Woda deszczowa - sposób na oszczędzanie wody w domu ekologicznym

2011-05-26 14:19
Ekologiczny z certyfikatem LEED
Autor: Andrzej T. Papliński Zbieranie wody deszczowej może być łatwe. Tu zbiornik ustawiono bezpośrednio pod dachem (na piętrze), daje więc ciśnienie w wężu ogrodowym

Woda deszczowa magazynowana w zbiornikach, używanie baterii oszczędzających wodę czy korzystanie z wody szarej (ponowne użycie wody z prania, zmywania naczyń czy innych prac domowych),  to tylko kilka z wielu zasad ekologii. Oszczędzanie wody kosztuje niewiele, a przynosi nam i środowisku naturalnemu wiele korzyścią. Zobacz, co zrobić by racjonalnie użytkować wodę do celów domowych.

Jak oszczędzać wodę? Zbierając deszczówkę...

Każdego dnia w USA zużywa się 19 mln m3 wody pitnej do spłukiwania toalet. Czy ma to coś wspólnego z ekologią i oszczędzaniem wody? Nie! Co więc można, a nawet trzeba z tym zrobić?

Zbieranie wody deszczowej z dachu, korzystanie z wody szarej, stosowanie oszczędzającej wodę armatury i wykorzystywanie do podlewania ogrodu deszczówki to podstawowe zasady ekologii związane z oszczędzaniem wody. Wszystkie te rozwiązania docenia również certyfikacja LEED, dzięki której dom może uzyskać status domu ekologicznego.

A oszczędzanie wody zaczyna się od tego co popularne i u nas – dwudzielnej spłuczki w WC, ale nie kończy na tym – reguluje całą gospodarkę wodną, zwracając uwagę na wykorzystanie wody opadowej.

Sprawdź, czy masz dom ekologiczny

W Polsce woda z kranu jest tania, ale to się będzie zmieniać z ogólnym trendem wzrostu cen mediów. W oszczędnym gospodarowaniu wodą pomogą:

  • bateria z perlatorem, bateria z wodooszczędną głowicą, termostatyczna lub bezdotykowa;
  • słuchawka prysznicowa oszczędzająca wodę;
  • spłuczka ze stoperem lub spłuczka z dwudzielnym przyciskiem (3/6 litrów);
  • zmywarka do naczyń;
  • pralka z funkcjami prania eko, instalacja do zbierania i wykorzystania wody deszczowej.
Warto wiedzieć

Co to jest certyfikat LEED?

LEED (The Leadership in Energy and Environmental Design) to amerykański system oceniający budynki pod względem energooszczędności i wpływu na środowisko naturalne. Certyfikat LEED mogą dostać różne rodzaje budowli, w tym również budynki mieszkalne.

Aby uzyskać certyfikat zielonego domu, należy zarejestrować projekt oraz uiścić odpowiednie opłaty. W zamian otrzymuje się szczegółowy wykaz wymagań, które potem są sprawdzane przez certyfikatorów. Po upewnieniu się, że dom spełnia wszystkie z obowiązkowych osiemnastu wymagań w ośmiu głównych kategoriach, większość dodatkowych punktów inwestor może wybierać dowolnie.

W zależności od liczby zebranych punktów przyznawany jest certyfikat: podstawowy, srebrny, złoty lub – najwyższy – platynowy. Im wyższa kategoria, tym dom bardziej przyjazny środowisku i mieszkańcom.

Wkrótce możliwość oceny domów w tej kategorii będzie formalnie obejmować również Polskę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają