Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Eko » EKO na co dzień » Dlaczego warto oszczędzać wodę?

Dlaczego warto oszczędzać wodę?

Oszczędzać wodę warto nie tylko z powodów ekologicznych. Każdy litr przecież kosztuje i to nie mało. Jak zużywać mniej wody, zachowując jednocześnie odpowiedni standard higieniczny?

1. Zakręcaj wodę podczas mycia zębów, golenia i innych podobnych czynności wykonywanych przy umywalce. Mycie zębów pod bieżącą wodą może spowodować straty nawet 9 l na minutę.
2. Jeśli korzystasz z wanny, napełniaj ją do połowy lub jednej trzeciej. Jedna kąpiel może oznaczać wówczas oszczędność nawet 100 l wody.
3. Skróć czas kąpieli pod prysznicem. 10-minutowy prysznic może prowadzić do zużycia nawet 180 l wody, czyli prawie tyle samo, ile potrzeba do napełnienia wanny. Podczas krótkiego, 4-minutowego prysznica zużyjemy jedynie 60 l.
4. Unikaj zbędnego spłukiwania toalety na przykład po wrzuceniu do niej śmieci, niedopałków papierosów, chusteczek higienicznych. Pamiętaj, że miska ustępowa to nie śmietnik.
5. Uszczelnij spłuczki w toaletach oraz nieszczelne baterie przy umywalce, zlewozmywaku i wannie. Warto wiedzieć, że w zależności od stopnia nieszczelności ze spłuczki może wyciekać dziennie nawet 50 l wody, a z nieszczelnego kranu 30 l, co razem daje prawie 30 m3 rocznie.
6. Używaj programów oszczędnościowych w pralkach i zmywarkach. Korzystaj z nich zawsze, gdy nie załadowujesz pełnego wsadu albo gdy ubrania lub naczynia są lekko zabrudzone.
7. Ogranicz korzystanie z bieżącej wody podczas zmywania naczyń. Opracuj technikę oszczędnego zmywania, np. komorę zlewozmywaka do mycia napełnij wodą z płynem, do płukania – czystą.
8. Nie używaj bieżącej wody do rozmrażania mięsa lub mrożonek, wystarczy wyjąć je na noc z lodówki.
9. Nie wyrzucaj odpadków do zlewozmywaka – ich spłukanie pochłania duże ilości wody.
10. Do mycia samochodu używaj wiadra z wodą, a nie węża. Zamiast 100 l zużyjesz 20. Unikaj również zmywania wężem chodnika, schodów, tarasu.
11. Nie wylewaj wody, którą można wykorzystać ponownie. Tej po kąpieli można użyć na przykład do sprzątania, a tej po po myciu warzyw do podlania ogrodu.

WARTO WIEDZIEĆ
  • jeśli 4-osobowa rodzina zrezygnuje z mycia zębów pod bieżącą wodą, rocznie zaoszczędzi ponad 36 m3 wody. Jeżeli przyjmiemy, że 1 m3 kosztuje 7 zł, zyskujemy 250 zł.
  • uszczelnienie zaworów i cieknących kranów daje oszczędność około 11 m3 wody rocznie za jeden kran – to prawie 80 zł.
  • o skróceniu czasu pobytu pod prysznicem 4-osobowa rodzina może zaoszczędzić nawet 150 m3 wody. Podobne oszczędności przyniesie napełnianie wanny do połowy. Zysk może przekroczyć nawet 1000 zł.

Zainwestuj w wodooszczędne baterie

Baterie z perlatorami. Działanie nasadki zwanej perlatorem polega na wytworzeniu mieszaniny wody i powietrza, która zmniejsza udział wody w całkowitym strumieniu wypływającym z baterii. Perlatory montuje się na wylewkach baterii umywalkowych i zlewozmywakowych. Można kupić gotową baterię z perlatorem lub zamontować nasadkę na baterii, która nie była w nią wyposażona. Z baterii umywalkowej bez perlatora wypływa 10-12 l wody na minutę, z perlatorem 7-8 l. Korzystając ze zwykłej baterii zlewozmywakowej, zużywamy 12-15 l wody na minutę, perlator pozwala zmniejszyć jej ilość do 7 l. 

Ograniczniki wypływu wody. Ich działanie polega na zablokowaniu głowicy baterii w taki sposób, że możemy nią poruszać tylko w pewnym ograniczonym polu. Blokada pionowa sprawia, że nie możemy otworzyć baterii na cały jej zakres, co zmniejsza strumień wody o 40%.

Baterie termostatyczne. Oprócz funkcji utrzymywania stałej temperatury wypływającej wody baterie mają wbudowany przycisk, który zmniejsza jej strumień. Dzięki takiej baterii można szybko ustawić temperaturę wody i zamknąć jej dopływ.

Baterie jednouchwytowe. Mieszają wodę ciepłą i zimną, dzięki czemu można zmniejszyć jej zużycie nawet o 30% .

Baterie bezdotykowe. Są wyposażone w fotokomórkę, która automatycznie steruje włączaniem i wyłączaniem wody. Przestaje ona lecieć po określonym czasie lub strumień jest zamykany, kiedy cofamy ręce spod wylewki.

WARTO WIEDZIEĆ

Tyle zyskasz. Używając baterii z perlatorem kaskadowym, podczas krótkiego mycia rąk (15 s) oszczędzamy 1-2 l wody (30-60%). W ciągu roku można zaoszczędzić 15 m3 wody, czyli ponad 100 zł. Perlator o ograniczonym przepływie wody pozwala zaoszczędzić nawet 350 zł rocznie.

Oszczędzamy wodę

Rachunki za wodę to poważna pozycja w domowym budżecie. Szukając oszczędności, warto zainteresować...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Połączenie kominka i kolektorów: sposób na...

Kominek i kolektory słoneczne to dwa bardzo tanie w eksploatacji urządzenia grzewcze. Czy mogą być...

Odnawialne źródła energii: jakie są wady i zalety...

Człowiek potrzebuje wody w każdym aspekcie życia. Nie zawsze pamiętamy jednak, że światowe zasoby wody to...

Segregowanie śmieci w Gdańsku. Zobacz, jak...

W Gdańsku obowiązują nieco inne zasady segregacji śmieci niż w pozostałych województwach - mieszkańcy...

7 zasad domowej ekologii na Dzień Ziemi

22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi – jest to coroczna akcja na rzecz promowania ekologicznych...

Zużyty sprzęt elektroniczny. Jak pozbyć się...

Zużyty sprzęt elektroniczny, urządzenia AGD, spalone świetlówki czy zepsute zabawki elektroniczne...

Nowe zasady segragacji śmieci i odbioru odpadów w...

Od 1 lipca - w związku z ustawą śmieciową - za odbiór odpadów komunalnych od mieszkańców aglomeracji...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.