| muratordom.pl » Eko » Buduj EKOlogicznie » Lokalizacja domu ekologicznego. Buduj w ścisłej zabudowie lub remontuj

Lokalizacja domu ekologicznego. Buduj w ścisłej zabudowie lub remontuj

Może to zdziwić wiele osób, ale dla LEED dom postawiony na terenie odzyskanym (i oczyszczonym z zanieczyszczeń toksycznych) po fabryce jest bardziej ekologiczny niż budowa w sąsiedztwie parku narodowego... Sprawdź, dlaczego tak się dzieje.

Gdzie zbudować dom ekologiczny?

Dla LEED, dom postawiony na terenie po rekultywacji jest bardziej ekologiczny niż budowa w sąsiedztwie parku narodowego. Dlaczego? Ponieważ budownictwo mieszkaniowe nie może bez końca zajmować terenów naturalnych!

Sprawdź, czy twój dom jest ekologiczny

Od kilku lat w Stanach Zjednoczonych planowanie polega na dogęszczeniu miast i terenów podmiejskich oraz ograniczeniu rozsiewania się domów po okolicy, tak zwanego urban sprawl. Certyfikat docenia związek nowej zabudowy z już istniejącą, dostępną infrastrukturą – mediami, komunikacją lokalną, sklepami i oświatą. Przyznaje także punkty za remont, przebudowę, modernizację, adaptację starych budynków. Należy unikać działek na polach z żyzną glebą.

Autor: Andrzej T. Papliński

Według LEED zająć nowy teren, daleko od innych to dziś wykroczenie wobec natury

Autor: Piotr Mastalerz

Zamiast budować dom na terenach poza miastem, lepiej wyremontować stary dom – poucza LEED

Uwaga na samochód – im bardziej jest wyłączany z codziennego życia mieszkańców, tym zdobywa się więcej punktów. Idealnie będzie, jeśli można dojść pieszo z domu do przystanków komunikacji publicznej, sklepów i punktów usług. Podajmy za LEED: do przystanku autobusowego powinno być najwyżej 1/4 mili (402 m); do stacji kolejowej pół mili (804 m).

Dlaczego budujemy poza miastem?

Wiadomo, że wysokie ceny działek spychają inwestorów poza miasto. Później jednak o jakości życia decyduje dostępność cywilizacji. Bardzo trudno funkcjonować na co dzień, mieszkając w domu, którego jedyną zaletą jest piękna okolica.

A poza tym same wady i straty dla środowiska:

  • wszędzie jest daleko, 
  • dwa, -trzy samochody użytkowane przez członków rodziny,
  • wyższe są koszty życia.

Trudna rada, gdy decyduje cena. Za to warto rozprawić się z modą zajmowania nowych dziewiczych terenów pod budownictwo, gruntów rolnych i leśnych – to niszczenie natury, zaśmiecanie jej domami, rozpraszanie infrastruktury.

WARTO WIEDZIEĆ

Co to jest certyfikat LEED?

LEED (The Leadership in Energy and Environmental Design) to amerykański system oceniający budynki pod względem energooszczędności i wpływu na środowisko naturalne. Certyfikat LEED mogą dostać różne rodzaje budowli, w tym również budynki mieszkalne.

Aby uzyskać certyfikat zielonego domu, należy zarejestrować projekt oraz uiścić odpowiednie opłaty. W zamian otrzymuje się szczegółowy wykaz wymagań, które potem są sprawdzane przez certyfikatorów. Po upewnieniu się, że dom spełnia wszystkie z obowiązkowych osiemnastu wymagań w ośmiu głównych kategoriach, większość dodatkowych punktów inwestor może wybierać dowolnie.

W zależności od liczby zebranych punktów przyznawany jest certyfikat: podstawowy, srebrny, złoty lub – najwyższy – platynowy. Im wyższa kategoria, tym dom bardziej przyjazny środowisku i mieszkańcom.

Wkrótce możliwość oceny domów w tej kategorii będzie formalnie obejmować również Polskę.

Przeczytaj dodatkowo:
Dom energooszczędny może być również zdrowy i...

Podczas wyboru projektu domu - oraz późniejszej budowy domu - każdy inwestor musi rozwiązać ważny...

Co to jest energia pierwotna i ile powinna...

Projekty domów pasywnych już za kilka prawdopodobnie staną się bardziej popularne niż projekty...

Instalacja fotowoltaiczna. Ile czasu minie, zanim...

Własna mikroelektrownia słoneczna to sposób na spełnienie marzeń o mieszkaniu w domu bez...

Dom energooszczędny kontra dom pasywny. PORÓWNANIE

Zanim podejmiesz decyzję o budowie domu energooszczędnego lub domu pasywnego warto porównać wymagania,...

Co to jest elektrownia wiatrowa i gdzie można ją...

Od 16 lipca 2016 r. obowiązuje ustawa, która określa warunki i tryb lokalizacji elektrowni wiatrowych,...

Budownictwo ekologiczne - jak wybrać działkę pod...

Szukając oszczędności i rozwiązań ekologicznych wybieramy projekt domu energooszczędnego. Co oprócz...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.