| muratordom.pl » Eko » EKOrozwiązania dla domu » Mieszkaj tanio i ekologicznie. Energooszczędne oświetlenie

Mieszkaj tanio i ekologicznie. Energooszczędne oświetlenie

Rachunki za oświetlenie domu można zmniejszyć na dwa sposoby: stosując energooszczędne oświetlenie oraz zapalając światło tylko wtedy, kiedy jest naprawdę potrzebne. Wymieniając zwykłe żarówek 100 W na energooszczędne świetlówki kompaktowe można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie.

Autor: Andrzej T. Papliński

Energooszczędny dom to pomieszczenia otwarte na światło. Rezygnujemy z zasłaniania okien i włączania oświetlenia, dopóki całkiem się nie ściemni

Oszczędzanie energii staje się prawem. Amerykanie chcą do 2014 roku wymienić wszystkie zwykłe żarówki na świetlówki kompaktowe i w ten sposób zaoszczędzić 30% energii zużywanej dotąd na oświetlenie. Unia Europejska dała sobie krótszy czas – do 2012 roku.

Od 1 września 2009 roku zostały wycofane ze sprzedaży zwykłe żarówki 100 W. W 2010 są wycofywane 75 W, w 2011 będą wycofane 60 W. 1 września 2012 roku ma zgasnąć ostatnia tradycyjna żarówka.
Zysk? Na koniec tego programu można będzie wyłączyć w Europie dziesięć średniej wielkości elektrowni. A czy to dobra wiadomość dla zwykłego obywatela zmuszonego kupować droższe energooszczędne świetlówki? Tak. Wystarczy obliczyć, jaka jest różnica kosztów pracy zwykłej żarówki i świetlówki.

Jeśli przyjąć, że wymieniamy dwie żarówki 100 W na rok, a jedną świetlówkę kompaktową 20 W co dziewięć lat, to po dziesięciu latach (przy pracy to pięć godzin dziennie) energooszczędna świetlówka zaoszczędzi w naszej kieszeni (po uwzględnieniu kosztów jej zakupu) około 400 zł.

Inne wyliczenie: chcesz zaoszczędzić 400 zł rocznie? Jeśli zamiast 12 zwykłych żarówek 100 W wkręcisz świetlówki kompaktowe, rachunek za oświetlenie domu spadnie z ponad 500 zł rocznie do około 100 zł (gdy każda żarówka świeci pięć godzin dziennie). Gdyby dom oświetlały żarówki LED, roczny rachunek za światło wyniósłby 50 zł!

Idźmy dalej – czy musimy bez przerwy oświetlać każdy kąt w domu, a także wokół niego? Nikt nie nawołuje, by gasić co drugą lampę uliczną, ale we własnym domu warto świecić przykładem. – Mniej światła! – to okrzyk, który powinien stać się modny w XXI wieku.
A jeśli potrzebujemy światła na zewnątrz, warto zastosować czujki ruchu. Światło będzie zapalało się tylko wtedy, kiedy będzie naprawdę potrzebne.

Zobacz również:

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Instalacja fotowoltaiczna. Ile czasu minie, zanim...

Własna mikroelektrownia słoneczna to sposób na spełnienie marzeń o mieszkaniu w domu bez...

Lampy LED – dlaczego warto rozważyć ich zakup

Czymś, co może zniechęcić nas do zmiany tradycyjnych żarówek na lampy LED, jest cena. Nie wszyscy...

Elektrofiltry do kotłów na paliwa stałe – sposób...

Spalane w domowych kotłowniach paliwa stałe, szczególnie te gorszej jakości, przyczyniają się do...

Okna do domów pasywnych - jedyne na rynku okna...

Okno firmy MS Więcej niż OKNA otrzymało certyfikat niemieckiego Instytutu Techniki Okiennej ift Rosenheim....

Oświetlenie LED. Zwróć uwagę na jakość źródeł...

Oświetlenie LED jest coraz bardziej popularne. Technologia ta zaczęła wypierać z rynku konwencjonalne typy...

Ograniczenie Niskiej Emisji - jaki kocioł na...

Ograniczenie Niskiej Emisji to program zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery poprzez likwidację...