| muratordom.pl » Eko » EKOrozwiązania dla domu » Kominki i kozy na pelety. Bezpieczny i ekologiczny sposób ogrzewania domu

Kominki i kozy na pelety. Bezpieczny i ekologiczny sposób ogrzewania domu

Kominki i kozy na pelety to ekonomiczne i niezwykle praktyczne urządzenia. Mają wysoką sprawność i są automatycznie sterowane, a przy tym równie urokliwe jak kominki czy kozy na drewno.

Codzienna eksploatacja pieców i kaset

Codzienna eksploatacja pieców i kaset jest bardzo łatwa, a dzięki pilotowi będącemu w standardowym wyposażeniu urządzeń również komfortowa. Sterowanie układem elektronicznym gwarantuje całkowicie automatyczną kontrolę spalania. Zastosowany system sterowania reguluje fazę rozpalania, poziom mocy grzewczej i fazę wygaszania.

Dowiedz się więcej, na temat montażu i automatyki ekopieców

Bieżąca obsługa urządzeń na pelety ogranicza się więc jedynie do:

  • wsypania peletów do zbiornika w piecu lub kasecie; urządzenia dostępne na polskim rynku umożliwiają automatyczną pracę nawet do 41 godzin po jednokrotnym załadunku zbiornika;
  • ustawienia parametrów pracy urządzenia (mocy, żądanej temperatury w pomieszczeniu) i ewentualnie zaprogramowania pracy na cały tydzień w dwóch niezależnych programach; po osiągnięciu żądanej temperatury urządzenie samoczynnie przechodzi na tryb pracy oszczędny (EKO), a po obniżeniu zadanej temperatury o 2°C automatycznie wraca do pracy normalnej, aby podnieść temperaturę do wymaganej wartości;
  • usuwania popiołu, który po spaleniu peletów spada do specjalnie do tego przeznaczonego pojemnika; stan jego napełnienia trzeba regularnie sprawdzać, ponieważ ilość powstającego popiołu zależy od jakości peletów, a ta nie zawsze jest jednakowa. Podczas pracy pieca lub kasety nie należy otwierać drzwiczek paleniska, aby nie zakłócać wydajnego spalania peletów.
Autor: ECOTECK/KOPERFAM

Chcesz mieć wygodne, wydajne i estetyczne źródło ciepła, które będziesz mógł ustawić w salonie? Wybierz wolno stojący piec kominkowy, na przykład taki, w którym pali się peletami

Autor: ECOTECK/KOPERFAM

Kaseta na pelety przypomina wyglądem kasetę przeznaczoną do spalania drewna. Po obudowaniu wygląda jak zwykły wkład kominkowy

Zabezpieczenie kominków i kaset

Podobnie jak w przypadku tradycyjnych kominków i kóz na drewno należy unikać dotykania korpusu urządzenia podczas działania albo – jeśli jest to konieczne – używać odpowiednich zabezpieczeń.

Obudowa, szyba, uchwyt drzwiczek oraz rury przyłączeniowe nagrzewają się na tyle mocno, że mogą spowodować oparzenie.

Ekopiece i ekokasety są wyposażone w zaawansowane technicznie systemy bezpieczeństwa, tak aby w razie awarii jednego elementu lub uszkodzenia przewodu spalinowego nie doszło do uszkodzenia całego urządzenia ani do powstania szkód w pomieszczeniu, w którym jest zainstalowane. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek zaburzeń w pracy urządzenia albo przy podawaniu peletów jego praca zostaje natychmiast przerwana.

Główne zabezpieczenia mechaniczne to:

  • wakuostat – dokonuje dokładnego pomiaru ciśnienia (ciągu) w przewodzie spalinowym i w razie problemów z ciągiem lub w razie zatkania przewodu daje sygnał do wyłączenia obwodu ładowania paliwa;
  • termostat – w przypadku przegrzania zbiornika spowodowanego nieprawidłowym funkcjonowaniem podajnika ślimakowego daje sygnał do wyłączenia obwodu ładowania paliwa.

Jeśli brak napięcia trwa kilka sekund, piece i kasety na pelety rozpoczynają na nowo normalny tryb pracy. Gdy przerwa w dostawie energii elektrycznej trwa kilka minut, czujniki odnotowują temperaturę wygaszania, system sterowania rozpoczyna fazę wygaszania, w ciągu około 15 minut ogień zostaje wygaszony i piec przestaje działać.

Sposoby ogrzewania przez ekopiece i ekokasety

Piece i kasety na pelety, podobnie jak wkłady na drewno, mogą ogrzewać dom na dwa sposoby – ogrzewając powietrze albo wodę do instalacji centralnego ogrzewania.

Ekopiece z systemem ogrzewania powietrza mają odpowiednio dobrane do swojej mocy wentylatory z płynną regulacją obrotów, które nadmuchują ogrzane powietrze do pomieszczenia. Niektóre modele mają wbudowany układ sterujący obiegiem powietrza umożliwiający nadmuch ogrzanego powietrza zarówno do pomieszczenia, w którym jest urządzenie, jak i do innych pomieszczeń przez system dystrybucji gorącego powietrza (DGP).

Do współpracy z instalacją centralnego ogrzewania są przeznaczone urządzenia z tak zwanym płaszczem wodnym, czyli wymiennikiem, w którym jest podgrzewana woda tłoczona następnie do instalacji c.o., oraz osprzętem umożliwiającym pełną kontrolę układu c.o.

Ekopiece i ekominki - urządzenia z przyszłością

W Polsce piece i kominki na pelety są wciąż niedocenianym elementem wyposażenia domów. Jednak wymóg zwiększenia udziału energii ze źródeł odnawialnych w ogólnym bilansie energetycznym sprawia, że szanse na ich rozpowszechnienie są coraz większe. Oferta firm jest na tyle ciekawa i zróżnicowana, że wkrótce i w naszym kraju pelety powinny się stać powszechnym paliwem stosowanym nie tylko w kotłowniach, ale właśnie w kominkach i piecach. Urządzenia te są ciekawą alternatywą dla tradycyjnych kominków na drewno pod względem estetyki, kosztów instalacji i eksploatacji, a przede wszystkim wygody użytkowania i komfortu.

Przeczytaj dodatkowo:
Okna do domów pasywnych - jedyne na rynku okna...

Okno firmy MS Więcej niż OKNA otrzymało certyfikat niemieckiego Instytutu Techniki Okiennej ift Rosenheim....

Dofinansowanie do wymiany pieca. Sprawdź, jaką...

Dofinansowanie do wymiany przestarzałego pieca jest możliwe! Programy dopłat dla osób fizycznych...

Instalacja fotowoltaiczna. Ile czasu minie, zanim...

Własna mikroelektrownia słoneczna to sposób na spełnienie marzeń o mieszkaniu w domu bez...

FILM: Ogniwa fotowoltaiczne: przyłączyć się do...

Ogniwa fotowoltaiczne mają w Polsce przyszłość. Państwo chce dopłacać właścicielom domu, którzy...

Ograniczenie Niskiej Emisji - jaki kocioł na...

Ograniczenie Niskiej Emisji to program zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery poprzez likwidację...

Oświetlenie LED. Zwróć uwagę na jakość źródeł...

Oświetlenie LED jest coraz bardziej popularne. Technologia ta zaczęła wypierać z rynku konwencjonalne typy...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.