| muratordom.pl » Eko » EKOrozwiązania dla domu » Jasno i ekologicznie: energooszczędne oświetlenie, świetlówki kompaktowe

Jasno i ekologicznie: energooszczędne oświetlenie, świetlówki kompaktowe

Żegnaj, tradycyjna żarówko! Wiernie rozjaśniałaś nasze życie przez długie lata, ale teraz musisz już ustąpić pola energooszczędnemu oświetleniu. Będziemy nadal żyć jasno, ale też ekologicznie! Czas na świetlówki kompaktowe i energooszczędne oświetlenie!

Ze względu na ochronę środowiska (zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery) od 1 września 2009 r. znikają ze sprzedaży zwykłe żarówki 100 W oraz silniejsze. Stopniowo, do 2012 r., wycofane zostaną również te o mniejszej mocy. Można je zastąpić świetlówkami kompaktowymi, które mają pięciokrotnie większą skuteczność świetlną. Oznacza to, że świetlówka 12 W potrafi zastąpić klasyczną sześćdziesiątkę, 21 W – setkę, a nasze rachunki za prąd zmniejszą się aż o 80%.

Nowa generacja
1. reflektor, 7 W, PHILIPS 2. świetlówka energooszczędna E27, Sparsam, 20 W, IKEA 3. świetlówka Duluxstar Classic A, 11 W, OSRAM 4. żarówka energooszczędna AJE-S11, 11 W, ACTIVE JET

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

PAMIĘTAJ

Zużytych świetlówek energooszczędnych nie powinno się wyrzucać do zwykłych śmieci, gdyż zawierają szkodliwą dla człowieka i środowiska rtęć. Trzeba je zostawić w specjalnych pojemnikach w punktach zbierania odpadów lub oddać w sklepie, kupując nowe. Gdy świetlówka się zbije (co zdarza się rzadko), lepiej nie używać do sprzątania odkurzacza, lecz w rękawiczkach pozbierać kawałki. Następnie włożyć je do szczelnego worka foliowego i zakleić taśmą, a miejsce, gdzie świetlówka się stłukła, wytrzeć wilgotnymi ręcznikami papierowymi.

Świetlane perspektywy

Diody LED cechuje bardzo niskie zużycie energii (dziesięciokrotnie mniejsze od tradycyjnych żarówek i dwukrotnie mniejsze od świetlówek kompaktowych) oraz wyjątkowo długa żywotność. Potrafią świecić nawet 25000 godzin (zwykłe żarówki ok. 600, a energooszczędne ok. 6000 godzin). Jednak diody mają swoje wady: emitują stosunkowo słabe światło (na ogół nie większe niż tradycyjna żarówka 40 W), a wraz z upływem czasu świecą coraz słabiej. Mimo to przyszłość należy do technologii LED. Prace nad jej ulepszeniem trwają. (na zdjęciu: Decospot LED, 0,8 W, OSRAM)

A może inaczej niż zwykle? Zrób z nami lampę z odzysku

Oryginalnie, a przy tym ekologicznie!

Sortujemy śmieci. Nie marnujemy surowców. Dzisiaj najmodniejsze wzornictwo ponownie wykorzystuje to, co zużyte i niepotrzebne. Biorąc przykład ze znanych na świecie projektów, stworzyliśmy półkę, stojak na butelki i kinkiet w jednym. Pokazujemy, jak samodzielnie wykonać oryginalną lampę.

Przeczytaj dodatkowo:
Elektrofiltry do kotłów na paliwa stałe – sposób...

Spalane w domowych kotłowniach paliwa stałe, szczególnie te gorszej jakości, przyczyniają się do...

Ogrzewanie z pomocą natury

Wszystko wskazuje na to, że już w niedalekiej przyszłości domy energooszczędne w Polsce staną się standardem....

Opłaty za śmieci w Warszawie. Ile zapłacisz za...

Znamy już nowe stawki opłat za śmieci w Warszawie. Są one inne dla mieszkańców domów...

Przepisy o OZE uchwalone przez Sejm. Jakie zmiany...

Sejm uchwalił ustawę, która reguluje zasady wytwarzania energii ze źródeł odnawianych,...

NFOŚiGW zapowiada energię geotermalną dla...

NFOŚiGW promuje odnawialne źródła energii za pomocą specjalnie stworzonych programów...