| muratordom.pl » Eko » Buduj EKOlogicznie » Platynowe domy z certyfikatem LEED. Przykłady z USA

Platynowe domy z certyfikatem LEED. Przykłady z USA

Łatwo jest bawić się w zielone, gdy w banku leży kilka milionów dolarów. Trudniej, gdy jest się na dorobku. Jednak budowa lub modernizacja domu do standardu domu ekologicznego nie jest niemożliwa. Zobacz, jak sobie z tym poradzili mieszkańcy USA. Prezentujemy dwa domy, które otrzymały najwyższy możliwy certyfikat LEED - platynowy.

Dom ekologiczny dla zamożnych

Dom zbudowała w podmiejskiej dzielnicy Waszyngtonu Chevy Chase firma Bethesda Bungalows. Świetna lokalizacja – spacerem można dojść do metra, autobusów oraz sklepów i punktów usług. Ścieżka rowerowa jest oddalona o niecały kilometr. Dom jest elegancki, funkcjonalny, tani w użytkowaniu i zdrowy.

Zobacz, jak zbudować dom ekologiczny

Autor: Bethesda Bungalow

Oświetlenie zewnętrzne tego luksusowego domu wyłącza się, gdy potrzeba – jeden ze zdobytych punktów

W czasie budowy wykorzystano wiele materiałów z recyklingu. Zastosowano elementy ze źródeł odnawialnych, takich jak bambus i drewno kontrolowane FSC, czyli z ekologicznych plantacji.

Dom jest uszczelniony grubą warstwą izolacji z pianki poliuretanowej – nie ma ubytków ciepła, nie przedostaje się hałas z zewnątrz. Z myślą o przyszłości przygotowano gniazdka do ładowania samochodów elektrycznych.

Miesiąc po zakończeniu budowy domu, nie było w nim czuć zapachu nowego domu. Zdrowy klimat uzyskano dzięki naturalnym materiałom wykończeniowym oraz przewietrzeniu domu po skończeniu prac. Zainstalowano efektywne filtry na wlocie w systemie wentylacji mechanicznej zmniejszające ilość zanieczyszczeń.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Wewnątrz jest oświetlenie LED ze ściemniaczami, na zewnątrz oszczędne światła z czujnikiem regulującym czas oświetlenia. Źródłami ciepła w domu są pompa ciepła oraz słońce (kolektory słoneczne). Temperaturę wewnątrz regulują termostaty. Właściciele nie będą mieć kłopotu z koszeniem i podlewaniem ogrodu, bo przesadzili rośliny lokalne; ani z wodą stojącą na podjazdach, bo powierzchnia jest przepuszczalna.

Dom zdobył punkty w platynowej certyfikacji LEED między innymi za:

 • elementy drewniane w elewacji,
 • drzwi garażowe zawierające 88% materiału z odzysku,
 • drzwi wewnętrzne – 40% materiału z odzysku,
 • lokalne rośliny w ogrodzie,
 • centralny odkurzacz,
 • kolumnę w pokoju telewizyjnym wykonaną z drzewa ściętego przy budowie domu,
 • zlewozmywak z odzysku w części gospodarczej,
 • podział wnętrza na cztery niezależne strefy ogrzewania,
 • zaizolowane przewody wentylacyjne,
 • niskie zużycie energii,
 •  materiały kupione lokalnie (także z budowlanch komisów popularnych w USA).

Przebudowa - dom ekologiczny w dzielnicy robotniczej

Łatwo jest bawić się w zielone, gdy w banku leży kilka milionów dolarów. Trudniej, gdy jest się na dorobku – mówi Erik Hoffland z Waszyngtonu. Ten architekt przed trzydziestką postanowił, że jego szeregowy dom poddany modernizacji zdobędzie platynowy LEED. Chce w ten sposób udowodnić, że ekologiczne budownictwo jest także dla „normalnych” ludzi (w domyśle: nie tylko zamożnych).

Autor: Piotr Kulczakowicz

Elewacja od ogrodu – tu inwestor nie był ograniczony wymogami ochrony zabytkowej elewacji, więc postawił na energooszczędność i zyski ciepła od słońca

Znajdziemy tu świetną lokalizację – autobus zatrzymuje się 20 metrów od wejścia, spacerem można dojść do parku Rock Creek okupowanego przez biegaczy, rowerzystów i sarny. Cały dom został uszczelniony natryskową izolacją z pianki (ściany mają współczynnik przenikania ciepła U=0,35 W/(m2·K)). Wymieniono okna od ogrodu, za to zostawiono zabytkowe od ulicy.

Na południowych połaciach dachu umieszczono ogniwa fotowoltaiczne generujące 3 kW prądu – tyle wystarczy, by zaspokoić 70% potrzeb domu (z 24 tysięcy dolarów za instalację ogniw Erik zapłacił jedynie 9 tysięcy, a resztę stanowią dotacje stanowe i federalne). W ciągu pięciu lat inwestycja powinna się zwrócić. Zapotrzebowanie na energię jest zminimalizowane przez energooszczędne oświetlenie (fluorescencyjne i LED), kupiono sprzęt AGD z certyfikatem Energy Star; oczywiście zamontowano wentylację mechaniczną z rekuperatorem. Ekologiczna była i przebudowa. Wykonawcy zmniejszyli ilość odpadów budowlanych, używając drewnianych części starego szkieletu do budowy nowych ścian.

Dom zdobył punkty między innymi za:

 • krótki dystans do transportu publicznego,
 • chodniki przepuszczające wodę opadową,
 • zbiornik na wodę deszczową,
 • kompaktowy system rozprowadzenia wody w domu,
 • ponowne wykorzystanie dębowej podłogi i gzymsów,
 • użycie farb i lakierów o niskiej zawartości lotnych związków organicznych szkodliwych dla człowieka,
 • znajomość instrukcji obsługi urządzeń,
 • udostępnienie domu do zwiedzania.
WARTO WIEDZIEĆ

Co to jest certyfikat LEED?

LEED (The Leadership in Energy and Environmental Design) to amerykański system oceniający budynki pod względem energooszczędności i wpływu na środowisko naturalne. Certyfikat LEED mogą dostać różne rodzaje budowli, w tym również budynki mieszkalne.

Aby uzyskać certyfikat zielonego domu, należy zarejestrować projekt oraz uiścić odpowiednie opłaty. W zamian otrzymuje się szczegółowy wykaz wymagań, które potem są sprawdzane przez certyfikatorów. Po upewnieniu się, że dom spełnia wszystkie z obowiązkowych osiemnastu wymagań w ośmiu głównych kategoriach, większość dodatkowych punktów inwestor może wybierać dowolnie.

W zależności od liczby zebranych punktów przyznawany jest certyfikat: podstawowy, srebrny, złoty lub – najwyższy – platynowy. Im wyższa kategoria, tym dom bardziej przyjazny środowisku i mieszkańcom.

Wkrótce możliwość oceny domów w tej kategorii będzie formalnie obejmować również Polskę.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Jaki jest koszt budowy domu pasywnego?

Dlaczego dom pasywny jest droższy? O ile więcej zapłacimy za budowę domu pasywnego? Kiedy inwestycja się...

Projekt nr 058 Wyróżnienie honorowe

Maciej Janeczek, Rafał Socha, Agata Krysiak

Projekt nr 036 Wyróżnienie honorowe

Dariusz Sirojć, Krzysztof Szkółka, Karolina Kościelny, Oliwer Kulpa