| muratordom.pl » Eko » Buduj EKOlogicznie » Korzyści z budowy domu pasywnego

Korzyści z budowy domu pasywnego

Korzyści płynące z budowy domu pasywnego to przede wszystkim inwestycja w ochronę środowiska naturalnego. Poza tym budownictwo pasywne gwarantuje mniejsze koszty utrzymania domu, możliwe dzięki zredukowanemu zużyciu energii (w porównaniu z budownictwem tradycyjnym zapotrzebowanie może być mniejsze nawet o 75%). Sprawdź, jakie korzyści skłaniają inwestorów do budowy domów pasywnych...

Poza wymiernymi oszczędnościami, dla mieszkańców domu pasywnego, zwłaszcza tych małych, ważniejszy jest korzystny mikroklimat. Oznacza on optymalną temperaturę powietrza i wszystkich powierzchni, wilgotność oraz określoną prędkość i zawirowania powietrza.

Dowiedz się, jak doprowadzić świeże powietrze do domu pasywnego

Autor: Andrzej T. Papliński

O komforcie cieplnym można mówić wtedy, gdy we wnętrzu nie jest duszno (jest to związane z wilgotnością) oraz gdy różnice temperatury mierzonej w różnych miejscach pomieszczenia są nie większe niż 0,8°C, a różnica rozkładu temperatury między głową a stopami siedzącej osoby nie przekracza 2°C. Jest to możliwe między innymi dzięki systemom wentylacji z wymiennikami ciepła, które wstępnie ogrzewają lub schładzają napływające powietrze, pozwalając utrzymać minimalną różnicę temperatury.

Sprawna wentylacja mechaniczna nie tylko zapewnia w domu pasywnym poczucie komfortu cieplnego w zimie, ale też umożliwia schłodzenie napływającego powietrza latem, pozwalając na przyjemny mikroklimat wnętrza bez konieczności używania wysuszających powietrze klimatyzatorów. Utrzymanie równomiernej temperatury powietrza w całym pomieszczeniu, również przy ścianach i oknach, zapobiega cyrkulacji powietrza i powstawaniu przeciągów. Ponadto stała wymiana powietrza chroni przed rozwojem mikroorganizmów i wywoływanych przez nie chorób.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Optymalny komfort cieplny w domu pasywnym

Domy przyszłości w Kanadzie. Same produkują prąd i zarabiają na siebie

Czy rozwiązania ekologiczne muszą znacznie podnosić koszt domu? Okazuje się, że nie. W Kanadzie...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Projekt nr 024 II nagroda (ex aequo)

Marcin Gaede, Tomasz Dziedzic – instalacje, Magdalena Guminiak – instalacje

Zużycie energii elektrycznej. Czy wiesz, co...

Jak wynika z badań ponad połowa Polaków uważa, że najwięcej energii w domu zużywa zasilanie urządzeń...

Projekt nr 058 Wyróżnienie honorowe

Maciej Janeczek, Rafał Socha, Agata Krysiak

Dom energooszczędny może być również zdrowy i...

Podczas wyboru projektu domu - oraz późniejszej budowy domu - każdy inwestor musi rozwiązać ważny...

Zdrowy dom dla alergika. Mieszkaj bezpiecznie i...

Podpowiadamy, jak sprzątać pomieszczenia oraz usuwać kurz i bród z wszelkich powierzchni. Zdrowe...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.