| muratordom.pl » Eko » EKO na co dzień » Proste sposoby na oszczędzanie wody

Proste sposoby na oszczędzanie wody

Oszczędzać wodę warto nie tylko z powodów ekologii – rachunki za wodę to poważna pozycja w domowym budżecie. Jak zużywać jej mniej?

 

Na początek – zmień nawyki

 1. Zakręcaj wodę podczas mycia zębów, golenia i podobnych czynności wykonywanych przy umywalce. Mycie zębów pod bieżącą wodą może spowodować straty nawet 9 l na minutę.
 2. Jeśli korzystasz z wanny, napełniaj ją do połowy lub jednej trzeciej. Jedna kąpiel może oznaczać wówczas oszczędność nawet 100 l wody.
 3. Skróć czas kąpieli pod prysznicem. 10-minutowy prysznic może prowadzić do zużycia nawet 180 l wody, czyli prawie tyle samo, ile potrzeba do napełnienia wanny. podczas krótkiego, 4-minutowego prysznica zużyjemy jedynie 60 l.
 4. Unikaj zbędnego spłukiwania toalety na przykład po wrzuceniu do niej śmieci, niedopałków papierosów, chusteczek higienicznych. Pamiętaj, że miska ustępowa to nie śmietnik.
 5. Uszczelnij spłuczki w toaletach oraz nieszczelne baterie przy umywalce, zlewozmywaku i wannie. Warto wiedzieć, że w zależności od stopnia nieszczelności ze spłuczki może wyciekać dziennie nawet 50 l wody, a z nieszczelnego kranu 30 l, co razem daje prawie 30 m3 rocznie.
 6. Używaj programów oszczędnościowych w pralkach i zmywarkach. Korzystaj z nich zawsze, gdy nie załadowujesz pełnego wsadu albo gdy ubrania lub naczynia są lekko zabrudzone.

 

Zainwestuj w wodooszczędne baterie i spłuczki

 1. Baterie z perlatorami. Działanie nasadki zwanej perlatorem polega na wytworzeniu mieszaniny wody i powietrza, która zmniejsza udział wody w całkowitym strumieniu wypływającym z baterii. Perlatory montuje się na wylewkach baterii umywalkowych i zlewozmywakowych. Można kupić gotową baterię z perlatorem lub zamontować nasadkę na baterii, która nie była w nią wyposażona. Z baterii umywalkowej bez perlatora wypływa 10-12 l wody na minutę, z perlatorem 7-8 l. Korzystając ze zwykłej baterii zlewozmywakowej, zużywamy 12-15 l wody na minutę, perlator pozwala zmniejszyć jej ilość do 7 l.
  Z tradycyjnej baterii prysznicowej wypływa 15-20 l wody na minutę. 5-minutowy prysznic oznacza więc zużycie minimum 75-100 l wody. Wymieniając słuchawkę prysznicową na wodooszczędną, możemy zaoszczędzić 50-70% – przez tę z napowietrzaczem przepływa 6-10 l wody na minutę. Podczas 5-minutowego natrysku zużyjemy więc zaledwie 30-50 l wody.
 2. Ograniczniki wypływu wody. Ich działanie polega na zablokowaniu głowicy baterii w taki sposób, że możemy nią poruszać tylko w pewnym ograniczonym polu, co zmniejsza strumień wody o 40%. W przypadku prysznica warto zastosować reduktor przepływu wody, który wkręca się między wężem słuchawki a baterią. W ten sposób zmniejszamy zużycie wody do 8-9 l na minutę.
 3. Baterie termostatyczne. Oprócz funkcji utrzymywania stałej temperatury wypływającej wody mają one wbudowany przycisk, który zmniejsza jej strumień. Dzięki takiej baterii można szybko ustawić temperaturę wody i zamknąć jej dopływ.
 4. Baterie jednouchwytowe. Mieszają wodę ciepłą i zimną, dzięki czemu można zmniejszyć jej zużycie nawet o 30%.

