| muratordom.pl » Eko » EKO na co dzień » Dlaczego warto oszczędzać wodę?

Dlaczego warto oszczędzać wodę?

Oszczędzać wodę warto nie tylko z powodów ekologicznych. Każdy litr przecież kosztuje i to nie mało. Jak zużywać mniej wody, zachowując jednocześnie odpowiedni standard higieniczny?

1. Zakręcaj wodę podczas mycia zębów, golenia i innych podobnych czynności wykonywanych przy umywalce. Mycie zębów pod bieżącą wodą może spowodować straty nawet 9 l na minutę.
2. Jeśli korzystasz z wanny, napełniaj ją do połowy lub jednej trzeciej. Jedna kąpiel może oznaczać wówczas oszczędność nawet 100 l wody.
3. Skróć czas kąpieli pod prysznicem. 10-minutowy prysznic może prowadzić do zużycia nawet 180 l wody, czyli prawie tyle samo, ile potrzeba do napełnienia wanny. Podczas krótkiego, 4-minutowego prysznica zużyjemy jedynie 60 l.
4. Unikaj zbędnego spłukiwania toalety na przykład po wrzuceniu do niej śmieci, niedopałków papierosów, chusteczek higienicznych. Pamiętaj, że miska ustępowa to nie śmietnik.
5. Uszczelnij spłuczki w toaletach oraz nieszczelne baterie przy umywalce, zlewozmywaku i wannie. Warto wiedzieć, że w zależności od stopnia nieszczelności ze spłuczki może wyciekać dziennie nawet 50 l wody, a z nieszczelnego kranu 30 l, co razem daje prawie 30 m3 rocznie.
6. Używaj programów oszczędnościowych w pralkach i zmywarkach. Korzystaj z nich zawsze, gdy nie załadowujesz pełnego wsadu albo gdy ubrania lub naczynia są lekko zabrudzone.
7. Ogranicz korzystanie z bieżącej wody podczas zmywania naczyń. Opracuj technikę oszczędnego zmywania, np. komorę zlewozmywaka do mycia napełnij wodą z płynem, do płukania – czystą.
8. Nie używaj bieżącej wody do rozmrażania mięsa lub mrożonek, wystarczy wyjąć je na noc z lodówki.
9. Nie wyrzucaj odpadków do zlewozmywaka – ich spłukanie pochłania duże ilości wody.
10. Do mycia samochodu używaj wiadra z wodą, a nie węża. Zamiast 100 l zużyjesz 20. Unikaj również zmywania wężem chodnika, schodów, tarasu.
11. Nie wylewaj wody, którą można wykorzystać ponownie. Tej po kąpieli można użyć na przykład do sprzątania, a tej po po myciu warzyw do podlania ogrodu.

WARTO WIEDZIEĆ
  • jeśli 4-osobowa rodzina zrezygnuje z mycia zębów pod bieżącą wodą, rocznie zaoszczędzi ponad 36 m3 wody. Jeżeli przyjmiemy, że 1 m3 kosztuje 7 zł, zyskujemy 250 zł.
  • uszczelnienie zaworów i cieknących kranów daje oszczędność około 11 m3 wody rocznie za jeden kran – to prawie 80 zł.
  • o skróceniu czasu pobytu pod prysznicem 4-osobowa rodzina może zaoszczędzić nawet 150 m3 wody. Podobne oszczędności przyniesie napełnianie wanny do połowy. Zysk może przekroczyć nawet 1000 zł.

Zainwestuj w wodooszczędne baterie

Baterie z perlatorami. Działanie nasadki zwanej perlatorem polega na wytworzeniu mieszaniny wody i powietrza, która zmniejsza udział wody w całkowitym strumieniu wypływającym z baterii. Perlatory montuje się na wylewkach baterii umywalkowych i zlewozmywakowych. Można kupić gotową baterię z perlatorem lub zamontować nasadkę na baterii, która nie była w nią wyposażona. Z baterii umywalkowej bez perlatora wypływa 10-12 l wody na minutę, z perlatorem 7-8 l. Korzystając ze zwykłej baterii zlewozmywakowej, zużywamy 12-15 l wody na minutę, perlator pozwala zmniejszyć jej ilość do 7 l. 

Ograniczniki wypływu wody. Ich działanie polega na zablokowaniu głowicy baterii w taki sposób, że możemy nią poruszać tylko w pewnym ograniczonym polu. Blokada pionowa sprawia, że nie możemy otworzyć baterii na cały jej zakres, co zmniejsza strumień wody o 40%.

Baterie termostatyczne. Oprócz funkcji utrzymywania stałej temperatury wypływającej wody baterie mają wbudowany przycisk, który zmniejsza jej strumień. Dzięki takiej baterii można szybko ustawić temperaturę wody i zamknąć jej dopływ.

Baterie jednouchwytowe. Mieszają wodę ciepłą i zimną, dzięki czemu można zmniejszyć jej zużycie nawet o 30% .

Baterie bezdotykowe. Są wyposażone w fotokomórkę, która automatycznie steruje włączaniem i wyłączaniem wody. Przestaje ona lecieć po określonym czasie lub strumień jest zamykany, kiedy cofamy ręce spod wylewki.

WARTO WIEDZIEĆ

Tyle zyskasz. Używając baterii z perlatorem kaskadowym, podczas krótkiego mycia rąk (15 s) oszczędzamy 1-2 l wody (30-60%). W ciągu roku można zaoszczędzić 15 m3 wody, czyli ponad 100 zł. Perlator o ograniczonym przepływie wody pozwala zaoszczędzić nawet 350 zł rocznie.

