| muratordom.pl » Eko » Buduj EKOlogicznie » Pozyskuj energię! Ustaw dom względem stron świata

Pozyskuj energię! Ustaw dom względem stron świata

LEED odwołuje się do abecadła, którego jednym z elementów jest hasło: pozyskuj energię! Dlatego budując dom ekologiczny, należy tak usytuować budynek na działce, by maksymalnie wykorzystać energię słoneczną, a jednocześnie chronić dom przed nadmiarem słońca...

Autor: Andrzej T. Papliński

Dach dla słońca – dla kolektora trzeba zaplanować optymalne miejsce południowej połaci

Orientacja względem stron świata

Co więc zrobić, by maksymalnie wykorzystać energię słoneczną? Dach należy tak zaprojektować, by optymalnie usytuować panele słoneczne. Trzeba też zatroszczyć się o nieprzegrzewanie domu – co najmniej 90% powierzchni okien od strony południowej ma być zacienione (czas kontroli na początku lata w południe). Jak chronić dom? Roletami lub zadaszeniami (okapy, balkony) oraz odpowiednio dobraną roślinnością.

Sprawdź, czy twój dom jest ekologiczny

Usytuowanie domów w Polsce

Krytycznie spójrzmy na nowo budowane domy, które w ogóle nie zwracają uwagi na strony świata. Wielkie okna z czterech stron świata to dowód na przestarzałość i projektu, i myślenia właściciela.

Wciąż mało u nas kolektorów słonecznych na dachach, bo i opłacalność takiej inwestycji zależy najczęściej od pomocy państwa – dopiero od sierpnia 2010 działa system dopłat z NFOŚiGW. To za mało, oczekiwania są większe. Przy zastosowaniu paneli fotowoltaicznych możemy w większości przypadków całkowicie pokryć zapotrzebowanie domu na energię elektryczną, a nawet produkować niewielką nadwyżkę. 60% energii potrzebnej do podgrzewania wody może pochodzić od słońca. Każdy domownik zużywa średnio dziennie 50 l ciepłej wody o temperaturze 45°C. Do podgrzania tej ilości wody latem potrzebny jest kolektor słoneczny o powierzchni 1 m2. By optymalnie usytuować kolektory, należy je skierować na południe na dachu o połaci nachylonej pod kątem około 40°. Korzyści są – byle jeszcze koszty zakupu kolektorów, a zwłaszcza paneli fotowoltaicznych nie były wysokie.

Autor: Andrzej T. Papliński

Jeśli budżet budowy jest mały, rozsądnym wyjściem jest przygotować instalację. Kolektory można kupić nawet i za kilka lat

Autor: Andrzej T. Papliński

Sztuka zacieniania. Jeśli wystawicie duże okna na działanie słońca, latem będzie w środku nawet 28°C

WARTO WIEDZIEĆ

Co to jest certyfikat LEED?

LEED (The Leadership in Energy and Environmental Design) to amerykański system oceniający budynki pod względem energooszczędności i wpływu na środowisko naturalne. Certyfikat LEED mogą dostać różne rodzaje budowli, w tym również budynki mieszkalne.

Aby uzyskać certyfikat zielonego domu, należy zarejestrować projekt oraz uiścić odpowiednie opłaty. W zamian otrzymuje się szczegółowy wykaz wymagań, które potem są sprawdzane przez certyfikatorów. Po upewnieniu się, że dom spełnia wszystkie z obowiązkowych osiemnastu wymagań w ośmiu głównych kategoriach, większość dodatkowych punktów inwestor może wybierać dowolnie.

W zależności od liczby zebranych punktów przyznawany jest certyfikat: podstawowy, srebrny, złoty lub – najwyższy – platynowy. Im wyższa kategoria, tym dom bardziej przyjazny środowisku i mieszkańcom.

Wkrótce możliwość oceny domów w tej kategorii będzie formalnie obejmować również Polskę.

Przeczytaj dodatkowo:
Dobór urządzeń do ogrzewania domu. Jak...

Urządzenia przeznaczone do ogrzewania domu powinny być nie tylko wydajne, tanie i proste w obsłudze. Coraz...

Co to jest energia pierwotna i ile powinna...

Projekty domów pasywnych już za kilka prawdopodobnie staną się bardziej popularne niż projekty...

Projekt nr 030 Wyróżnienie honorowe

Bartłomiej Pyrzyk, Tomasz Walaszczyk, Krzysztof Nowotniak, Marcin Korab

Dom ekologiczny z instalacją solarną i pompą...

Słońce należy do najbardziej wydajnych i bezpiecznych dla środowiska źródeł energii. Potrafimy...

Projekt nr 058 Wyróżnienie honorowe

Maciej Janeczek, Rafał Socha, Agata Krysiak

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.