| muratordom.pl » Eko » Buduj EKOlogicznie » Projektowanie domu ekologicznego w standardzie LEED

Projektowanie domu ekologicznego w standardzie LEED

Proces dochodzenia do  zielonego domu zaczyna się od wyznaczenia celu. Ten cel jest według LEED jasny: dom w zgodzie z przyrodą ma być zbudowany tak, by jak najmniej szkodzić środowisku. Zobacz, o co jeszcze trzeba zadbać podczas projektowania domu ekologicznego. Sprawdź, jak w tym odnajduje się polski inwestor...

Zielony dom ma być tani w utrzymaniu i o niewielkim zapotrzebowaniu na energię. LEED przyznaje punkty za konsultacje inwestora z zespołem projektowym i niezależnym ekspertem od budownictwa zrównoważonego, który sprawdzi projekt.

Sprawdź, czy twój dom jest ekologiczny

Autor: Andrzej T. Papliński

Jak najprostsza bryła to początek myślenia o zielonym domu

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Standardy LEED a projekty domów w Polsce

W Polsce inwestor stawia sobie zwykle jeden cel – jak najtaniej. Coraz częściej w tej kategorii mieści się też jak najniższy koszt ogrzewania budynku. Dobre i to. Ceny energii będą szły w górę. Od 2013 roku – to już pewne – o kilkadziesiąt procent wzrośnie cena prądu (z powodu konieczności płacenia przez elektrownie za emisję CO2).

Wyznaczniki dla domu z przyszłością

  • dom energooszczędny, czyli o zapotrzebowaniu na ciepło 55-70 kWh/m2 na rok. Ideałem byłby dom niskoenergetyczny – o zapotrzebowaniu na ciepło 15 kWh/m2 na rok. Taki dom daje inwestorowi niezależność od rosnących kosztów energii.
  • ściany – współczynnik przenikania ciepła przez ściany zewnętrzne powinien wynosić dziś nie więcej niż 0,20 W/(m2·K). Taką wartość można uzyskać, stosując izolację termiczną o grubości dochodzącej do 20 cm (styropian, wełna) dodana do dowolnego materiału ściennego o standardowych właściwościach izolacyjnych. W domach pasywnych standardem jest 30 cm izolacji i tak zwany ciepły montaż okien, czyli w warstwie izolacji. Nie warto oszczędzać na ociepleniu – to coraz bardziej aktualne hasło.
  • dach – warstwa ocieplenia połaci o grubości dochodzącej do 30 cm, okna połaciowe o obniżonej wartości U, z kołnierzem termoizolacyjnym.
  • okna – warto wybierać te z pakietem dwukomorowym (okna trzyszybowe) – współczynnik U=0,5-0,9 W/(m2·K). Standardowe dobre okna dwuszybowe mają współczynnik przenikania ciepła średnio 1,3-1,5 W/(m2·K).
WARTO WIEDZIEĆ

Co to jest certyfikat LEED?

LEED (The Leadership in Energy and Environmental Design) to amerykański system oceniający budynki pod względem energooszczędności i wpływu na środowisko naturalne. Certyfikat LEED mogą dostać różne rodzaje budowli, w tym również budynki mieszkalne.

Aby uzyskać certyfikat zielonego domu, należy zarejestrować projekt oraz uiścić odpowiednie opłaty. W zamian otrzymuje się szczegółowy wykaz wymagań, które potem są sprawdzane przez certyfikatorów. Po upewnieniu się, że dom spełnia wszystkie z obowiązkowych osiemnastu wymagań w ośmiu głównych kategoriach, większość dodatkowych punktów inwestor może wybierać dowolnie.

W zależności od liczby zebranych punktów przyznawany jest certyfikat: podstawowy, srebrny, złoty lub – najwyższy – platynowy. Im wyższa kategoria, tym dom bardziej przyjazny środowisku i mieszkańcom.

Wkrótce możliwość oceny domów w tej kategorii będzie formalnie obejmować również Polskę.

Przeczytaj dodatkowo:
Zużycie energii elektrycznej. Czy wiesz, co...

Jak wynika z badań ponad połowa Polaków uważa, że najwięcej energii w domu zużywa zasilanie urządzeń...

Jaki jest koszt budowy domu pasywnego?

Dlaczego dom pasywny jest droższy? O ile więcej zapłacimy za budowę domu pasywnego? Kiedy inwestycja się...

Zdrowy dom dla alergika. Mieszkaj bezpiecznie i...

Podpowiadamy, jak sprzątać pomieszczenia oraz usuwać kurz i bród z wszelkich powierzchni. Zdrowe...

Projekt nr 016 I nagroda

Remigiusz Strzelecki, Arkadiusz Strzelecki/RAAS Architekci, Barbara Matysek – charakterystyka...