| muratordom.pl » Eko » EKO na co dzień » Bądź EKO – segreguj śmieci i oszczędzaj

Bądź EKO – segreguj śmieci i oszczędzaj

Czy wiesz, jak poważnym problemem w dzisiejszych czasach jest segregacja śmieci? Każdy z nas „produkuje” rocznie ok. 350 kilogramów śmieci, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że dużą część tego można zmniejszyć poprzez ich segregację. Najłatwiej zacząć od domowego zacisza, wyposażając szafkę zlewozmywakową w segregator z co najmniej dwoma pojemnikami…

Zajmując tyle samo miejsca, co tradycyjne kosze na śmieci, mieszczą znacznie więcej. Mowa o segregatorach, wyposażonych w pojemniki przeznaczone na różne rodzaje śmieci. Stanowią one obecnie podstawę wyposażenia kuchni każdej nowoczesnej gospodyni.

Zobacz także, dlaczego posegregowane śmieci trafiają do jednej śmieciarki...

Domowe pojemniki do segregacji śmieci

Najprostsze modele mają po dwa pojemniki na śmieci, np. na odpadki organiczne przeznaczone na kompost oraz inne („ogólne”) śmieci. Najbardziej rozbudowane z nich wyposażone są nawet w 6 pojemników oraz półki i schowki m.in. na zużyte baterie czy wypalone świetlówki. Zawierać mogą także półki na preparaty do sprzątania, worki na śmieci czy uchwyty na szczotki. Dzięki temu, nasze akcesoria są estetycznie ukryte, ale jednocześnie pozostają łatwo dostępne. Jest to idealny sposób na utrzymanie porządku w kuchni i trudnej do zagospodarowania szafce zlewozmywakowej.

Autor: Marcin Czechowicz

Bądź EKO – segreguj śmieci

Autor: Marcin Czechowicz

Bądź EKO – segreguj śmieci

Nowością są niewielkie, łatwe do umycia pojemniki przenośne, które można postawić na blacie, by wygodnie obrać np. ziemniaki czy marchew, a następnie obierki wynieść na kompost. Kolejną są worki z impregnowanej tkaniny, zastępujące jeden z plastikowych pojemników segregatora przeznaczonego np. na butelki PET czy makulaturę. Najwięcej możliwości ekologicznego pozbywania się śmieci mają mieszkańcy domów jednorodzinnych – wystarczy założyć kompostownik w ogrodzie.

Niekwestionowaną zaletą segregatorów jest możliwość ich montażu w różnego rodzaju meblach. W nowych zabudowach kuchennych można zastosować także szuflady z systemami samodomykania, hamulcami czy wreszcie pedałami do otwierania.

Segreguj śmieci bo to się opłaca!

Dzięki codziennej segregacji można zredukować ilość śmieci nawet o połowę, a co za tym idzie - zmniejszyć rachunki za ich wywiezienie. Ponadto, mieszkańcy domów jednorodzinnych segregujący śmieci w wielu gminach są za to nagradzani… Jeśli wraz ze śmieciami nie nadającymi się do segregacji, w osobnych workach wystawiają papier, plastik i szkło, nie płacą za wywóz śmieci. Sprawdź, czy za segregację śmieci w twojej gminie również należy się nagroda…

Wystarczy odrobina dobrych chęci, a można tak wiele zrobić dla natury i domowego budżetu. Przecież ekologia ma wiele wspólnego z porządkowaniem...

Połączenie kominka i kolektorów: sposób na ekologiczne ogrzanie domu

Kominek i kolektory słoneczne to dwa bardzo tanie w eksploatacji urządzenia grzewcze. Czy...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jak segregować śmieci w domu? Poznaj zasady...

Wyrzucając śmieci zastanawiałeś się kiedykolwiek, czy wszystko co masz w worku możesz wrzucić do zwykłego...

Szybki kurs oszczędzania wody w domu. Sprawdź...

Inwestycja w urządzenia, które pozwalają racjonalnie korzystać z zasobów wody, jest nie tylko...

Nowe zasady segragacji śmieci i odbioru odpadów w...

Od 1 lipca - w związku z ustawą śmieciową - za odbiór odpadów komunalnych od mieszkańców...

Jak zmniejszyć rachunki za prąd? Sposoby na...

Mamy w domach coraz więcej urządzeń elektrycznych. Wszystkie one zużywają energię, która nie dość, że...

Segregowanie odpadów w Opolu. Poznaj zasady...

W Opolu od 1 lipca 2013 roku pojawią się nowe kolory pojemników na odpady, zmienią się też zasady...

Jak zużywać mniej energii? Kilka praktycznych...

Oszczędzanie energii w domu staje się elementem nowoczesnego stylu życia Polaków. Wielu Polaków...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.