| muratordom.pl » Eko » Buduj EKOlogicznie » Ekologiczny big-brother. Miesiąc w domu energooszczędnym

Ekologiczny big-brother. Miesiąc w domu energooszczędnym

W podkrakowskich Michałowicach powstał energooszczędny dom inteligentny, który oszczędza poprzez zastosowanie nowoczesnych rozwiązań projektowych i technicznych. Może być eksploatowany przy mniejszym, niż w przypadku tradycyjnego budownictwa, zużyciu energii. Wkrótce, w drodze eksperymentu, na 4 tygodnie zamieszka w nim pewna rodzina, aby przetestować, jak żyje się w domu energooszczędnym. 4 czerwca, w Krakowie odbędzie się konferencja poświęcona temu przedsięwzięciu.

Rodzina zamieszkała z energią

20 maja 2013 trzyosobowa rodzina wprowadziła się do inwestycji Wawel Service w podkrakowskich Michałowicach. Zamieszka tu przez cztery tygodnie w ramach edukacyjno - informacyjnego projektu „Buduj z energią”, realizowanego w przez Fundację Edukacja Bez Granic w partnerstwie z Bankiem Zachodnim WBK i firmą VIESSMANN. Projekt dofinansowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Celem podjętych działań jest zebranie i rozpowszechnienie informacji na temat korzyści wynikających z budownictwa energooszczędnego i pasywnego w Polsce, wyedukowanie osób planujących zakup lub postawienie takiego domu. Projekt ma przybliżyć technologie, rozwiązania energooszczędne oraz możliwości finansowania budownictwa energooszczędnego i pasywnego przez NFOŚiGW. Rodzinie, przez cały miesiąc towarzyszyć będzie zespół realizacyjny, przygotowujący materiał o budownictwie energooszczędnym i pasywnym dla TVP Info.

Inteligentny dom energooszczędny od środka

Niecodzienny eksperyment polega na tym, że rodzina nie mając żadnych doświadczeń i wiedzy o tym, jak mieszka się w inteligentnym domu energooszczędnym musi sprostać ciekawym wyzwaniom. Na co dzień towarzyszy jej ekipa telewizyjna, a pojawiające się problemy i pytania zawiązane z mieszkaniem, będą wyjaśniane zainteresowanym w programie telewizyjnym, który zostanie nadany w TVP INFO w każdą sobotę, od 8 czerwca o godz. 11 i niedzielę o godz. 6.40, przez kolejne 13 tygodni. Dzięki serwisowi internetowemu www.eko-budowanie.pl, który powstał na potrzeby projektu - internauci, poprzez kamerę zamontowaną w salonie domu, będą mogli w określonych godzinach śledzić mieszkańców w ich codziennym życiu, a za pośrednictwem rozmów na czacie (w wybranym czasie) zadawać im pytania, prosić o rady i opinie. Ponadto Internauci, za pośrednictwem komunikatorów będą mogli m.in. zadawać pytania ekspertom, zapoznają się z projektami domów energooszczędnych i pasywnych (także w technice 3D), otrzymają dostęp do fachowej literatury, dowiedzą się w jaki sposób będzie można skorzystać z systemu dopłat do inwestycji energooszczędnych, otrzymają dostęp do archiwalnych materiałów filmowych i informacje o wydarzeniach, konferencjach, szkoleniach związanych z budownictwem energooszczędnym.

Przeczytaj dodatkowo:
Projekt nr 027 Wyróżnienie honorowe

Maciej Dobosz, Filip Rafałko, Bartosz Palus

Projekt nr 016 I nagroda

Remigiusz Strzelecki, Arkadiusz Strzelecki/RAAS Architekci, Barbara Matysek – charakterystyka...

Jaki jest koszt budowy domu pasywnego?

Dlaczego dom pasywny jest droższy? O ile więcej zapłacimy za budowę domu pasywnego? Kiedy inwestycja się...

Zdrowy dom dla alergika. Mieszkaj bezpiecznie i...

Podpowiadamy, jak sprzątać pomieszczenia oraz usuwać kurz i bród z wszelkich powierzchni. Zdrowe...

Jaka jest prawda o zaletach i wadach szarego...

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość sprzedawanego styropianu ma...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.