| muratordom.pl » Eko » EKO na co dzień » Jak oszczędzać energię

Jak oszczędzać energię

W ekologicznym labiryncie znajdziesz wyjście dla ludzkości i rozwiązania dla swojego domu. Czyli podpowiedzi, jak oszczędzać energię

Wybieraj właściwą pralkę, myj naczynia tylko wtedy, gdy zmywarka jest pełna i z rozmysłem otwieraj okna to wybrane przykłady tego, jak przeciętny „Kowalski” może na co dzień chronić środowisko. Zaprezentowano je podczas wystawy w ramach odbywającej się w Poznaniu konferencji klimatycznej COP 14 w formie specjalnej ekspozycji - labiryntu ekologicznego, której organizatorami są organizacja WWF oraz ISOVER, firma specjalizująca się w produkcji izolacji i ociepleń.

Brak izolacji naszego domu oraz nieumiejętne korzystanie z urządzeń zasilanych prądem mają wpływ na efekt globalnego ocieplenia. Często nie zdajemy sobie sprawy, iż nasze zachowanie zbliża nas do sytuacji bez wyjścia. Sytuację ludzkości można zatem porównać do labiryntu. Ekspozycja WWF-ISOVER to okazja do wskazania właściwej drogi, którą powinniśmy wybrać - tłumaczy Henryk Kwapisz z ISOVER Polska.

Przedstawiciele WWF i specjaliści ISOVER, firmy specjalizującej się w produkcji ociepleń i izolacji budynków, przygotowali także porady dotyczące umiejętnego wykorzystania energii w naszych domach, co wpływa na energooszczędność a tym samym na ochronę środowiska:

Dobrze zaizoluj dom, w którym mieszkasz

40 proc. energii produkowanej w Europie konsumują budynki. W Polsce wyprodukowanie 1 MWh energii elektrycznej generuje powstanie blisko 1000kg dwutlenku węgla. Tylko przez niewłaściwie izolowany dach domu jednorodzinnego możemy stracić nawet 3000 kWh energii rocznie, co w polskich warunkach klimatycznych pozwoliłoby na ogrzanie dwóch kolejnych domów o powierzchni ok. 100 m2. Odpowiednio zaizolowany dom to oszczędność kosztów i ochrona środowiska a także odpowiedni klimat dla jego mieszkańców.

Wybieraj właściwe pralki i umiejętnie z nich korzystaj

Pralki oznakowane symbolem A++ to urządzenia o najwyższej klasie energooszczędności. Jeżeli to możliwe, uruchamiaj pralkę tylko wtedy, kiedy zgromadzony jest pełny ładunek prania. Dwa prania z niepełnym ładunkiem, to większe o 35 proc. zużycie energii elektrycznej i marnotrawienie wody.

Chłodziarki energooszczędne chronią środowisko

Chłodziarki energooszczędne mogą zużyć aż do 125 proc. mniej energii niż standardowe, a te wyposażone w systemy automatycznego usuwania szronu i wilgotności, pozwalają oszczędzić dodatkowo do 20 proc. energii. Dlatego kupując tego typu sprzęt zwróć uwagę na klasę energooszczędności. Pamiętaj o tym, żeby umieścić chłodziarkę w miejscu nie nasłonecznionym, o niskiej temperaturze, co podwyższa sprawność działania.

Standby - wróg klimatu

Moc urządzeń w czasie czuwania, czyli przy włączonej opcji stand-by waha się w granicach od 0,5W do 35W. Wyłączając urządzenia całkowicie, możesz zredukować straty prądu bez ponoszenia jakichkolwiek nakładów finansowych.

Utrzymuj właściwą temperaturę pomieszczeń

Obniżenie temperatury o 1ºC uzyskane poprzez właściwą termoizolację budynku przyczynia się do obniżenia kosztów ogrzewania o ok. 5 proc. Ten sam, jednostopniowy spadek temperatury uzyskany za pomocą systemu klimatyzacji to zwiększenie zużycia energii aż o 8 proc. Dzięki właściwej izolacji ściany, dachu i podłogi własnego domu możesz zaoszczędzić energię i pieniądze na niepotrzebną klimatyzację pomieszczeń. Optymalna temperatura dla człowieka to 20-21ºC. Dodatkowo pamiętaj, żeby podczas wietrzenia pomieszczeń zamknąć dopływ ciepła.

Gotuj umiejętnie …

Płyta indukcyjna efektywnie wykorzystuje aż 90 proc. energii, w przypadku, gdy elektryczna lub żeliwna jedynie 55 proc. Pamiętaj, aby dopasować wielkość garnków do wielkości płyty grzewczej (naczynie powinno być o dwa centymetry mniejsze niż średnica powierzchni grzejącej), a także o gotowaniu przy użyciu pokrywek – co pozwoli zachować ciepło.

… a potem we właściwy sposób umyj naczynia

Zmywarka oszczędza sześć razy więcej wody niż tradycyjny sposób zmywania naczyń. Żeby w pełni korzystać ze zmywarki, oszczędzając wodę i energię, włączaj urządzenie w momencie gdy jest całkowicie zapełnione. Zmywarki ekologiczne ( BIO) pozwalają zaoszczędzić 30 proc. energii elektrycznej poprzez skrócenie cyklu suszenia.

Przeczytaj dodatkowo:
Jakie kary grożą za palenie śmieci? Jak palić...

Jakie kary grożą Ci za palenie śmieci? Kto kontroluje domowe kotłownie i jakie poniesiesz konsekwencje jeśli...

Polacy a źródła energii odnawialnej - czy chcemy...

Jak wynika z przeprowadzonych niedawno badań opinii publicznej, znaczna część polskiego społeczeństwa chce...

Jak efektywnie gospodarować odpadami we własnym...

Ograniczanie odpadów w codziennym życiu ma kolosalny wpływ na ochronę środowiska naszej planety. Dajemy kilka...

"Stop the Tempo” - sztuka w służbie środowisku

Ekoteatr w spektaklu „Stop the Tempo” w nowatorski sposób łączy sztukę, ekologię oraz integrację...

Jak zużywać mniej energii? Kilka praktycznych...

Oszczędzanie energii w domu staje się elementem nowoczesnego stylu życia Polaków. Wielu Polaków...

W jaki sposób zgłosić dzikie wysypisko śmieci?...

W każdej chwili za pomocą smartfona i aplikacji LocalSpot można zgłosić dzikie wysypisko śmieci,...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.