| muratordom.pl » Eko » EKO na co dzień » Mieszkaj tanio i ekologicznie. Energooszczędność na co dzień

Mieszkaj tanio i ekologicznie. Energooszczędność na co dzień

Aby płacić niskie rachunki, nie wystarczy zbudować energooszczędny dom, ale trzeba jeszcze nauczyć się w nim oszczędnie mieszkać. Zobacz, jak oszczędzać energię i wodę.

Autor: Sławomir Frąckowiak

Energię można oszczędzać na dwa sposoby – wyłączać, co się da, albo używać żarówek i sprzętu energooszczędnego

Budowa energooszczędnego domu to jeden ze sposobów na płacenie małych rachunków. Równie ważne jest jednak wykształcenie pewnych nawyków, które skutecznie pomogą zadbać o kondycję naszej kieszeni. Radzimy, na co zwrócić uwagę już po wybudowaniu domu, aby nie wyrzucać pieniędzy w błoto, a jednocześnie przyczyniać się do ochrony środowiska.

Sposoby na zaoszczędzenie energii w domu

Z oszczędzaniem energii w domu sprawa jest prosta. Wystarczy wyłączyć zbędną żarówkę. Trochę zainwestować – nowoczesna świetlówka kompaktowa, bateria oszczędzająca wodę to stosunkowo nieduże korzyści: niższe rachunki. Poważniejsze inwestycje właściciela domu – w kolektor słoneczny, gruntowy wymiennik ciepła, rekuperator, nawet elektrownię wiatrową – są decyzją trudniejszą, ale po zainwestowaniu też dają od razu realny zysk. Miesiąc po miesiącu wciąż żyjemy na tym samym poziomie, ale taniej.
Szukajmy oszczędności... Punkt wyjścia to 4 tys. kWh rocznie zużywane przez czteroosobowe gospodarstwo domowe. Chcemy, by mieszkańcy potrzebowali mniej energii. Ile można zaoszczędzić?

Warto zacząć od sprawdzenia, ile energii pobierają urządzenia domowe. Można kupić miernik energii. Umieszczony między gniazdem sieciowym a odbiornikiem poda zużycie energii. Zaskoczenie może być duże! Urządzenia wyłączone, ale pod napięciem wciąż pobierają energię.
Niektóre mierniki zbiorą informacje o zmieniającym się zapotrzebowaniu na energię. Dzięki nim można sprawdzić, ile energii pobiera pralka w różnych fazach prania. I to zmierzono: zwykła pralka zużywa 54% energii na podgrzewanie wody, 37% na obracanie bębna, a 9% na wirowanie. Wniosek praktyczny? Najwięcej zaoszczędzisz, piorąc w niższej temperaturze. Proszki do prania są tak skuteczne, że obniżenie temperatury wody o 10°C nie pogorszy jakości prania, za to pozwoli zaoszczędzić aż 30% potrzebnego dotąd prądu.

Zobacz koniecznie:

Pomiar energii potwierdzi powszechną już wiedzę – nowoczesne urządzenia zużywają jej mniej. Kilkunastoletnia lodówka potrzebuje 700 kWh prądu rocznie, nowa w klasie energetycznej A++ około 200 kWh. A to znaczy, że w ciągu roku nowa lodówka zaoszczędzi w domowym budżecie 250 zł (licząc po 50 gr za 1 kWh prądu). Energooszczędnie... czyli taniej.
Można dodawać oszczędności: świetlówki, lodówka, pralka, komputer. I może uda się zaoszczędzić ponad 1000 zł rocznie.

Nauczmy się oszczędzać

  • Ogrzewajmy pomieszczenia do 20°C w dzień i obniżajmy temperaturę do 18°C nocą.
  • Zanim otworzymy okno, zakręćmy zawór grzejnika znajdującego się w tym samym pomieszczeniu.
  • Nie zasłaniajmy niczym grzejników. Jeśli są zasłonięte, muszą mieć wyższą temperaturę, aby dostarczyć do pomieszczenia tę samą ilość ciepła co nieosłonięte.
  • Regulujmy odzyskiwanie ciepła. Rekuperator może być przełączany na niższy bieg, kiedy wszyscy śpią, a gdy nikogo nie ma w domu – nawet wyłączony. Wtedy moc do napędu wentylatorów, a więc i zużycie energii elektrycznej, może być zmniejszona mniej więcej o połowę.
  • Oszczędzajmy wodę. Kąpiel w niedużej wannie to zużycie około 100 l wody, a pod prysznicem tylko około 35 l wody o temperaturze 45°C. Zakręcajmy kran podczas mycia włosów, zębów lub golenia (np. zakręcając wodę w czasie szczotkowania zębów, w każdej minucie zaoszczędzisz 6 l). Wyposażmy łazienkę w nowoczesne baterie i spłuczkę WC (dwudzielną lub ze stoperem). Przy takim samym komforcie zużyjemy mniej wody. Korzystajmy z oszczędnych urządzeń mechanicznych, pralki, zmywarki.
  • Zrezygnujmy z pożeraczy energii takich jak elektryczne suszarki do ubrań.
  • Korzystajmy z energooszczędnego oświetlenia i AGD.

Zobacz koniecznie:

ZDANIEM SPECJALISTY

Jak oszczędzać energię i obniżać rachunki?

Wysoko rozwinięte kraje stawiają na Smart Eco, czyli ekologiczną, efektywną i ekonomiczną energetykę. Wpisujący się w ten trend konsument korzystający z energii staje się prosumentem, czyli aktywnym uczestnikiem rynku energetycznego, dostarczycielem usług i współkreatorem oferty. Dzięki nowej linii produktowej Grupy ENERGA również odbiorcy w Polsce mogą świadomie z niej korzystać, przyczyniając się do jej oszczędności i ograniczenia wysokości płaconych rachunków, oraz włączyć się w proces jej wytwarzania.

Dowiedz się więcej >>

Energia z morza: gumowy wąż może być przyszłością odnawialnych źródeł energii (WIDEO)

Olbrzymi gumowy wąż może być przyszłością odnawialnych źródeł energii. Urządzenie umieszcza...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Zużycie energii elektrycznej. Czy wiesz, co...

Jak wynika z badań ponad połowa Polaków uważa, że najwięcej energii w domu zużywa zasilanie urządzeń...

Segregowanie śmieci w Gdańsku. Zobacz, jak...

W Gdańsku obowiązują nieco inne zasady segregacji śmieci niż w pozostałych województwach - mieszkańcy...

Segregowanie odpadów w Opolu. Poznaj zasady...

W Opolu od 1 lipca 2013 roku pojawią się nowe kolory pojemników na odpady, zmienią się też zasady...

Połączenie kominka i kolektorów: sposób na...

Kominek i kolektory słoneczne to dwa bardzo tanie w eksploatacji urządzenia grzewcze. Czy mogą być...

Polacy a źródła energii odnawialnej - czy chcemy...

Jak wynika z przeprowadzonych niedawno badań opinii publicznej, znaczna część polskiego społeczeństwa chce...

Jakie kary grożą za palenie śmieci? Jak palić...

Jakie kary grożą Ci za palenie śmieci? Kto kontroluje domowe kotłownie i jakie poniesiesz konsekwencje jeśli...