| muratordom.pl » Eko » EKO na co dzień » Śmieci ekologiczne

Śmieci ekologiczne

Zbiórka surowców wtórnych to wyzwanie dla właściciela domu – co gdzie wrzucać i w jakim stanie? Warto zmniejszyć domową produkcję odpadów i ścieków.

Każdego dnia zostawiamy przyszłym pokoleniom wcale nie wiekopomne dzieła. Wyrzucasz zmiętą kartkę? Drobiazg – rozłoży się na czynniki pierwsze po pół roku. Gumę do żucia? Będzie wracać do natury pięć lat. Na przerobienie plastikowej torby natura potrzebuje 100-400 lat, a plastikową butelkę rozłoży po 800 latach. Wyrzucasz szklaną butelkę? Szkło będzie się rozkładało przez 4 tys. lat! Gdyby ktoś po tym czasie (jeśli ludzkość przetrwa) odczytał zapis jej losu, byłaby to skarga na lekkomyślność człowieka. Zasypał się śmieciami...

Dlaczego warto segregować odpady?

Ponieważ zysk środowiska naturalnego jest niepodważalny! Według Biura Międzynarodowego Recyklingu z siedzibą w Brukseli wyprodukowanie puszki aluminiowej z surowca wtórnego to oszczędność 95% energii potrzebnej do produkcji tego metalu z surowców pierwotnych, wyprodukowanie plastikowej butelki – 80% mniej energii, produkcja papieru – 64% oszczędności, produkcja butelki szklanej – 21% energii mniej. Do tego oszczędność surowców i ochrona kraj-obrazu – nie trzeba wydobywać rud metali, wycinać lasów.

Przydomowa segregacja odpadów

 • Odpady organiczne – kompostować.
 • Odpady z papieru, tworzyw sztucznych i szkła – segregować i oddawać zakładowi oczyszczania.
 • Puszki aluminiowe, po konserwach, metalowe nakrętki od butelek i słoików – zbierać i oddawać zakładowi oczyszczania.
 • Odzież – wrzucać do kontenerów na tekstylia.
 • Przeterminowane lekarstwa – wrzucać do pojemników w aptekach.
 • Baterie i zużyte akumulatory – oddawać w punkcie zbierania elektrośmieci.
 • Stare AGD – oddać przy zakupie nowego.

Co zrobić z odpadami niebezpiecznymi?

Gmina ma obowiązek wskazać miejsce ich zbierania. Są to rozpuszczalniki, smary, środki do konserwacji metali oraz opakowania po nich, środki do konserwacji i ochrony drewna oraz opakowania po nich, przeterminowane środki ochrony roślin, resztki farb, lakierów, tusze, kleje, odpady zawierające rtęć (termometry, lampy fluoroscencyjne, świetlówki kompaktowe), środki czyszczące, wywabiacze plam i opakowania po nich, rozpuszczalniki organiczne oraz detergenty.

Autor: Wiktor Greg

Zielona woda życia

Dobra wiadomość – do 2012 roku woda ma podrożeć w Polsce o 60%. Dobra w tym sensie, że może wreszcie zaczniemy ją oszczędzać. Niestety, wciąż nie mamy tego nawyku. Marnuje się dużo – 1/4 wody z wodociągów wycieka bezużytecznie z powodu nieszczelności w sieci i w domach. Polska ma problem – i z ilością dostępnej wody, i z jej czystością. Rzeki są brudne, a w wielu rejonach kraju okresowo brakuje wody. W tym miejscu wyraźmy też zdziwienie nad niedoskonałością zdobyczy cywilizacji. Woda jest czyszczona z bakterii i brudu, dostarczana do domów i mieszkań, a później marnotrawiona – nie tylko z powodu złych nawyków mieszkańców czy nieszczelności instalacji. Na co zużywa się jej najwięcej? Na spłukiwanie nieczystości w toaletach.

Marnotrawstwem akceptowanym społecznie jest podlewanie trawnika i ogrodu wodą z wodociągu. Przecież można do tego wykorzystać wodę z deszczówki albo tak zwaną szarą wodę – z mycia i kąpieli. Szara woda ma przyszłość. Jest coraz więcej urządzeń pozwalających ją powtórnie wykorzystać – na przykład z kąpieli do spłukiwania toalety. Co może skłonić ludzi do zbierania wody deszczowej? Zysk albo możliwa strata. W wielu krajach płaci się podatek od deszczu – za każdy metr dachu i utwardzonej powierzchni. Woda, która nie wsiąknie w ziemię, jest traktowana jako ścieki, bo trafia do kanalizacji deszczowej lub, co gorsza, sanitarnej, co jest niezgodne z prawem. Podatek od deszczu wprowadzają również samorządy w Polsce.

