| muratordom.pl » Eko » EKOrozwiązania dla domu » Jak ogrzać dom energooszczędny: kocioł gazowy, kocioł olejowy, kocioł na biomasę

Jak ogrzać dom energooszczędny: kocioł gazowy, kocioł olejowy, kocioł na biomasę

Dom energooszczędny można ogrzewać kotłem gazowym, kotłem olejowym lub kotłem na biomasę. Jeśli liczy się dla Ciebie komfort obsługi ogrzewania, wybierzesz urządzenie gazowe lub olejowe. Kiedy jednak masz dostęp do odpadów drewnianych lub słomy, wybór kotła na biomasę będzie bardzo racjonalny.

Kotły gazowe lub kotły olejowe: najwygodniejsze w obsłudze

Dom energooszczędny jak każdy inny można też ogrzewać kotłem gazowym lub kotłem olejowym. Urządzenia te prawie nie wymagają obsługi – oprócz okresowych przeglądów raz lub dwa razy na rok, a także uzupełniania zapasu paliwa. Wybierając kocioł gazowy lub kocioł olejowy, warto zwrócić uwagę na jego moc. Najczęściej przekracza ona 15 kW, więc jest znacznie większa niż zapotrzebowanie na nią w bardzo dobrze ocieplonym domu.

Dopiero od niedawna producenci oferują urządzenia o nieco mniejszej mocy, właśnie z myślą o domach energooszczędnych. Duża moc przydaje się do podgrzewania wody użytkowej (krócej się czeka na jej podgrzanie), ale gdy zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania pomieszczeń jest niewielkie, może być przyczyną nieekonomicznej pracy kotła i szybszego zużywania się jego podzespołów. Dlatego wybierając kocioł, warto poszukać takiego, który został skonstruowany z myślą o ogrzewaniu domów energooszczędnych.

Zobacz jak ogrzać dom energooszczędny...

Nowoczesne ekonomiczne kotły kondensacyjne mogą pracować z mocą zaledwie 4 kW. Przydatna jest też blokada mocy kotła na potrzeby c.o. Dzięki niej kocioł w trybie przygotowywania ciepłej wody użytkowej może pracować z mocą na przykład 20 kW, a w trybie zasilania instalacji grzewczej – w zakresie 7-13 kW. Koszt kotłowni, przyłącza gazu lub instalacji zbiornikowej na gaz albo olej i komina to co najmniej kilkanaście tysięcy złotych. Jeśli wybierze się nowoczesne urządzenia renomowanych producentów, nawet dwa razy więcej.

Autor: Andrzej Szandomirski

Jak ogrzać dom energooszczędny: Kocioł gazowy, kocioł olejowy, kocioł na biomasę

Kocioł na biomasę: gdy w pobliżu jest paliwo

Jeśli mieszkamy pod miastem, w pobliżu lasu, gdzie można kupić drewno, albo blisko zakładów przetwórczych, gdzie można dostać pestki, wybór ogrzewania kotłem na biomasę jest bardzo racjonalny. To nowoczesne urządzenia o sprawności przekraczającej 70%. Zrębki, pelety, drewno kawałkowane, ziarno, słoma – te materiały emitują tyle CO2, ile pozyskały w ciągu życia.

Atutem powinna być krótka droga biomasy od producenta do domu (mniejsze straty dla środowiska wynikające z transportu). Wady? Trzeba zaakceptować fakt, że kocioł na biomasę nie jest urządzeniem bezobsługowym. Najmniej obsługi wymaga kocioł na pelety – ładowanie raz, dwa razy w tygodniu. Potrzebne jest też miejsce na przechowywanie paliwa. Zrębków w ogóle nie da się przechować, bo zaczynają gnić, drewno zaś wymaga sezonowania.

Opłacalność? Metr przestrzenny drewna kosztuje od 100 do 200 zł. W małym domu (130 m2 powierzchni) na sezon spala się około 20 m przestrzennych drewna, zatem roczny koszt ogrzania domu to 2-4 tys. zł. Tona peletów kosztuje około 700 zł. Na sezon potrzeba ich około 6 ton.

Mieszkaj tanio i ekologicznie. Energooszczędne oświetlenie

Rachunki za oświetlenie domu można zmniejszyć na dwa sposoby: stosując energooszczędne oświetlenie...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Własny prąd, czyli domowa elektrownia słoneczna...

Dzisiaj dom, który ma własne źródło prądu to rzadkość. Jednak zdaniem ekspertów, już...

Koszty utrzymania domu. Porównanie wydatków: dom...

Sprawdź, jakie wydatki wiążą się z utrzymaniem domu energooszczędnego i tradycyjnego. Podajemy szacunkowe...

Ograniczenie kosztów ogrzewania domu: co to jest...

Ogrzewanie domu przy pompy wiatru i słońca, to w Polsce wciąż innowacyjne rozwiązanie. Jednak coraz więcej...

Ocieplenie domu – sprawdź, jak uzyskać...

Od I kwartału 2016 roku osoby realizujące inwestycję ocieplenia domu jednorodzinnego będą mogły skorzystać z...

Ekologia i odnawialne źródła energii, czyli...

Ogrzewanie domu przy użyciu odnawialnych źródeł energii z roku na rok staje się popularniejsze. Inwestorzy...

Okna do domów pasywnych - jedyne na rynku okna...

Okno firmy MS Więcej niż OKNA otrzymało certyfikat niemieckiego Instytutu Techniki Okiennej ift Rosenheim....

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.