| muratordom.pl » Eko » EKOrozwiązania dla domu » Lampy LED – dlaczego warto rozważyć ich zakup

Lampy LED – dlaczego warto rozważyć ich zakup

Czymś, co może zniechęcić nas do zmiany tradycyjnych żarówek na lampy LED, jest cena. Nie wszyscy wiedzą jednak, że dzięki energooszczędności i długiej żywotności wydatek ten jest w stanie zwrócić się w niedługim czasie – zauważymy to już przy pierwszych rachunkach.

Warto przed podjęciem decyzji dotyczącej źródła oświetlenia rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”. Lampy LED, dzięki braku zawartości rtęci, są najbardziej ekologiczne i ekonomiczne. Dzięki nim możemy uzyskać właściwe oświetlenie w domu, a jednocześnie zaoszczędzić w skali roku całkiem sporą kwotę. Jest jednak kilka kwestii, o których nie można zapomnieć.

Kiedy lepiej zrezygnować z oświetlenia typu LED?

Lampy LED zużywają najmniej energii elektrycznej spośród źródeł energii dostępnych na rynku. Dzięki temu nawet duża kwota, którą będziemy musieli przeznaczyć na ich zakup, szybko się zwróci. Przy prawidłowym użytkowaniu da się zaoszczędzić około 80% zużywanej energii, czyli kilkadziesiąt złotych. Najwięcej zaoszczędzimy, gdy wymienimy na lampy LED tradycyjne żarówki o dużych mocach.

Pierwszą kwestią, którą powinniśmy rozpatrzyć przy wyborze źródła światła, jest miejsce jego użytkowania. Specjaliści sugerują zwrócenie uwagi na to, jak długo świecimy światło. Im dłużej - tym oszczędność staje się większa. Lampa LED nie sprawdzi się przykładowo w piwnicy czy spiżarni. Są to pomieszczenia, z których korzystamy sporadycznie, tak więc oszczędność będzie niewielka. Jeśli natomiast zamontujemy oświetlenie LED-owe w pokoju dziennym, w którym po zmroku światło świeci się niemalże cały czas, to już po pół roku będziemy realnie odczuwać oszczędności.

Co, z wyjątkiem energooszczędności, dają nam lampy LED?

Kolejnym elementem wyróżniającym diody LED jest ich dużo dłuższa żywotność. Diody dobrej jakości stosowane w lampach LED mogą świecić do 50 tysięcy godzin, czyli nawet 25 razy dłużej od tradycyjnej żarówki. Trwałość zależy jednak od jakości konstrukcji i części składowych lampy. Istotny może okazać się tu fakt, iż markowi producenci zwykle deklarują niższą żywotność swoich lamp LED. W związku z tym należy krytycznie podchodzić do kupowanych produktów, kierować się zdrowym rozsądkiem, doświadczeniem i opiniami innych. Często niewielcy producenci deklarują bardzo długą żywotność, a jednocześnie jest to najtańszy wyrób na półce. Parametr dotyczący trwałości lamp LED często bywa w takich przypadkach zawyżany.

Trzeba też wiedzieć, że wraz z upływem czasu spada wartość strumienia świetlnego lamp LED. W praktyce oznacza to, że nie przepalają się gwałtownie (jak tradycyjne żarówki), tylko tracą moc powoli świecąc coraz słabiej. Różnica w jakości lampy między innymi polega na tym, jak szybki i jak głęboki jest spadek strumienia świetlnego. Zdaniem ekspertów jedynym sposobem na cieszenie się równomiernym efektem świetlnym przez długi czas, jest zakup dobrej jakości lampę LED. Często jest to związane z wyższym kosztem lampy lub samej diody.

Kolejnym atutem LED-ów jest krótki czasem rozpalania do jasności – bez dodatkowego zużycia prądu  - oraz mniej się nagrzewają od tradycyjnych żarówek. Częstotliwość włączania i wyłączania również nie ma wpływu na ich zużycie.

Czym są lumeny i dlaczego należy o nich pamiętać?

Przy zakupach lamp LED musimy pamiętać o sprawdzeniu wartości lumenów. Tradycyjne żarówki o określonej mocy emitowały zawsze tą samą ilość lumenów, natomiast w przypadku lamp LED jest inaczej. Lumen to jednostka miary, w jakiej określany jest strumień świetlny źródła światła. Lampa LED o wyższej mocy może mieć mniej lumenów, niż lampa LED o mniejszej mocy. Zawsze sprawdzajmy ilość lumenów. Informacje o tym znajdziemy na opakowaniu - jest ona wydrukowana trzykrotnie większą czcionką niż moc lampy. Dla przykładu, jeśli naszym zamiarem jest zakup lampy LED odpowiednika tradycyjnej żarówki o mocy 60W, to jej strumień świetlny nie może być mniejszy niż 806 lumenów.

Niestety, jak pokazały badania, nawet co piąty producent podaje nieprawdziwe informacje na opakowaniach. Fałszywe oznaczenia były powodem, dla których Związek Producentów Sprzętu Oświetleniowego zaplanował i przeprowadził kampanię „Dobre światło – wiem, wybieram świadomie”. Jej celem była pomoc konsumentom przy wyborze lamp LED oraz uświadomienie im, jakie wymagania muszą spełniać produkty oświetleniowe.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Termomodernizacja budynków jednorodzinnych -...

Decydując się na termomodernizację budynku jednorodzinnego można skorzystać z różnych form...

Ograniczenie kosztów ogrzewania domu: co to jest...

Ogrzewanie domu przy pompy wiatru i słońca, to w Polsce wciąż innowacyjne rozwiązanie. Jednak coraz więcej...

NFOŚiGW zapowiada energię geotermalną dla...

NFOŚiGW promuje odnawialne źródła energii za pomocą specjalnie stworzonych programów...

Opłaty za śmieci w Warszawie. Ile zapłacisz za...

Znamy już nowe stawki opłat za śmieci w Warszawie. Są one inne dla mieszkańców domów...

Co to jest kogeneracja? Nowy sposób na ogrzewanie...

Wytwarzanie ciepła i prądu przy pomocy jednego urządzenie to wg ekspertów najlepsze co możemy zrobić...