Jest tak w Wielkopolsce, w Nysie, Gliwicach, Jaśle. Roczny podatek od dachów to 100-200 zł od posesji. Haracz czy działanie proekologiczne? Taki podatek będzie miał sens, pod warunkiem że gmina przyzna ulgi tym mieszkańcom, którzy mają zbiorniki do gromadzenia deszczówki. Być może zacznie się moda na coś, co już dawno powinno być przebojem na polskich domach – zielone dachy obsadzone roślinami o niewielkich wymaganiach. Taki dach zatrzyma wodę deszczową – oszczędzi domowy budżet.

A jeśli dachy są zielone to i woda zatrzymana na działce też może mieć tę naz- wę. Twój ekologiczny cel to wykorzystać jak najwięcej „zielonej wody”. Nie pozwól, by ten skarb... z nieba był usuwany z posesji niczym ścieki.

WARTO WIEDZIEĆ

Sposoby na oszczędzanie wody

 • Nigdy nie wylewaj wody, którą możesz użyć do podlewania ogrodu albo sprzątania.
 • Sprawdź, czy instalacja wodna nie ma przecieków. Odczytaj stan wodomierza przed i po dwugodzinnym niekorzystaniu z wody.
 • Napraw kapiące baterie. Jeżeli z kranu kapie 1 kropla na sekundę, przez rok ucieknie prawie 12 tys. l.
 • Zaizoluj rury z ciepłą wodą.
 • Decyduj się na instalację c.w.u. z recyrkulacją. Nie będziesz tracił wody, czekając na ciepłą.
 • Bierz szybki prysznic. Korzystaj z oszczędzających wodę słuchawek natryskowych.
 • Zakręcaj wodę, gdy golisz się lub myjesz zęby.
 • Korzystaj z baterii z napowietrzaczem (perlatorem) – komfort mycia pozostanie ten sam, a zużyjesz mniej wody – zamiast 20 l na minutę tylko 9 l.
 • Używaj zmywarki i pralki tylko wtedy, kiedy są załadowane do pełna.
 • Nie używaj ciepłej wody do rozmrażania mięsa. Odmrażaj jedzenie przez noc w lodówce – zmniejszysz pobór energii przez lodówkę.
 • Wybieraj spłuczki WC oszczędzające wodę (z dwoma przyciskami na spłuczce).
 • Unikaj zbędnego spłukiwania toalety. Chusteczki higieniczne i inne tego typu odpady wyrzucaj do kosza na śmieci.
 • Nie myj strumieniem wody utwardzonych części działki. Używaj szczotki, a zaoszczędzisz setki litrów wody.

Dlaczego warto oszczędzać wodę?

Oszczędzać wodę warto nie tylko z powodów ekologicznych. Każdy litr przecież kosztuje i to...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jak efektywnie gospodarować odpadami we własnym...

Ograniczanie odpadów w codziennym życiu ma kolosalny wpływ na ochronę środowiska naszej planety. Dajemy kilka...

Segregacja śmieci - jak sobie z nią radzą...

Od 1 lipca zaczęła obowiązywać w Polsce ustawa śmieciowa premiująca segregację śmieci. Zobacz, jak z...

Segregacja odpadów. Rozszyfrowujemy kolory i...

Dzięki segregacji odpadów na wysypiska trafia mniej śmieci, a te które można poddać recyklingowi zostają...

Ustawa śmieciowa już obowiązuje! Nie ma...

1 lipca to pierwszy dzień obowiązywania nowej ustawy śmieciowej. Niestety nie wszystkie gminy wywiązały się...

Szybki kurs oszczędzania wody w domu. Sprawdź...

Inwestycja w urządzenia, które pozwalają racjonalnie korzystać z zasobów wody, jest nie tylko...

Energooszczędne AGD do kuchni. Jaką kupić lodówkę...

Wybierając AGD do kuchni, zwróć uwagę, czy jest energooszczędne. Szacuje się, że sprzęty w kuchni...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.