| muratordom.pl » Eko » EKO na co dzień » Nowoczesne urządzenia, które pomogą ci oszczędzać wodę i zmniejszą rachunki

Nowoczesne urządzenia, które pomogą ci oszczędzać wodę i zmniejszą rachunki

Wody pitnej jest coraz mniej, a jej uzdatnianie jest kosztowne. Jednak wysoka cena wody to niejedyny powód, dla którego warto ją oszczędzać

Oszczędzanie wody nie musi być kłopotliwe ani kosztowne. Na początek warto zmienić nawyki: zakręcać wodę podczas mycia zębów, częściej korzystać z prysznica niż wanny, unikać zbędnego spłukiwania toalety, do mycia samochodu używać wiadra z wodą, a nie węża. Kolejnym krokiem będzie zakup prostych urządzeń wodooszczędnych, które wystarczy nałożyć na dotychczasowe baterie. Jeśli jesteśmy na etapie wykańczania domu lub remontu, warto zainwestować w ekologiczne, oszczędzające wodę baterie.

Perlator, czyli siła prostej nasadki

Najłatwiej rozpocząć oszczędzanie wody, stosując perlator. Można kupić gotową baterię z perlatorem lub zamontować nasadkę na baterii, która nie była w nią wyposażona. Działanie perlatora polega na wytworzeniu mieszaniny wodno-powietrznej, zmniejszającej udział wody w strumieniu wypływającym z baterii. Oszczędność wody jest możliwa dzięki mechanizmowi redukującemu jej przepływ oraz specjalnej dyszy napowietrzającej, która miesza wodę z powietrzem. Strumień wody na pierwszy rzut wygląda tak samo jak ten, który przywykliśmy oglądać na co dzień, jednak woda wymieszana jest z milionami pęcherzyków powietrza, co pozwala na ograniczenie strumienia wody przy jednoczesnym zwiększeniu jego objętości oraz siły spłukiwania. W efekcie zużywamy mniej wody, oszczędzając pieniądze i środowisko.

Dostępne są zestawy, w skład których wchodzą: perlator umywalkowy (daje do 50% oszczędności zużycia wody), perlator zlewozmywakowy przegubowy (do 40% oszczędności) oraz reduktor przepływu do słuchawki prysznicowej (do 60% oszczędności). Urządzenia te mają znormalizowane gwinty, dzięki czemu pasują do większości typów armatury. Montaż oraz konserwacja jest prosta i nie wymaga pomocy hydraulika. Jeśli kupujemy nowe baterie, zainwestujmy w te, które są już wyposażone w perlator. Mają je zarówno modele nowoczesne, jak i retro. Perlator nie sprawdza się jednak w wypadku baterii wannowych, gdyż zmniejszając zawartość wody w strumieniu, niepotrzebnie wydłużamy czas napełniania wanny. Im dłużej bowiem trwa nalewanie wody, tym szybciej się ona wychładza, co powoduje straty energii. Szybkie napełnianie wanny ułatwiają baterie dwuuchwytowe, które mają wydjaność 40 l na minutę, i nowoczesne baterie podtynkowe z wylewkami w formie kaskady (50 l na minutę).

Sprytne baterie

Kolejnym sposobem na ekologiczne użytkowanie wody jest stosowanie baterii wyposażonych w specjalny przycisk zwany eko. Jest on umieszczony z tyłu lub z boku baterii. Aby uzyskać maksymalny wypływ wody z baterii (13-14 l/min), trzeba go wcisnąć. Po zakręceniu wody przycisk automatycznie wraca do poprzedniego położenia. Po ponownym odkręceniu wody z wylewki wypływa 5-7 l/min. W ten sposób ograniczamy strumień o blisko 50%. Ogranicznik wypływu wody to element, w który wyposażone jest wiele współczesnych baterii. Jego działanie polega na zablokowaniu głowicy baterii w taki sposób, że możemy nią tylko poruszać w ograniczonym polu. Blokada ogranicza ilość wypływającej wody, pozwalając zmniejszyć jej strumień o 40%. Nowością jest wkład regulacyjny ze stopniowym ustawianiem intensywności strumienia wody. Zmniejsza on zużycie wody i energii do 50%. Wyczuwalny opór uchwytu przy jego podniesieniu kształtuje przepływ wody na poziomie pięciu litrów na minutę, co jest zupełnie wystarczające do zwykłego mycia rąk. Dopiero gdy po przełamaniu tego oporu podniesiemy uchwyt wyżej, osiągając drugi poziom, z kranu popłynie więcej wody. W trybie oszczędnego korzystania z wody (poziom pierwszy) popłynie do pięciu litrów wody na minutę, w trybie korzystania komfortowego (poziom drugi) można korzystać z pełnego jej strumienia.

Baterie termostatyczne oprócz utrzymywania stałej temperatury wypływającej wody mają wbudowany przycisk oszczędnościowy, który zmniejsza jej strumień. Dzięki takiej baterii można szybko ustawić temperaturę wody i jej dopływ. Bateria jednouchwytowa za pomocą mieszaczy wody ciepłej i zimnej pozwala zaoszczędzić około 30% wody.

Bateria bezdotykowa jest wyposażona w fotokomórkę, która automatycznie steruje włączaniem i wyłączaniem wody. Dzięki niej łatwiej wyeliminować takie nawyki jak mydlenie rąk czy mycie zębów w czasie, gdy woda płynie z kranu.

WARTO WIEDZIEĆ

Oszczędzaj wodę. To się opłaca!

Od kilku lat w Polsce odnotowujemy stały wzrost cen wody, który rocznie sięga średnio 5%. W najbliższych latach możemy spodziewać się jednak większych podwyżek, które będą wynikiem zrównania cen wody we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Szacuje się, że cena wody w niektórych rejonach Polski wzrośnie nawet o 100%. Większość z nas orientuje się, ile energii pobiera żarówka, mało jednak kto wie, ile wody w ciągu minuty przepływa przez kran czy też słuchawkę prysznicową. W zależności od rodzaju posiadanej armatury: dla kranu jest to 12-15 l/min, a dla prysznica 15-18 l/min. Wartości te możemy zmniejszyć nawet o połowę: odpowiednio do 6 i 9 l/min, stosując perlatory oraz wodooszczędne słuchawki prysznicowe. Oszczędności w skali roku sięgają około 55 m³. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że cena wody stale rośnie, oszczędności będą coraz wyższe.

Proste sposoby na oszczędzanie wody

Oszczędzać wodę warto nie tylko z powodów ekologii – rachunki za wodę to...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Rozwój sieci ciepłowniczych jako lek na...

NFOŚiGW przeznaczy środki na rozwój sieci i systemów ciepłowniczych w miastach. W ten...

Jak efektywnie gospodarować odpadami we własnym...

Ograniczanie odpadów w codziennym życiu ma kolosalny wpływ na ochronę środowiska naszej planety. Dajemy kilka...

"Stop the Tempo” - sztuka w służbie środowisku

Ekoteatr w spektaklu „Stop the Tempo” w nowatorski sposób łączy sztukę, ekologię oraz...

Połączenie kominka i kolektorów: sposób na...

Kominek i kolektory słoneczne to dwa bardzo tanie w eksploatacji urządzenia grzewcze. Czy mogą być...

Polacy a źródła energii odnawialnej - czy chcemy...

Jak wynika z przeprowadzonych niedawno badań opinii publicznej, znaczna część polskiego społeczeństwa chce...

Segregowanie odpadów w Opolu. Poznaj zasady...

W Opolu od 1 lipca 2013 roku pojawią się nowe kolory pojemników na odpady, zmienią się też zasady...