| muratordom.pl » Eko » EKO na co dzień » Oszczędzamy na rachunkach

Oszczędzamy na rachunkach

Ceny wody, gazu i energii stale rosną, a nasze budżety kurczą się wraz z zasobami naturalnymi. Warto się dowiedzieć, jak zaoszczędzić na rachunkach nawet kilkaset złotych rocznie!

Trudno w to uwierzyć, lecz średnio każdy z nas dziennie (w domu) zużywa ok. 200 l wody i ok. 1,5 kWh energii elektrycznej (bez ogrzewania i podgrzewania wody). Sporo naszej winy w tym, że mamy tak wysokie rachunki, bo bez sensu marnujemy i wodę, i energię. „Pomagają” w tym cieknące spłuczki i krany, przestarzałe garnki i AGD. Najwyższa pora to zmienić. Zyska na tym nie tylko nasza kieszeń, ale też środowisko.

Czajnik sprawniej

Kup taki z filtrem, który znacznie ograniczy tworzenie się kamienia, lub systematycznie usuwaj osad (znacznie podnosi zużycie prądu). Gotuj tylko tyle wody, ile akurat ci potrzeba. Podgrzewanie litra, gdy robisz filiżankę kawy, nie ma sensu.

Lodówka pod lupą

Ma blisko 30% udziału w zużyciu prądu w gospodarstwie domowym. Dlatego:

  • Kup urządzenie dostosowane do własnych potrzeb. Zbyt duże to większe koszty.
  • Wybierz takie w klasie energetycznej A, A+, A++, a zaoszczędzisz ok. 20% prądu.
  • Ustaw lodówkę z dala od źródeł ciepła (kuchenki, płyty, grzejnika, okna).
  • Każde otwarcie drzwi podnosi temperaturę w komorze i zwiększa pobór prądu.
  • Nie wstawiaj do środka ciepłych dań i nie zostawiaj otwartych drzwiczek.
  • Regularnie odmrażaj – 5 mm lodu to o 20% większy pobór energii.
  • Korzystaj z funkcji obniżających zużycie prądu: Wakacje, Szybkie mrożenie, Szybkie chłodzenie oraz Alarm otwartych drzwi.

Zmień żarówki

Te energooszczędne zużywają 5 razy mniej energii i mają 5-, 10-letnie gwarancje, np. świetlówki kompaktowe dają do 80%, halogenowe – do 30% oszczędności.

Pamiętaj:

  • Wymianę żarówek zacznij od lamp, które po włączeniu zwykle palą się dłużej niż godzinę, wtedy najwięcej oszczędzisz.
  • Postaw na oświetlenie stref – jest praktyczniejsze niż ogólne.
  • Zainwestuj w ściemniacze - zyskujesz: 30-80% energii.

Opróżniaj odkurzacz

Nie napełniaj worka do końca, przy przepełnionym urządzenie pobiera więcej prądu. Zainwestuj w model bezworkowy, opróżniany po każdym sprzątaniu pracuje z taką samą mocą. Dostosuj siłę ssania do sprzątanej powierzchni (terakoty nie odkurzaj na maksymalnych obrotach). Zyskujesz: 30-50% energii.

Postaw na prysznic

Wybierz tusz (70 l) zamiast kąpieli w wannie (ok. 150 l). Ważną rolę odgrywa tu bateria lub panel prysznicowy. Bezdotykowy z termostatem uruchomi się sam, gdy zbliżysz się do sensora, a wyłączy, kiedy się odsuniesz. Od razu masz wodę w odpowiedniej temperaturze, więc nie tracisz jej podczas ustawiania. Zyskujesz: do 60% wody.

Dobre baterie

Kupując nową, zwróć uwagę, jaką ma klasę zużycia wody (oraz prądu). Oznakowania A, A+, A++ gwarantują oszczędność. Zyskujesz: do 40% wody. Pamiętaj, że przyciski typu Eco i pierścienie montowane na baterii ustawiają ekonomiczną wielkość strumienia.

Zmywaj wydajnie

Myj naczynia w komorze zlewozmywaka i tylko opłukuj je pod bieżącą wodą. Staraj się myć od razu więcej naczyń. Wybierz zlew, który ułatwi ci walkę z brudnymi naczyniami, czyli: z głęboką komorą, automatycznym korkiem i z baterią z wyciąganą wylewką (opłuczesz więcej rzeczy jednocześnie). Zyskujesz: ok. 20 l wody/jedno mycie.

Kup zmywarkę

Niektóre urządzenia – zależnie od ilości naczyń i ich zabrudzenia – same dobierają ilość wody i decydują o częstotliwości jej wymiany. Wiele zmywarek ma programy 1/2 wsadu. Zyskujesz: 60-80% energii.

Ustaw płomień

To nieprawda, że im jest większy, tym szybciej coś ugotujesz. Dostosuj go do wielkości garnka. Płomień wychodzący poza niego to czysta strata energii. Przynajmniej raz w roku poproś fachowca o sprawdzenie, czy palniki nie są zapchane, oraz o ich wyregulowanie - zyskujesz: do 30% gazu.

Prasuj więcej rzeczy na raz

Żelazko najwięcej energii pobiera w trakcie nagrzewania się, dlatego prasuj więcej ubrań za jednym podejściem.

Wyłączaj TV

Telewizor ma 6% udziału w zużyciu energii, a radio i wieża – 6,6% . Nie zostawiaj odbiornika, odtwarzacza, komputera itp. w stanie czuwania – rocznie na każdym z tych urządzeń oszczędzisz prądu za 30-60 zł. Kupując nowe urządzenie, wybierz energooszczędne. Zyskujesz: 30-60 zł.

Supermarka

Nie kupuj tanich urządzeń („to taka okazja”). To pozorna oszczędność. Droższe szybko się zwrócą w postaci niższych rachunków. Markowy kocioł oraz instalacja to 25-30% mniej zużytego gazu. Załóż termostaty na grzejnikach albo programator, który obniża temperaturę w nocy i podczas twojej nieobecności w domu.

Gotuj pod przykryciem

Dobierz pokrywkę do garnka (za duża nie zda egzaminu). Uchyl ją dopiero wtedy, gdy potrawa zagotuje się, a ty zmniejszysz płomień. Jeśli wolisz zwykły czajnik od elektrycznego, wybierz ten z gwizdkiem. W nim woda szybciej osiągnie stan wrzenia.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Energooszczędne AGD do kuchni. Jaką kupić lodówkę...

Wybierając AGD do kuchni, zwróć uwagę, czy jest energooszczędne. Szacuje się, że sprzęty w kuchni...

Segregowanie śmieci w Gdańsku. Zobacz, jak...

W Gdańsku obowiązują nieco inne zasady segregacji śmieci niż w pozostałych województwach - mieszkańcy...

Segregacja śmieci - jak sobie z nią radzą...

Od 1 lipca zaczęła obowiązywać w Polsce ustawa śmieciowa premiująca segregację śmieci. Zobacz, jak z...

Nowe zasady segregowania śmieci w Katowicach....

1 lipca 2013 roku wchodzi w życie tzw. ustawa śmieciowa. Do tej pory mieszkańcy Katowic muszą poznać nowe...

"Stop the Tempo” - sztuka w służbie środowisku

Ekoteatr w spektaklu „Stop the Tempo” w nowatorski sposób łączy sztukę, ekologię oraz...