| muratordom.pl » Eko » EKO na co dzień » Mieszkaj tanio i ekologicznie. Energooszczędność na co dzień

Mieszkaj tanio i ekologicznie. Energooszczędność na co dzień

Aby płacić niskie rachunki, nie wystarczy zbudować energooszczędny dom, ale trzeba jeszcze nauczyć się w nim oszczędnie mieszkać. Zobacz, jak oszczędzać energię i wodę.

Autor: Sławomir Frąckowiak

Energię można oszczędzać na dwa sposoby – wyłączać, co się da, albo używać żarówek i sprzętu energooszczędnego

Budowa energooszczędnego domu to jeden ze sposobów na płacenie małych rachunków. Równie ważne jest jednak wykształcenie pewnych nawyków, które skutecznie pomogą zadbać o kondycję naszej kieszeni. Radzimy, na co zwrócić uwagę już po wybudowaniu domu, aby nie wyrzucać pieniędzy w błoto, a jednocześnie przyczyniać się do ochrony środowiska.

Sposoby na zaoszczędzenie energii w domu

Z oszczędzaniem energii w domu sprawa jest prosta. Wystarczy wyłączyć zbędną żarówkę. Trochę zainwestować – nowoczesna świetlówka kompaktowa, bateria oszczędzająca wodę to stosunkowo nieduże korzyści: niższe rachunki. Poważniejsze inwestycje właściciela domu – w kolektor słoneczny, gruntowy wymiennik ciepła, rekuperator, nawet elektrownię wiatrową – są decyzją trudniejszą, ale po zainwestowaniu też dają od razu realny zysk. Miesiąc po miesiącu wciąż żyjemy na tym samym poziomie, ale taniej.
Szukajmy oszczędności... Punkt wyjścia to 4 tys. kWh rocznie zużywane przez czteroosobowe gospodarstwo domowe. Chcemy, by mieszkańcy potrzebowali mniej energii. Ile można zaoszczędzić?

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Warto zacząć od sprawdzenia, ile energii pobierają urządzenia domowe. Można kupić miernik energii. Umieszczony między gniazdem sieciowym a odbiornikiem poda zużycie energii. Zaskoczenie może być duże! Urządzenia wyłączone, ale pod napięciem wciąż pobierają energię.
Niektóre mierniki zbiorą informacje o zmieniającym się zapotrzebowaniu na energię. Dzięki nim można sprawdzić, ile energii pobiera pralka w różnych fazach prania. I to zmierzono: zwykła pralka zużywa 54% energii na podgrzewanie wody, 37% na obracanie bębna, a 9% na wirowanie. Wniosek praktyczny? Najwięcej zaoszczędzisz, piorąc w niższej temperaturze. Proszki do prania są tak skuteczne, że obniżenie temperatury wody o 10°C nie pogorszy jakości prania, za to pozwoli zaoszczędzić aż 30% potrzebnego dotąd prądu.

Zobacz koniecznie:

Pomiar energii potwierdzi powszechną już wiedzę – nowoczesne urządzenia zużywają jej mniej. Kilkunastoletnia lodówka potrzebuje 700 kWh prądu rocznie, nowa w klasie energetycznej A++ około 200 kWh. A to znaczy, że w ciągu roku nowa lodówka zaoszczędzi w domowym budżecie 250 zł (licząc po 50 gr za 1 kWh prądu). Energooszczędnie... czyli taniej.
Można dodawać oszczędności: świetlówki, lodówka, pralka, komputer. I może uda się zaoszczędzić ponad 1000 zł rocznie.

Nauczmy się oszczędzać

  • Ogrzewajmy pomieszczenia do 20°C w dzień i obniżajmy temperaturę do 18°C nocą.
  • Zanim otworzymy okno, zakręćmy zawór grzejnika znajdującego się w tym samym pomieszczeniu.
  • Nie zasłaniajmy niczym grzejników. Jeśli są zasłonięte, muszą mieć wyższą temperaturę, aby dostarczyć do pomieszczenia tę samą ilość ciepła co nieosłonięte.
  • Regulujmy odzyskiwanie ciepła. Rekuperator może być przełączany na niższy bieg, kiedy wszyscy śpią, a gdy nikogo nie ma w domu – nawet wyłączony. Wtedy moc do napędu wentylatorów, a więc i zużycie energii elektrycznej, może być zmniejszona mniej więcej o połowę.
  • Oszczędzajmy wodę. Kąpiel w niedużej wannie to zużycie około 100 l wody, a pod prysznicem tylko około 35 l wody o temperaturze 45°C. Zakręcajmy kran podczas mycia włosów, zębów lub golenia (np. zakręcając wodę w czasie szczotkowania zębów, w każdej minucie zaoszczędzisz 6 l). Wyposażmy łazienkę w nowoczesne baterie i spłuczkę WC (dwudzielną lub ze stoperem). Przy takim samym komforcie zużyjemy mniej wody. Korzystajmy z oszczędnych urządzeń mechanicznych, pralki, zmywarki.
  • Zrezygnujmy z pożeraczy energii takich jak elektryczne suszarki do ubrań.
  • Korzystajmy z energooszczędnego oświetlenia i AGD.

Zobacz koniecznie:

ZDANIEM SPECJALISTY

Jak oszczędzać energię i obniżać rachunki?

Wysoko rozwinięte kraje stawiają na Smart Eco, czyli ekologiczną, efektywną i ekonomiczną energetykę. Wpisujący się w ten trend konsument korzystający z energii staje się prosumentem, czyli aktywnym uczestnikiem rynku energetycznego, dostarczycielem usług i współkreatorem oferty. Dzięki nowej linii produktowej Grupy ENERGA również odbiorcy w Polsce mogą świadomie z niej korzystać, przyczyniając się do jej oszczędności i ograniczenia wysokości płaconych rachunków, oraz włączyć się w proces jej wytwarzania.

Dowiedz się więcej >>

Energia z morza: gumowy wąż może być przyszłością odnawialnych źródeł energii (WIDEO)

Olbrzymi gumowy wąż może być przyszłością odnawialnych źródeł energii. Urządzenie umieszcza...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Nowe zasady segregowania śmieci w Katowicach....

1 lipca 2013 roku wchodzi w życie tzw. ustawa śmieciowa. Do tej pory mieszkańcy Katowic muszą poznać nowe...

Nowe zasady segragacji śmieci i odbioru odpadów w...

Od 1 lipca - w związku z ustawą śmieciową - za odbiór odpadów komunalnych od mieszkańców...

Segregowanie śmieci w Gdańsku. Zobacz, jak...

W Gdańsku obowiązują nieco inne zasady segregacji śmieci niż w pozostałych województwach - mieszkańcy...

Zużyty sprzęt elektroniczny. Jak pozbyć się...

Zużyty sprzęt elektroniczny, urządzenia AGD, spalone świetlówki czy zepsute zabawki elektroniczne...

Zużycie energii elektrycznej. Czy wiesz, co...

Jak wynika z badań ponad połowa Polaków uważa, że najwięcej energii w domu zużywa zasilanie urządzeń...