Kup zmywarkę i nowoczesną pralkę

W zmywarce zamiast ręcznie. Tradycyjna zmywarka zużywa 15-22 l wody, a na zmywanie ręczne potrzeba 50-100 l. Dostępne są jednak również zmywarki wodooszczędne – na zmycie kompletu naczyń wystarczy jedynie 9 l wody. Nowoczesne zmywarki są wyposażone w programy różnicujące zużycie wody w zależności od stopnia zabrudzenia naczyń, a także system czujników stopnia zabrudzenia wody – po zbadaniu stopnia zmętnienia wody zmywarka używa jej do dalszego mycia lub wymienia na czystą.

Pranie w nowoczesnej pralce. Dzisiejsze pralki zużywają o połowę mniej wody (około 50 l) niż te sprzed kilkunastu lat, jeśli więc mamy pralkę starego typu, warto wymienić ją na nową. W nowoczesnych urządzeniach można wybierać programy oszczędne lub wykorzystywać funkcję „pół wsadu”. Pralka dopasuje wówczas ilość używanej wody do zadanego programu. Niektóre pralki mają wbudowane wagi potrafiące dobrać ilość wody do ciężaru pranych ubrań. Korzystając z funkcji „pół wsadu”, oszczędzamy nie tylko wodę, ale i energię – pralka zużywa mniej prądu do podgrzania.

WARTO WIEDZIEĆ

Tyle zyskasz. Przechodząc ze zmywania ręcznego na mechaniczne, rocznie zaoszczędzimy minimum 90 m3 wody, czyli około 600 zł (zakładając, że na jeden wsad zmywarki przypadają średnio trzy zmywania ręczne). Korzystając regularnie z funkcji „pół wsadu” w pralce, możemy oszczędzić 20% zużywanej przez nią wody.

Utrzymuj higienę na wysokim poziomie, ale za niską cenę

Prysznic za grosze. Z tradycyjnej baterii prysznicowej wypływa 15-20 l wody na minutę. 5-minutowy prysznic oznacza więc zużycie minimum 75-100 l wody. Wymieniając słuchawkę prysznicową na wodooszczędną, możemy zaoszczędzić 50-70% – przez tę z napowietrzaczem przepływa 6-10 l wody na minutę. Podczas 5-minutowego natrysku zużyjemy więc zaledwie 30-50 l wody. Inna metoda na oszczędny prysznic to zastosowanie reduktora przepływu wody, który wkręca się między wężem słuchawki a baterią. W ten sposób zmniejszamy zużycie wody do 8-9 l na minutę.

Taniej również w wannie. Jeśli jednak nie chcemy zrezygnować z kąpieli w wannie, warto się postarać, by była ona jak najbardziej ekonomiczna.Gdy bierzemy kąpiel, zależy nam, by wanna jak najszybciej napełniła się wodą o pożądanej temperaturze. Jeśli czas napełniania wanny wydłuża się, woda stygnie i w ten sposób tracimy ciepło. Bateria wannowa powinna mieć więc duży przepływ wody: lepsze od jednouchwytowych są dwuuchwytowe, które mają wydajność 40 l na minutę i podtynkowe w formie kaskady – 50 l.

Spłuczki na miarę potrzeb. Dzisiaj standardem są już przyciski dwudzielne umożliwiające spłukiwanie miski ustępowej całą objętością wody w spłuczce – zwykle jest to 6 albo 9 l – lub ograniczenie jej zużycia o połowę – odpowiednio 3 do 4,5 l. Zamiast podziału przycisk może mieć funkcję stop pozwalającą na zatrzymanie spłukiwania w dowolnym momencie.

WARTO WIEDZIEĆ

Tyle zyskasz. Wodooszczędna słuchawka prysznicowa pomoże zaoszczędzić 4-osobowej rodzinie około 70 m3 wody, czyli 500 zł rocznie. Gdy zamiast standardowej spłuczki będziemy używać tej z przyciskiem dwudzielnym, zaoszczędzimy 46 m3 wody, co oznacza zysk ponad 320 zł.

Przeczytaj dodatkowo:
Segregowanie odpadów w Opolu. Poznaj zasady...

W Opolu od 1 lipca 2013 roku pojawią się nowe kolory pojemników na odpady, zmienią się też zasady...

Rozwój sieci ciepłowniczych jako lek na...

NFOŚiGW przeznaczy środki na rozwój sieci i systemów ciepłowniczych w miastach. W ten...

Segregowanie śmieci w Gdańsku. Zobacz, jak...

W Gdańsku obowiązują nieco inne zasady segregacji śmieci niż w pozostałych województwach - mieszkańcy...

Ustawa śmieciowa już obowiązuje! Nie ma...

1 lipca to pierwszy dzień obowiązywania nowej ustawy śmieciowej. Niestety nie wszystkie gminy wywiązały się...

Jak efektywnie gospodarować odpadami we własnym...

Ograniczanie odpadów w codziennym życiu ma kolosalny wpływ na ochronę środowiska naszej planety. Dajemy kilka...

W jaki sposób zgłosić dzikie wysypisko śmieci?...

W każdej chwili za pomocą smartfona i aplikacji LocalSpot można zgłosić dzikie wysypisko śmieci,...