstawowe pomieszczenia: sypialnię, jadalnię oraz taras przy salonie i garaż, a także trójkątnych elementów łączących, w które umiejętnie wpisują się pozostałe funkcje. Wyróżnienie przyznano za udaną interpretację idei domu wspierającego integrację rodziny, z oryginalnym wspólnym wnętrzem otwierającym się na otoczenie we wszystkich kierunkach. Zwarta bryła domu mieszczącego się na niewielkiej działce i proponowane rozwiązania wskazują wartościowy kierunek poszukiwań domu ekologicznego, ekonomicznie wykorzystującego energię i materiały.

Zobacz szczegóły wyróżnionego projektu

 

Praca konkursowa na Dom EkologicznyDom ukryty - praca numer 026 (657272)

Autorzy projektu: Tomasz Głowacki, Katarzyna Rybczyńska, Mateusz Skalski, Aleksandra Konieczna, Krzysztof Kukułka, Małgorzata Walczak, Jakub Podgórski

Opinia sądu konkursowego: Idea atrialnego domu schowanego pod ziemię, aby zachować nienaruszony fragment krajobrazu. Ascetyczny, radykalny gest pozostawienia zielonej przestrzeni między budynkami. Kreacja wyjątkowych warunków życia rodziny skupionej wokół atrium, przy zapewnieniu współczesnych potrzeb użytkowych i komfortu cieplnego oraz niewielkiego zapotrzebowania na energię do ogrzewania. Wyróżnienie przyznano za projekt pokazujący, że poszanowanie energii oraz środowiska rozumianego jako krajobraz naturalny i kulturowy może wymagać niestandardowego myślenia i przełamania powszechnych aksjomatów.

Zobacz szczegóły wyróżnionego projektu

 

Praca konkursowa na Dom EkologicznyZ wysokim wnętrzem - praca numer 058 (742813)

Autorzy projektu: Aleksandra Poźniak-Wołodźko, Marcin Sienkowski

Opinia sądu konkursowego: Ideowy projekt prostego domu o wyjątkowo zwartej bryle, z atrakcyjnym wnętrzem skupionym wokół dużego dwukondygnacyjnego salonu wykorzystanego do wentylacji naturalnej i ogrzewanego kominkiem usytuowanym w centrum. Wyróżnienie przyznano za projekt domu powściągliwego, oszczędnego w użytych środkach technicznych, dającego atrakcyjne miejsce dla życia rodziny, wzniesionego na bardzo małej działce, przy niewielkim budżecie i w poszanowaniu środowiska.

Zobacz szczegóły wyróżnionego projektu

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Dodatkowo nagrody Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska otrzymały:

Prace nagrodzone w konkursie na Dom Ekologiczny

Praca numer 068 (061211). Autorzy projektu: Piotr Trębacz, Miłun Trzaskowski, Beata Trębacz, Ludomir Duda i współpracownicy
Zobacz szczegóły nagrodzonego projektu 

Praca numer 085 (150202). Autorzy projektu: Tomasz Mielczyński, Anna Michalska, Izabela Brychcy.
Zobacz szczegóły nagrodzonego projektu

Praca numer 063 (731104). Autor projektu: Grzegorz Tomaszewski.
Zobacz szczegóły nagrodzonego projektu

 

Zobacz GALERIĘ WSZYSTKICH PROJEKTÓW DOMÓW biorących udział w konkursie Dom Ekologiczny.

Możesz również zapoznać się z protokołem z posiedzeń Sądu Konkursowego oraz przeczytać relację z debaty pokonkursowej, która odbyła się 20 października w siedzibie SARP.

O konkursie na Dom Ekologiczny:

Zadaniem konkursowym było opracowanie koncepcji architektonicznej domu o powierzchni 150-200 m2 dla czteroosobowej rodziny, którego budowa i eksploatacja są zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju i spełniają warunki poszanowania energii. Dom miał spełniać współczesne potrzeby i standardy użytkowe, a jednocześnie być tani w eksploatacji. Oczekiwaliśmy zintegrowanych rozwiązań architektonicznych, budowlanych i instalacyjnych mających na celu oszczędność energii oraz ochronę środowiska. Projektanci mieli zaproponować rozwiązania, które pozwalają ograniczyć zapotrzebowanie domu na nieodnawialną energię końcową do ogrzewania i wentylacji do 50 kWh/(m2.rok). Należało przewidzieć wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych oraz określić jej procentowy udział w całkowitym zapotrzebowaniu energetycznym domu, a także zaproponować racjonalne zużycie wody (wykorzystanie wody deszczowej i bytowej). Dom miał zapewniać mieszkańcom zdrowe warunki życia, w szczególności dostęp do naturalnego światła i świeżego powietrza. Istotnym założeniem było także zminimalizowanie negatywnego wpływu budowy na środowisko.

Skład sądu konkursowego:

Jerzy Grochulski, przewodniczący sadu konkursowego, architekt,
Paweł Detko, architekt,
Anna Kamińska, redaktor naczelna Grupy Tytułów Murator,
Robert Konieczny, architekt,
Bartłomiej Kisielewski, architekt,
Piotr Kuczia, architekt,
Aleksander Panek, prezes Narodowej Agencji Poszanowania Energii,
Ewa Porębska, architekt, redaktor naczelna pisma „Architektura-Murator”.

Konkurs Dom Ekologiczny wspierały następujące firmy i instytucje

Ogrzewanie z pomocą natury

Wszystko wskazuje na to, że już w niedalekiej przyszłości domy energooszczędne w Polsce staną się...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
FILM: Ogniwa fotowoltaiczne: przyłączyć się do...

Ogniwa fotowoltaiczne mają w Polsce przyszłość. Państwo chce dopłacać właścicielom domu, którzy...

Elektrofiltry do kotłów na paliwa stałe – sposób...

Spalane w domowych kotłowniach paliwa stałe, szczególnie te gorszej jakości, przyczyniają się do...

Ograniczenie kosztów ogrzewania domu: co to jest...

Ogrzewanie domu przy pompy wiatru i słońca, to w Polsce wciąż innowacyjne rozwiązanie. Jednak coraz więcej...

Lampy LED – dlaczego warto rozważyć ich zakup

Czymś, co może zniechęcić nas do zmiany tradycyjnych żarówek na lampy LED, jest cena. Nie wszyscy...

Przepisy o OZE uchwalone przez Sejm. Jakie zmiany...

Sejm uchwalił ustawę, która reguluje zasady wytwarzania energii ze źródeł odnawianych,...