| muratordom.pl » Eko » Buduj EKOlogicznie » Ekologiczny big-brother. Miesiąc w domu energooszczędnym

Ekologiczny big-brother. Miesiąc w domu energooszczędnym

W podkrakowskich Michałowicach powstał energooszczędny dom inteligentny, który oszczędza poprzez zastosowanie nowoczesnych rozwiązań projektowych i technicznych. Może być eksploatowany przy mniejszym, niż w przypadku tradycyjnego budownictwa, zużyciu energii. Wkrótce, w drodze eksperymentu, na 4 tygodnie zamieszka w nim pewna rodzina, aby przetestować, jak żyje się w domu energooszczędnym. 4 czerwca, w Krakowie odbędzie się konferencja poświęcona temu przedsięwzięciu.

Rodzina zamieszkała z energią

20 maja 2013 trzyosobowa rodzina wprowadziła się do inwestycji Wawel Service w podkrakowskich Michałowicach. Zamieszka tu przez cztery tygodnie w ramach edukacyjno - informacyjnego projektu „Buduj z energią”, realizowanego w przez Fundację Edukacja Bez Granic w partnerstwie z Bankiem Zachodnim WBK i firmą VIESSMANN. Projekt dofinansowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Celem podjętych działań jest zebranie i rozpowszechnienie informacji na temat korzyści wynikających z budownictwa energooszczędnego i pasywnego w Polsce, wyedukowanie osób planujących zakup lub postawienie takiego domu. Projekt ma przybliżyć technologie, rozwiązania energooszczędne oraz możliwości finansowania budownictwa energooszczędnego i pasywnego przez NFOŚiGW. Rodzinie, przez cały miesiąc towarzyszyć będzie zespół realizacyjny, przygotowujący materiał o budownictwie energooszczędnym i pasywnym dla TVP Info.

Inteligentny dom energooszczędny od środka

Niecodzienny eksperyment polega na tym, że rodzina nie mając żadnych doświadczeń i wiedzy o tym, jak mieszka się w inteligentnym domu energooszczędnym musi sprostać ciekawym wyzwaniom. Na co dzień towarzyszy jej ekipa telewizyjna, a pojawiające się problemy i pytania zawiązane z mieszkaniem, będą wyjaśniane zainteresowanym w programie telewizyjnym, który zostanie nadany w TVP INFO w każdą sobotę, od 8 czerwca o godz. 11 i niedzielę o godz. 6.40, przez kolejne 13 tygodni. Dzięki serwisowi internetowemu www.eko-budowanie.pl, który powstał na potrzeby projektu - internauci, poprzez kamerę zamontowaną w salonie domu, będą mogli w określonych godzinach śledzić mieszkańców w ich codziennym życiu, a za pośrednictwem rozmów na czacie (w wybranym czasie) zadawać im pytania, prosić o rady i opinie. Ponadto Internauci, za pośrednictwem komunikatorów będą mogli m.in. zadawać pytania ekspertom, zapoznają się z projektami domów energooszczędnych i pasywnych (także w technice 3D), otrzymają dostęp do fachowej literatury, dowiedzą się w jaki sposób będzie można skorzystać z systemu dopłat do inwestycji energooszczędnych, otrzymają dostęp do archiwalnych materiałów filmowych i informacje o wydarzeniach, konferencjach, szkoleniach związanych z budownictwem energooszczędnym.

Przeczytaj dodatkowo:
Projekt nr 016 I nagroda

Remigiusz Strzelecki, Arkadiusz Strzelecki/RAAS Architekci, Barbara Matysek – charakterystyka...

Projekt domu pasywnego- zalety i ograniczenia...

Budowa domu pasywnego wiąże się z wieloma ściśle określonymi wytycznymi. Wielkości okien, usytuowanie...

Projekt nr 036 Wyróżnienie honorowe

Dariusz Sirojć, Krzysztof Szkółka, Karolina Kościelny, Oliwer Kulpa

Projekt nr 030 Wyróżnienie honorowe

Bartłomiej Pyrzyk, Tomasz Walaszczyk, Krzysztof Nowotniak, Marcin Korab

Co to jest energia pierwotna i ile powinna...

Projekty domów pasywnych już za kilka prawdopodobnie staną się bardziej popularne niż projekty...

Zdrowy dom dla alergika. Mieszkaj bezpiecznie i...

Podpowiadamy, jak sprzątać pomieszczenia oraz usuwać kurz i bród z wszelkich powierzchni. Zdrowe...