| muratordom.pl » Eko » EKOrozwiązania dla domu » Mieszkaj tanio i ekologicznie. Energooszczędne oświetlenie

Mieszkaj tanio i ekologicznie. Energooszczędne oświetlenie

Rachunki za oświetlenie domu można zmniejszyć na dwa sposoby: stosując energooszczędne oświetlenie oraz zapalając światło tylko wtedy, kiedy jest naprawdę potrzebne. Wymieniając zwykłe żarówek 100 W na energooszczędne świetlówki kompaktowe można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie.

Autor: Andrzej T. Papliński

Energooszczędny dom to pomieszczenia otwarte na światło. Rezygnujemy z zasłaniania okien i włączania oświetlenia, dopóki całkiem się nie ściemni

Oszczędzanie energii staje się prawem. Amerykanie chcą do 2014 roku wymienić wszystkie zwykłe żarówki na świetlówki kompaktowe i w ten sposób zaoszczędzić 30% energii zużywanej dotąd na oświetlenie. Unia Europejska dała sobie krótszy czas – do 2012 roku.

Od 1 września 2009 roku zostały wycofane ze sprzedaży zwykłe żarówki 100 W. W 2010 są wycofywane 75 W, w 2011 będą wycofane 60 W. 1 września 2012 roku ma zgasnąć ostatnia tradycyjna żarówka.
Zysk? Na koniec tego programu można będzie wyłączyć w Europie dziesięć średniej wielkości elektrowni. A czy to dobra wiadomość dla zwykłego obywatela zmuszonego kupować droższe energooszczędne świetlówki? Tak. Wystarczy obliczyć, jaka jest różnica kosztów pracy zwykłej żarówki i świetlówki.

Jeśli przyjąć, że wymieniamy dwie żarówki 100 W na rok, a jedną świetlówkę kompaktową 20 W co dziewięć lat, to po dziesięciu latach (przy pracy to pięć godzin dziennie) energooszczędna świetlówka zaoszczędzi w naszej kieszeni (po uwzględnieniu kosztów jej zakupu) około 400 zł.

Inne wyliczenie: chcesz zaoszczędzić 400 zł rocznie? Jeśli zamiast 12 zwykłych żarówek 100 W wkręcisz świetlówki kompaktowe, rachunek za oświetlenie domu spadnie z ponad 500 zł rocznie do około 100 zł (gdy każda żarówka świeci pięć godzin dziennie). Gdyby dom oświetlały żarówki LED, roczny rachunek za światło wyniósłby 50 zł!

Idźmy dalej – czy musimy bez przerwy oświetlać każdy kąt w domu, a także wokół niego? Nikt nie nawołuje, by gasić co drugą lampę uliczną, ale we własnym domu warto świecić przykładem. – Mniej światła! – to okrzyk, który powinien stać się modny w XXI wieku.
A jeśli potrzebujemy światła na zewnątrz, warto zastosować czujki ruchu. Światło będzie zapalało się tylko wtedy, kiedy będzie naprawdę potrzebne.

Zobacz również:

Kolektory słoneczne: dla kogo dotacja?

Zamierzasz kupić kolektory słoneczne? Sprawdź, czy przysługuje ci dotacja. Właściciele domów...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Termomodernizacja – na czym polega i jakie...

Termomodernizacja ma zabezpieczyć budynek przed utratą ciepła, zmniejsza zapotrzebowanie na energię i jej...

Jak oszczędzać wodę: wodooszczędna armatura i...

Rachunki za wodę to poważna pozycja w domowym budżecie. Każdy zaoszczędzony litr wody to jednak nie...

Sprawdź ile wiesz o termomodernizacji. Rozwiąż...

Termomodernizacja obejmuje szereg zagadnień – od oceny stanu budynku, przez harmonogram prac, wymianę...

Oświetlenie LED. Zwróć uwagę na jakość źródeł...

Oświetlenie LED jest coraz bardziej popularne. Technologia ta zaczęła wypierać z rynku konwencjonalne typy...

Termomodernizacja budynków jednorodzinnych -...

Decydując się na termomodernizację budynku jednorodzinnego można skorzystać z różnych form...

Dofinansowanie do wymiany pieca. Sprawdź, jaką...

Dofinansowanie do wymiany przestarzałego pieca jest możliwe! Programy dopłat dla osób fizycznych...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.