| muratordom.pl » Eko » EKOrozwiązania dla domu » Wentylacja grawitacyjna czy rekuperator? Sposoby na świeże powietrze w domu

Wentylacja grawitacyjna czy rekuperator? Sposoby na świeże powietrze w domu

Aby doprowadzić do domu świeże powietrze niezbędna jest sprawnie działająca wentylacja. Budując nowy dom lub przeprowadzając kapitalny remont starego budynku warto zastanowić się, jak wentylacja mechaniczna wyposażona w rekuperator poprawi jakości powietrza w domu. Efekt takiego zabiegu, w porównaniu z wentylacją grawitacyjną, na pewno będzie zaskakujący.

Rekuperator - świeże powietrze i oszczędność energii

Współczesny człowiek spędza 22 godziny na dobę w pomieszczeniach zamkniętych. Nowo budowane domy, jak wiadomo, są bardzo szczelne, dlatego należy z wyjątkową dbałością zadbać o to by świeże powietrze zostało do domu dostarczone w odpowiedniej ilości i miało odpowiednią jakość. Dom ekologiczny oceniany wg skali certyfikatu LEED powinien więc mieć wydajne odprowadzanie spalin (na przykład z kominków, pieców gazowych itd.), dobrą wentylację (mechaniczną wentylację z odzyskiem ciepła - rekuperator), kontrolę wilgotności.

Przed wprowadzeniem się do nowo wybudowanego lub remontowanego domu wskazane jest jego  wysuszenie i przewietrzenie po skończeniu prac budowlanych. Ten zabieg powoduje, że środowisko wewnątrz jest bardziej przyjazne dla mieszkańców.

Wentylacja mechaniczna lepsza niż grawitacyjna

Wentylacja grawitacyjna jest najpopularniejszym systemem wentylacyjnym w polskich domach. Takie rozwiązanie dobre było w czasach, gdy powietrze dostawało się do wnętrza domu przez nieszczelności w oknach i drzwiach. W domach z nowymi szczelnymi oknami bez nawiewników zwyczajnie brakuje dziś powietrza, a mieszkańców bolą głowy.

Wentylacja mechaniczna za jakiś czas stanie się normą. System wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z rekuperatorem może zmniejszyć koszty ogrzewania domu nawet o kilkadziesiąt procent. W zależności od tego, czym będzie ogrzewany dom (kotłem na węgiel, gaz, olej, pompą ciepła czy prądem), oszczędności w wydatkach mogą wynieść od kilkuset do nawet 2 tys. zł* rocznie! Koszt wentylacji mechanicznej dla domu o powierzchni około 200 m2 wynosi z instalacją i montażem około 12 tys. zł*. Nie jest to wielki wydatek w budżecie budowy – i w polskim domu warto zadbać o jakość powietrza, a przy okazji zaoszczędzić na kosztach utrzymania.

( * - ceny aktualne na kwiecień 2011)

WARTO WIEDZIEĆ

Co to jest certyfikat LEED?

LEED (The Leadership in Energy and Environmental Design) to amerykański system oceniający budynki pod względem energooszczędności i wpływu na środowisko naturalne. Certyfikat LEED mogą dostać różne rodzaje budowli, w tym również budynki mieszkalne.

Aby uzyskać certyfikat zielonego domu, należy zarejestrować projekt oraz uiścić odpowiednie opłaty. W zamian otrzymuje się szczegółowy wykaz wymagań, które potem są sprawdzane przez certyfikatorów. Po upewnieniu się, że dom spełnia wszystkie z obowiązkowych osiemnastu wymagań w ośmiu głównych kategoriach, większość dodatkowych punktów inwestor może wybierać dowolnie.

W zależności od liczby zebranych punktów przyznawany jest certyfikat: podstawowy, srebrny, złoty lub – najwyższy – platynowy. Im wyższa kategoria, tym dom bardziej przyjazny środowisku i mieszkańcom.

Wkrótce możliwość oceny domów w tej kategorii będzie formalnie obejmować również Polskę.

Recykling i naturalne materiały budowlane fundamentem domu ekologicznego

Z czego budować dom ekologiczny? Materiały budowlane wykorzystane do jego budowy powinny być...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Dom produkujący energię. Eksperymentalny dom w...

O budownictwie energooszczędnym mówi się coraz więcej jako o przyszłości sposobu budowania. Dąży się...

Jest uchwała antysmogowa dla Małopolski. Co to...

Sejmik województwa małopolskiego przyjął jednomyślnie uchwałę antysmogową. Dokument opisuje działania,...

Jak oszczędzać wodę: wodooszczędna armatura i...

Rachunki za wodę to poważna pozycja w domowym budżecie. Każdy zaoszczędzony litr wody to jednak nie...

Oświetlenie LED. Zwróć uwagę na jakość źródeł...

Oświetlenie LED jest coraz bardziej popularne. Technologia ta zaczęła wypierać z rynku konwencjonalne typy...

Ocieplenie domu – sprawdź, jak uzyskać...

Od I kwartału 2016 roku osoby realizujące inwestycję ocieplenia domu jednorodzinnego będą mogły skorzystać z...

Przepisy o OZE uchwalone przez Sejm. Jakie zmiany...

Sejm uchwalił ustawę, która reguluje zasady wytwarzania energii ze źródeł odnawianych,...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.