| muratordom.pl » Eko » EKO na co dzień » Codzienne oszczędzanie - dobry nawyk

Codzienne oszczędzanie - dobry nawyk

Skarbonka, skarpeta, konto oszczędnościowe, lokaty i fundusze inwestycyjne. To tylko kilka sposobów oszczędzania ciężko zarobionych pieniędzy. Gdzie jeszcze możemy szukać oszczędności? To proste, rozejrzyjcie się po swoich domach...

Światowy Dzień Oszczędzania, obchodzony co roku 31 października, skłania do pochylenia się nad tematem oszczędności i znalezienia kolejnych sposobów na oszczędzenie kilku złotych.

Czas oszczędzaniaI nie chodzi już tylko o odłożenie pieniędzy do przysłowiowej skarpety, a poszukiwanie rozwiązań, które w codziennym życiu przyniosą realne oszczędności. W czasach rozwoju cywilizacyjnego, gdy ceny wody, gazu i energii stale rosną, a nasze budżety kurczą się wraz z zasobami naturalnymi podpowiadamy, co możesz zrobić, aby w Twoim portfelu zostało nawet kilkaset złotych rocznie!

Oszczędzamy na rachunkach

Po pierwsze dowiedz się, jak obniżyć koszty utrzymania domu. Zaplanuj swój budżet i realizuj go krok po kroku.

Aby zmniejszyć koszty utrzymania domu, wystarczy, że zaczniesz oszczędzać wodę: wymień baterie na takie z mieszczem, termostatyczne lub bezdotykowe i koniecznie zamontuj w nich perlator. Zrezygnuj z kąpieli w wannie, na rzecz szybkiego prysznica, a myjąc zęby zakręcaj wodę.

Kolejnym krokiem jest oszczędzanie energii elektrycznej. Zacznij od sprzętu AGD - wybieraj taki o najwyższej klasie energetyczności  A++ - pralki, lodówki, zamrażarki. Wymień elektryczną płytę grzewczą na indukcyjną i na pewno zrezygnuj ze zmywania naczyń w zlewie. Zmywarka, nie tylko oszczędza wodę, ale również energie elektryczną. Wymień wszystkie żarówki na energooszczędne i wyłączaj stand-by (stan czuwania) w komputerze, telewizorze i innych sprzętach RTV.

Pamiętaj jednak, że efekt oszczędności uzyskasz tylko wtedy, gdy będziesz te urządzenia odpowiednio eksploatował.

Warto również, zainteresować się tematyką energetyki. Wysoko rozwinięte kraje stawiają na SmartEco, czyli ekologiczną, efektywną i ekonomiczną energetykę, dzięki której konsument korzystający z energii staje się prosumentem, czyli aktywnym uczestnikiem rynku energetycznego, dostarczycielem usług i współkreatorem oferty.

Oszczędności na ogrzewaniu

Najwięcej energii zużywa się na ogrzewanie domu, dlatego też oszczędności poczynione na ogrzewaniu będą najbardziej odczuwalne. Nauczmy się korzystać z instalacji grzewczej tak, by niepotrzebnie nie dostarczać ciepła do pomieszczeń.

Im wyższa temperatura w pomieszczeniach, tym większe zużycie energii do ogrzewania. Warto więc przyzwyczaić się do przebywania w nieco niższej temperaturze. Pierwszym krokiem na drodze do większej skuteczności działań związanych z oszczędzaniem energii jest dopasowanie temperatury pomieszczenia do naszego cyklu dnia. Ponadto, zadbaj o kocioł grzewczy. Co roku przed sezonem powinien go zobaczyć serwisant z uprawnieniami, dokonać stosownych napraw i odpowiednich regulacji. Na grzejnikach zamontuj zawory termostatyczne i nie przesłaniaj ich firankami czy zasłonami.

A może zainwestować nadwyżkę

Jeśli dysponujesz nadmiarem wolnej gotówki, możesz pomnożyć swoje oszczędności inwestując w giełdę lub malarstwo, kupując nieruchomości lub po prostu zakładając własny biznes. Warto też zrobić "porządek" w portfelu.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Polacy a źródła energii odnawialnej - czy chcemy...

Jak wynika z przeprowadzonych niedawno badań opinii publicznej, znaczna część polskiego społeczeństwa chce...

Segregacja odpadów. Rozszyfrowujemy kolory i...

Dzięki segregacji odpadów na wysypiska trafia mniej śmieci, a te które można poddać recyklingowi zostają...

Rozwój sieci ciepłowniczych jako lek na...

NFOŚiGW przeznaczy środki na rozwój sieci i systemów ciepłowniczych w miastach. W ten...

Jak zmniejszyć rachunki za prąd? Sposoby na...

Mamy w domach coraz więcej urządzeń elektrycznych. Wszystkie one zużywają energię, która nie dość, że...

Nowe zasady segragacji śmieci i odbioru odpadów w...

Od 1 lipca - w związku z ustawą śmieciową - za odbiór odpadów komunalnych od mieszkańców...

Jak segregować śmieci w domu? Poznaj zasady...

Wyrzucając śmieci zastanawiałeś się kiedykolwiek, czy wszystko co masz w worku możesz wrzucić do zwykłego...