| muratordom.pl » Eko » EKOrozwiązania dla domu » Kominki i kozy na pelety. Bezpieczny i ekologiczny sposób ogrzewania domu

Kominki i kozy na pelety. Bezpieczny i ekologiczny sposób ogrzewania domu

Kominki i kozy na pelety to ekonomiczne i niezwykle praktyczne urządzenia. Mają wysoką sprawność i są automatycznie sterowane, a przy tym równie urokliwe jak kominki czy kozy na drewno.

Codzienna eksploatacja pieców i kaset

Codzienna eksploatacja pieców i kaset jest bardzo łatwa, a dzięki pilotowi będącemu w standardowym wyposażeniu urządzeń również komfortowa. Sterowanie układem elektronicznym gwarantuje całkowicie automatyczną kontrolę spalania. Zastosowany system sterowania reguluje fazę rozpalania, poziom mocy grzewczej i fazę wygaszania.

Dowiedz się więcej, na temat montażu i automatyki ekopieców

Bieżąca obsługa urządzeń na pelety ogranicza się więc jedynie do:

  • wsypania peletów do zbiornika w piecu lub kasecie; urządzenia dostępne na polskim rynku umożliwiają automatyczną pracę nawet do 41 godzin po jednokrotnym załadunku zbiornika;
  • ustawienia parametrów pracy urządzenia (mocy, żądanej temperatury w pomieszczeniu) i ewentualnie zaprogramowania pracy na cały tydzień w dwóch niezależnych programach; po osiągnięciu żądanej temperatury urządzenie samoczynnie przechodzi na tryb pracy oszczędny (EKO), a po obniżeniu zadanej temperatury o 2°C automatycznie wraca do pracy normalnej, aby podnieść temperaturę do wymaganej wartości;
  • usuwania popiołu, który po spaleniu peletów spada do specjalnie do tego przeznaczonego pojemnika; stan jego napełnienia trzeba regularnie sprawdzać, ponieważ ilość powstającego popiołu zależy od jakości peletów, a ta nie zawsze jest jednakowa. Podczas pracy pieca lub kasety nie należy otwierać drzwiczek paleniska, aby nie zakłócać wydajnego spalania peletów.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: ECOTECK/KOPERFAM

Chcesz mieć wygodne, wydajne i estetyczne źródło ciepła, które będziesz mógł ustawić w salonie? Wybierz wolno stojący piec kominkowy, na przykład taki, w którym pali się peletami

Autor: ECOTECK/KOPERFAM

Kaseta na pelety przypomina wyglądem kasetę przeznaczoną do spalania drewna. Po obudowaniu wygląda jak zwykły wkład kominkowy

Zabezpieczenie kominków i kaset

Podobnie jak w przypadku tradycyjnych kominków i kóz na drewno należy unikać dotykania korpusu urządzenia podczas działania albo – jeśli jest to konieczne – używać odpowiednich zabezpieczeń.

Obudowa, szyba, uchwyt drzwiczek oraz rury przyłączeniowe nagrzewają się na tyle mocno, że mogą spowodować oparzenie.

Ekopiece i ekokasety są wyposażone w zaawansowane technicznie systemy bezpieczeństwa, tak aby w razie awarii jednego elementu lub uszkodzenia przewodu spalinowego nie doszło do uszkodzenia całego urządzenia ani do powstania szkód w pomieszczeniu, w którym jest zainstalowane. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek zaburzeń w pracy urządzenia albo przy podawaniu peletów jego praca zostaje natychmiast przerwana.

Główne zabezpieczenia mechaniczne to:

  • wakuostat – dokonuje dokładnego pomiaru ciśnienia (ciągu) w przewodzie spalinowym i w razie problemów z ciągiem lub w razie zatkania przewodu daje sygnał do wyłączenia obwodu ładowania paliwa;
  • termostat – w przypadku przegrzania zbiornika spowodowanego nieprawidłowym funkcjonowaniem podajnika ślimakowego daje sygnał do wyłączenia obwodu ładowania paliwa.

Jeśli brak napięcia trwa kilka sekund, piece i kasety na pelety rozpoczynają na nowo normalny tryb pracy. Gdy przerwa w dostawie energii elektrycznej trwa kilka minut, czujniki odnotowują temperaturę wygaszania, system sterowania rozpoczyna fazę wygaszania, w ciągu około 15 minut ogień zostaje wygaszony i piec przestaje działać.

Sposoby ogrzewania przez ekopiece i ekokasety

Piece i kasety na pelety, podobnie jak wkłady na drewno, mogą ogrzewać dom na dwa sposoby – ogrzewając powietrze albo wodę do instalacji centralnego ogrzewania.

Ekopiece z systemem ogrzewania powietrza mają odpowiednio dobrane do swojej mocy wentylatory z płynną regulacją obrotów, które nadmuchują ogrzane powietrze do pomieszczenia. Niektóre modele mają wbudowany układ sterujący obiegiem powietrza umożliwiający nadmuch ogrzanego powietrza zarówno do pomieszczenia, w którym jest urządzenie, jak i do innych pomieszczeń przez system dystrybucji gorącego powietrza (DGP).

Do współpracy z instalacją centralnego ogrzewania są przeznaczone urządzenia z tak zwanym płaszczem wodnym, czyli wymiennikiem, w którym jest podgrzewana woda tłoczona następnie do instalacji c.o., oraz osprzętem umożliwiającym pełną kontrolę układu c.o.

Ekopiece i ekominki - urządzenia z przyszłością

W Polsce piece i kominki na pelety są wciąż niedocenianym elementem wyposażenia domów. Jednak wymóg zwiększenia udziału energii ze źródeł odnawialnych w ogólnym bilansie energetycznym sprawia, że szanse na ich rozpowszechnienie są coraz większe. Oferta firm jest na tyle ciekawa i zróżnicowana, że wkrótce i w naszym kraju pelety powinny się stać powszechnym paliwem stosowanym nie tylko w kotłowniach, ale właśnie w kominkach i piecach. Urządzenia te są ciekawą alternatywą dla tradycyjnych kominków na drewno pod względem estetyki, kosztów instalacji i eksploatacji, a przede wszystkim wygody użytkowania i komfortu.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Termomodernizacja budynków jednorodzinnych -...

Decydując się na termomodernizację budynku jednorodzinnego można skorzystać z różnych form...

NFOŚiGW zapowiada energię geotermalną dla...

NFOŚiGW promuje odnawialne źródła energii za pomocą specjalnie stworzonych programów...

Opłaty za śmieci w Warszawie. Ile zapłacisz za...

Znamy już nowe stawki opłat za śmieci w Warszawie. Są one inne dla mieszkańców domów...

Uwaga na czad! Poznaj 8 sposobów ochrony przed...

Czad, czyli tlenek węgla, powstaje w wyniku niepełnego spalania paliw używanych do ogrzewania domów....

Ocieplenie domu – sprawdź, jak uzyskać...

Od I kwartału 2016 roku osoby realizujące inwestycję ocieplenia domu jednorodzinnego będą mogły skorzystać z...