  UWAGA! Gdy bierzemy kąpiel, zależy nam, by wanna jak najszybciej napełniła się wodą o pożądanej temperaturze. Jeśli czas napełniania wanny wydłuża się, woda stygnie i w ten sposób tracimy ciepło. Bateria wannowa powinna mieć więc duży przepływ wody: lepsze od jednouchwytowych są dwuuchwytowe, które mają wydajność 40 l na minutę, i podtynkowe w formie kaskady – 50 l.
 5. Baterie bezdotykowe. Są wyposażone w fotokomórkę, która automatycznie steruje włączaniem i wyłączaniem wody. Przestaje ona lecieć po określonym czasie lub strumień jest zamykany, kiedy cofamy ręce spod wylewki.
 6. Spłuczki na miarę potrzeb. Dzisiaj standardem są już przyciski dwudzielne umożliwiające spłukiwanie miski ustępowej całą objętością wody w spłuczce – zwykle jest to 6 albo 9 l –lub ograniczenie jej zużycia o połowę – odpowiednio 3 do 4,5 l. Zamiast podziału przycisk może mieć funkcję stop pozwalającą na zatrzymanie spłukiwania w dowolnym momencie.
ZDANIEM EKSPERTA

Aby oszczędzać wodę, nie musimy od razu inwestować w drogie baterie. Z myślą o efektywniejszym wykorzystaniu wody producenci oferują zestawy wodooszczędnych produktów, które można zamontować na dotychczasowych bateriach. W skład takiego zestawu wchodzą zwykle perlatory – umywalkowy i zlewozmywakowy – oraz reduktor przepływu wody do słuchawki prysznicowej. Produkty te mają znormalizowane gwinty i pasują do większości typów armatury dostępnych na rynku. Ich montaż jest prosty i nie wymaga pomocy hydraulika.

Piotr Laskowski, inżynier instalator

Kup zmywarkę i nowoczesną pralkę

 1. W zmywarce zamiast ręcznie. Tradycyjna zmywarka zużywa 15-22 l wody, a na zmywanie ręczne potrzeba 50-100 l. Dostępne są jednak również zmywarki wodooszczędne - na zmycie kompletu naczyń wystarczy jedynie 9 l wody. Nowoczesne zmywarki są wyposażone w programy różnicujące zużycie wody w zależności od stopnia zabrudzenia naczyń, a także system czujników stopnia zabrudzenia wody - po zbadaniu stopnia zmętnienia wody zmywarka używa jej do dalszego mycia lub wymienia na czystą.
 2. Pranie w nowoczesnej pralce. Dzisiejsze pralki zużywają o połowę mniej wody (około 50 l) niż te sprzed kilkunastu lat, jeśli więc mamy pralkę starego typu, warto wymienić ją na nową. W nowoczesnych urządzeniach można wybierać programy oszczędnościowe lub wykorzystywać funkcję "pół wsadu". Pralka dopasuje wówczas ilość używanej wody do zadanego programu. Niektóre pralki mają wbudowane wagi potrafiące dobrać ilość wody do ciężaru pranych ubrań.

Podlewaj ogród ekonomicznie

 1. Wody według potrzeb. Wymagania roślin co do wilgotności podłoża są różne – warto je znać, aby dostosować do nich częstotliwość i obfitość ich podlewania, a w efekcie nie marnować wody. Najwięcej wody potrzebują rośliny młode, wszystkie w okresie kwitnienia i posadzone na nasłonecznionych stanowiskach. Obfitego podlewania wymagają rośliny bagienne i łąkowe, najbardziej odporne na suszę są skalne i pochodzące z naturalnych piaszczystych środowisk.
 2. Oszczędne podlewanie. Ekonomicznie jest podlewać ogród rzadziej, ale za to obficie – woda lepiej dotrze do korzeni. Trawa potrzebuje nawodnienia latem co pięć--siedem dni. Obfity deszcz eliminuje konieczność podlewania nawet do dwóch tygodni. Podlewaj trawniki wczesnym rankiem, kiedy temperatura i prędkość wiatru są najniższe. To redukuje straty wynikłe na skutek parowania. Ustaw zraszacz tak, aby podlewać tylko trawnik i rabaty, a nie miejsca wybetonowane. Warto też ograniczyć parowanie wody przez ściółkowanie gleby, a także zwiększyć pojemność wodną gleby, mieszając ją z kompostem, obornikiem, torfem lub stosując substancje obsorbujące wodę, np. hydrożel.
 3. Instalacja nawadniająca. Warto w nią zainwestować, gdy ogród jest duży. Oszczędzi nam nie tylko czas, ale pozwoli na efektywne zużycie wody. Instalacja składa się ze zraszaczy i przewodów doprowadzających do nich wodę. Warto skorzystać z tzw. pocących się węży, które przepuszczają wodę na całej swojej powierzchni.
 4. Automatyczne podlewanie. Specjalny programator pozwoli ustawić czas podlewania, kolejność włączania się i wyłączania poszczególnych sekcji w ogrodzie. Czujniki wilgoci i deszczowe zadecydują, kiedy podlewanie jest potrzebne.
 5. Mycie wjazdu i chodnika. Zmywanie ich za pomocą ogrodowego węża pochłonie setki litrów wody. Lepiej użyć szczotki i wiadra.
WARTO WIEDZIEĆ

