| muratordom.pl » Eko » Buduj EKOlogicznie » Platynowe domy z certyfikatem LEED. Przykłady z USA

Platynowe domy z certyfikatem LEED. Przykłady z USA

Łatwo jest bawić się w zielone, gdy w banku leży kilka milionów dolarów. Trudniej, gdy jest się na dorobku. Jednak budowa lub modernizacja domu do standardu domu ekologicznego nie jest niemożliwa. Zobacz, jak sobie z tym poradzili mieszkańcy USA. Prezentujemy dwa domy, które otrzymały najwyższy możliwy certyfikat LEED - platynowy.

Dom ekologiczny dla zamożnych

Dom zbudowała w podmiejskiej dzielnicy Waszyngtonu Chevy Chase firma Bethesda Bungalows. Świetna lokalizacja – spacerem można dojść do metra, autobusów oraz sklepów i punktów usług. Ścieżka rowerowa jest oddalona o niecały kilometr. Dom jest elegancki, funkcjonalny, tani w użytkowaniu i zdrowy.

Zobacz, jak zbudować dom ekologiczny

Autor: Bethesda Bungalow

Oświetlenie zewnętrzne tego luksusowego domu wyłącza się, gdy potrzeba – jeden ze zdobytych punktów

W czasie budowy wykorzystano wiele materiałów z recyklingu. Zastosowano elementy ze źródeł odnawialnych, takich jak bambus i drewno kontrolowane FSC, czyli z ekologicznych plantacji.

Dom jest uszczelniony grubą warstwą izolacji z pianki poliuretanowej – nie ma ubytków ciepła, nie przedostaje się hałas z zewnątrz. Z myślą o przyszłości przygotowano gniazdka do ładowania samochodów elektrycznych.

Miesiąc po zakończeniu budowy domu, nie było w nim czuć zapachu nowego domu. Zdrowy klimat uzyskano dzięki naturalnym materiałom wykończeniowym oraz przewietrzeniu domu po skończeniu prac. Zainstalowano efektywne filtry na wlocie w systemie wentylacji mechanicznej zmniejszające ilość zanieczyszczeń.

Wewnątrz jest oświetlenie LED ze ściemniaczami, na zewnątrz oszczędne światła z czujnikiem regulującym czas oświetlenia. Źródłami ciepła w domu są pompa ciepła oraz słońce (kolektory słoneczne). Temperaturę wewnątrz regulują termostaty. Właściciele nie będą mieć kłopotu z koszeniem i podlewaniem ogrodu, bo przesadzili rośliny lokalne; ani z wodą stojącą na podjazdach, bo powierzchnia jest przepuszczalna.

Dom zdobył punkty w platynowej certyfikacji LEED między innymi za:

 • elementy drewniane w elewacji,
 • drzwi garażowe zawierające 88% materiału z odzysku,
 • drzwi wewnętrzne – 40% materiału z odzysku,
 • lokalne rośliny w ogrodzie,
 • centralny odkurzacz,
 • kolumnę w pokoju telewizyjnym wykonaną z drzewa ściętego przy budowie domu,
 • zlewozmywak z odzysku w części gospodarczej,
 • podział wnętrza na cztery niezależne strefy ogrzewania,
 • zaizolowane przewody wentylacyjne,
 • niskie zużycie energii,
 •  materiały kupione lokalnie (także z budowlanch komisów popularnych w USA).

Przebudowa - dom ekologiczny w dzielnicy robotniczej

Łatwo jest bawić się w zielone, gdy w banku leży kilka milionów dolarów. Trudniej, gdy jest się na dorobku – mówi Erik Hoffland z Waszyngtonu. Ten architekt przed trzydziestką postanowił, że jego szeregowy dom poddany modernizacji zdobędzie platynowy LEED. Chce w ten sposób udowodnić, że ekologiczne budownictwo jest także dla „normalnych” ludzi (w domyśle: nie tylko zamożnych).

Autor: Piotr Kulczakowicz

Elewacja od ogrodu – tu inwestor nie był ograniczony wymogami ochrony zabytkowej elewacji, więc postawił na energooszczędność i zyski ciepła od słońca

Znajdziemy tu świetną lokalizację – autobus zatrzymuje się 20 metrów od wejścia, spacerem można dojść do parku Rock Creek okupowanego przez biegaczy, rowerzystów i sarny. Cały dom został uszczelniony natryskową izolacją z pianki (ściany mają współczynnik przenikania ciepła U=0,35 W/(m2·K)). Wymieniono okna od ogrodu, za to zostawiono zabytkowe od ulicy.

Na południowych połaciach dachu umieszczono ogniwa fotowoltaiczne generujące 3 kW prądu – tyle wystarczy, by zaspokoić 70% potrzeb domu (z 24 tysięcy dolarów za instalację ogniw Erik zapłacił jedynie 9 tysięcy, a resztę stanowią dotacje stanowe i federalne). W ciągu pięciu lat inwestycja powinna się zwrócić. Zapotrzebowanie na energię jest zminimalizowane przez energooszczędne oświetlenie (fluorescencyjne i LED), kupiono sprzęt AGD z certyfikatem Energy Star; oczywiście zamontowano wentylację mechaniczną z rekuperatorem. Ekologiczna była i przebudowa. Wykonawcy zmniejszyli ilość odpadów budowlanych, używając drewnianych części starego szkieletu do budowy nowych ścian.

Dom zdobył punkty między innymi za:

 • krótki dystans do transportu publicznego,
 • chodniki przepuszczające wodę opadową,
 • zbiornik na wodę deszczową,
 • kompaktowy system rozprowadzenia wody w domu,
 • ponowne wykorzystanie dębowej podłogi i gzymsów,
 • użycie farb i lakierów o niskiej zawartości lotnych związków organicznych szkodliwych dla człowieka,
 • znajomość instrukcji obsługi urządzeń,
 • udostępnienie domu do zwiedzania.
WARTO WIEDZIEĆ

Co to jest certyfikat LEED?

LEED (The Leadership in Energy and Environmental Design) to amerykański system oceniający budynki pod względem energooszczędności i wpływu na środowisko naturalne. Certyfikat LEED mogą dostać różne rodzaje budowli, w tym również budynki mieszkalne.

Aby uzyskać certyfikat zielonego domu, należy zarejestrować projekt oraz uiścić odpowiednie opłaty. W zamian otrzymuje się szczegółowy wykaz wymagań, które potem są sprawdzane przez certyfikatorów. Po upewnieniu się, że dom spełnia wszystkie z obowiązkowych osiemnastu wymagań w ośmiu głównych kategoriach, większość dodatkowych punktów inwestor może wybierać dowolnie.

W zależności od liczby zebranych punktów przyznawany jest certyfikat: podstawowy, srebrny, złoty lub – najwyższy – platynowy. Im wyższa kategoria, tym dom bardziej przyjazny środowisku i mieszkańcom.

Wkrótce możliwość oceny domów w tej kategorii będzie formalnie obejmować również Polskę.

Przeczytaj dodatkowo:
Projekt nr 027 Wyróżnienie honorowe

Maciej Dobosz, Filip Rafałko, Bartosz Palus

Projekt nr 058 Wyróżnienie honorowe

Maciej Janeczek, Rafał Socha, Agata Krysiak

Rozmieszczenie i wybór okien do domu...

O rozmieszczeniu okien i ich wymiarach musisz decydować już na etapie projektowania domu energooszczędnego....

Budownictwo ekologiczne - jak wybrać działkę pod...

Szukając oszczędności i rozwiązań ekologicznych wybieramy projekt domu energooszczędnego. Co oprócz...