| muratordom.pl » Eko » Buduj EKOlogicznie » Woda deszczowa - sposób na oszczędzanie wody w domu ekologicznym

Woda deszczowa - sposób na oszczędzanie wody w domu ekologicznym

Woda deszczowa magazynowana w zbiornikach, używanie baterii oszczędzających wodę czy korzystanie z wody szarej (ponowne użycie wody z prania, zmywania naczyń czy innych prac domowych),  to tylko kilka z wielu zasad ekologii. Oszczędzanie wody kosztuje niewiele, a przynosi nam i środowisku naturalnemu wiele korzyścią. Zobacz, co zrobić by racjonalnie użytkować wodę do celów domowych.

Jak oszczędzać wodę? Zbierając deszczówkę...

Każdego dnia w USA zużywa się 19 mln m3 wody pitnej do spłukiwania toalet. Czy ma to coś wspólnego z ekologią i oszczędzaniem wody? Nie! Co więc można, a nawet trzeba z tym zrobić?

Zbieranie wody deszczowej z dachu, korzystanie z wody szarej, stosowanie oszczędzającej wodę armatury i wykorzystywanie do podlewania ogrodu deszczówki to podstawowe zasady ekologii związane z oszczędzaniem wody. Wszystkie te rozwiązania docenia również certyfikacja LEED, dzięki której dom może uzyskać status domu ekologicznego.

A oszczędzanie wody zaczyna się od tego co popularne i u nas – dwudzielnej spłuczki w WC, ale nie kończy na tym – reguluje całą gospodarkę wodną, zwracając uwagę na wykorzystanie wody opadowej.

Sprawdź, czy masz dom ekologiczny

Autor: Andrzej T. Papliński

Zbieranie wody deszczowej może być łatwe. Tu zbiornik ustawiono bezpośrednio pod dachem (na piętrze), daje więc ciśnienie w wężu ogrodowym

Autor: Andrzej T. Papliński

Zielony dach – zysk dla przyrody, oszczędność na pokryciu. Coraz częściej stosowane rozwiązanie dla dachu domu eko

W Polsce woda z kranu jest tania, ale to się będzie zmieniać z ogólnym trendem wzrostu cen mediów. W oszczędnym gospodarowaniu wodą pomogą:

  • bateria z perlatorem, bateria z wodooszczędną głowicą, termostatyczna lub bezdotykowa;
  • słuchawka prysznicowa oszczędzająca wodę;
  • spłuczka ze stoperem lub spłuczka z dwudzielnym przyciskiem (3/6 litrów);
  • zmywarka do naczyń;
  • pralka z funkcjami prania eko, instalacja do zbierania i wykorzystania wody deszczowej.
WARTO WIEDZIEĆ

Co to jest certyfikat LEED?

LEED (The Leadership in Energy and Environmental Design) to amerykański system oceniający budynki pod względem energooszczędności i wpływu na środowisko naturalne. Certyfikat LEED mogą dostać różne rodzaje budowli, w tym również budynki mieszkalne.

Aby uzyskać certyfikat zielonego domu, należy zarejestrować projekt oraz uiścić odpowiednie opłaty. W zamian otrzymuje się szczegółowy wykaz wymagań, które potem są sprawdzane przez certyfikatorów. Po upewnieniu się, że dom spełnia wszystkie z obowiązkowych osiemnastu wymagań w ośmiu głównych kategoriach, większość dodatkowych punktów inwestor może wybierać dowolnie.

W zależności od liczby zebranych punktów przyznawany jest certyfikat: podstawowy, srebrny, złoty lub – najwyższy – platynowy. Im wyższa kategoria, tym dom bardziej przyjazny środowisku i mieszkańcom.

Wkrótce możliwość oceny domów w tej kategorii będzie formalnie obejmować również Polskę.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Dobór urządzeń do ogrzewania domu. Jak...

Urządzenia przeznaczone do ogrzewania domu powinny być nie tylko wydajne, tanie i proste w obsłudze. Coraz...

Co to jest energia pierwotna i ile powinna...

Projekty domów pasywnych już za kilka prawdopodobnie staną się bardziej popularne niż projekty...

Projekt nr 030 Wyróżnienie honorowe

Bartłomiej Pyrzyk, Tomasz Walaszczyk, Krzysztof Nowotniak, Marcin Korab

Projekt nr 024 II nagroda (ex aequo)

Marcin Gaede, Tomasz Dziedzic – instalacje, Magdalena Guminiak – instalacje

Zdrowy dom dla alergika. Mieszkaj bezpiecznie i...

Podpowiadamy, jak sprzątać pomieszczenia oraz usuwać kurz i bród z wszelkich powierzchni. Zdrowe...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.