Oszczędzanie dla zaawansowanych

 • Instalacja dualna. Można pokusić się o wykonanie instalacji, która umożliwi ponowne wykorzystanie wody. Woda zużyta w umywalce doskonale nadaje się do spłukiwania toalety. Najprościej zastosować instalację łączącą odpływ z umywalki z rezerwuarem muszli klozetowej. Korzystając z takich prostych rozwiązań, możemy zaoszczędzić blisko 50% wody przeznaczonej do spłukiwania toalety.
 • Woda szara. Dzięki specjalnej instalacji można też zbierać wodę z wanien, brodzików i umywalek i uzyskiwać z niej tzw. wodę szarą. System zbiera z całego domu zużytą wodę, która przepuszczana jest przez system filtrów naturalnych (piaskowych lub żwirowych), biologicznych i mechanicznych. Oczyszczona, zbierana jest w podziemnych zbiornikach. Można ją wykorzystać do sprzątania, spłukiwania toalety, mycia samochodu, chodnika itp. Pozyskiwanie wody szarej wymaga dwóch pionów kanalizacyjnych: jednego do zbierania wody szarej, drugiego do odprowadzania do kanalizacji ścieków z misek ustępowych i zlewozmywaka.
 • Deszczówka. Bardziej skomplikowanym technicznie i kosztownym sposobem oszczędzania wody jest wykonanie instalacji deszczowej. Gromadzona w specjalnych zbiornikach deszczówka w wielu wypadkach może nawet w całości pokryć zapotrzebowanie na wodę używaną do prania, spłukiwania toalet, mycia podłóg, schodów, chodników, podlewania ogrodu, mycia samochodu. Nie nadaje się natomiast do picia i mycia. Wykorzystywanie deszczówki jest jednak kosztowne – trzeba kupić zbiornik, wykonać drogie instalacje. Według aktualnych cen instalacja deszczowa zamortyzuje się mniej więcej po 8 latach, jednak wobec zwiększających się kosztów wody i ścieków inwestycja taka jest perspektywiczna.

Pomysł na ekologiczny ogród przydomowy. Zakładanie i pielęgnacja eko ogrodu

Ogród przydomowy z bujną roślinnością zamiast iglaków i trawnika? Oto pomysł na ekologiczny ogród....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Szybki kurs oszczędzania wody w domu. Sprawdź...

Inwestycja w urządzenia, które pozwalają racjonalnie korzystać z zasobów wody, jest nie tylko...

Jak efektywnie gospodarować odpadami we własnym...

Ograniczanie odpadów w codziennym życiu ma kolosalny wpływ na ochronę środowiska naszej planety. Dajemy kilka...

Połączenie kominka i kolektorów: sposób na...

Kominek i kolektory słoneczne to dwa bardzo tanie w eksploatacji urządzenia grzewcze. Czy mogą być...

Segregacja odpadów. Rozszyfrowujemy kolory i...

Dzięki segregacji odpadów na wysypiska trafia mniej śmieci, a te które można poddać recyklingowi zostają...

"Stop the Tempo” - sztuka w służbie środowisku

Ekoteatr w spektaklu „Stop the Tempo” w nowatorski sposób łączy sztukę, ekologię oraz...

Ustawa śmieciowa już obowiązuje! Nie ma...

1 lipca to pierwszy dzień obowiązywania nowej ustawy śmieciowej. Niestety nie wszystkie gminy wywiązały się...