| muratordom.pl » Eko » EKOrozwiązania dla domu » Naturalne źródła ciepła

Naturalne źródła ciepła

Troska o środowisko naturalne oraz wyczerpywanie się zasobów węgla, gazu i ropy naftowej skłoniły nas do szukania innych – naturalnych – źródeł energii.

Te naturalne źródła zwane są też niekonwencjonalnymi lub odnawialnymi. Specjalne urządzenia pozyskują energię i przetwarzają ją w ciepło do ogrzewania lub w prąd elektryczny. Źródła niekonwencjonalne to przede wszystkim:

 • słońce – energia pozyskiwana jest w kolektorach słonecznych (do ogrzewania domów i ciepłej wody użytkowej) lub w bateriach słonecznych (przetwarzana w prąd elektryczny),
 • grunt, woda, powietrze – energia przetwarzana jest w pompach ciepła (do ogrzewania budynków i c.w.u.),
 • wody geotermalne – energia z nich zasila sieci ciepłownicze,
 • wiatr – energia przetwarzana jest na prąd w elektrowniach wiatrowych,
 • wody płynące – wykorzystywane w hydroelektrowniach.

Kiedy warto

Energię z niektórych źródeł odnawialnych można pozyskiwać dla pojedynczego domu. Są to kolektory i baterie słoneczne oraz pompy ciepła. Można je kupić w wielu firmach na terenie całego kraju, a ich rodzaj dopasować do lokalnych warunków. Pozostałe to za drogie inwestycje na kieszeń indywidualnego inwestora. Warto pozyskiwać z nich energię na większą skalę, np. z wód geotermalnych dla całej gminy.

Dostęp do źródeł odnawialnych

Ograniczeniem w wykorzystaniu naturalnych źródeł ciepła jest ich dostępność w danym rejonie. I tak np. źródła geotermalne występują tylko na terenie Niżu Polskiego, Podhala, zapadliska podkarpackiego, niecki szczecińskiej (okolice Pyrzyc). Elektrownie wiatrowe z kolei wymagają odpowiednich warunków klimatycznych. Najlepiej sprawdzają się więc na Wybrzeżu i Suwalszczyźnie, gdzie często występują silne wiatry.

Niekonwencjonalne źródła energii nie zawsze mogą pokryć całe zapotrzebowanie na ciepło i wodę użytkową dla domu, często są więc układami uzupełniającymi.

W naszej strefie klimatycznej największe zapotrzebowanie na energię na cele grzewcze przypada na okres od października do maja, podczas gdy najbardziej korzystny czas na pozyskiwanie energii np. z kolektora słonecznego to okres od marca do października. Dlatego z powodzeniem można wykorzystywać kolektory podgrzewania wody użytkowej czy basenowej. Jako podstawowe urządzenie ogrzewania domu lepiej zamontować tradycyjny kocioł, który będzie współpracował z kolektorem.

Energia odnawialna tańsza w dużym domu

Źródła niekonwencjonalne są tanie w eksploatacji, ale urządzenia, które pozwalają z nich korzystać są drogie. Zwykle okres zwrotu kosztów inwestycyjnych jest dłuższy niż czas korzystania z urządzenia. Bardziej opłaca się więc montować je w dużych domach, gdzie zużywa się więcej paliwa. W małych domach, gdy zapotrzebowanie na ciepło jest rzędu kilku kilowatów, drogie inwestycje zwrócą się po wielu latach. Ale korzyści ze źródeł ekologicznych nie da się przeliczyć tylko na złotówki, zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę zniszczenie środowiska związane z pozyskiwaniem i przetwarzaniem paliw tradycyjnych.

Czy warto, czyli plusy i minusy naturalnych źródeł ciepła:

Plusy Minusy
 • dostarczają prawie darmowej energii z niewyczerpalnego źródła – środowiska – są więc tanie w eksploatacji;
 • są ekologiczne – nie emitują szkodliwych substancji (sadzy, spalin);
 • pozwalają uniezależnić się od wzrostu cen paliw (gazu, oleju opałowego), spowodowanych np. międzynarodowymi konfliktami gospodarczymi;
 • są wygodne w użytkowaniu; pozyskana z nich energia przetwarzana jest w nowoczesnych, zwykle w pełni zautomatyzowanych urządzeniach.
 • urządzenie do ich przetwarzania są bardzo drogie;
 • nie w każdym rejonie Polski można z nich korzystać;
 • najczęściej są uzupełniającym systemem ogrzewania, ponieważ najwięcej energii dostarczają latem, trzeba więc uzupełnić układ grzewczy o tradycyjne źródła energii (np. w kocioł gazowy);
 • najefektowniej współpracują z instalacjami grzewczymi o niskiej temperaturze zasilania; aby można było z nich korzystać dom powinien
  być ciepły.
Autor: Andrzej T. Papliński

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Ekologia i odnawialne źródła energii, czyli...

Ogrzewanie domu przy użyciu odnawialnych źródeł energii z roku na rok staje się popularniejsze. Inwestorzy...

Co to jest kogeneracja? Nowy sposób na ogrzewanie...

Wytwarzanie ciepła i prądu przy pomocy jednego urządzenie to wg ekspertów najlepsze co możemy zrobić...

Ograniczenie Niskiej Emisji - jaki kocioł na...

Ograniczenie Niskiej Emisji to program zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery poprzez likwidację...

Lampy LED – dlaczego warto rozważyć ich zakup

Czymś, co może zniechęcić nas do zmiany tradycyjnych żarówek na lampy LED, jest cena. Nie wszyscy...

Ocieplenie domu – sprawdź, jak uzyskać...

Od I kwartału 2016 roku osoby realizujące inwestycję ocieplenia domu jednorodzinnego będą mogły skorzystać z...

Jak oszczędzać wodę: wodooszczędna armatura i...

Rachunki za wodę to poważna pozycja w domowym budżecie. Każdy zaoszczędzony litr wody to jednak nie...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.