| muratordom.pl » Eko » Buduj EKOlogicznie » Domy przyszłości w Kanadzie. Same produkują prąd i zarabiają na siebie

Domy przyszłości w Kanadzie. Same produkują prąd i zarabiają na siebie

Czy rozwiązania ekologiczne muszą znacznie podnosić koszt domu? Okazuje się, że nie. W Kanadzie dzięki programowi EQuilibrium powstały modelowe domy przyszłości, które są nie tylko energooszczędne, ale i tanie w eksploatacji. Co więcej, domy te same produkują energię i zarabiają na siebie. Mrzonka? Ależ nie -  trzy domy modelowe zostały już nawet sprzedane.

Na czym polega program EQuilibrium

Program EQuilibrium (równowaga) prowadzi Canada Mortgage and Housing Corporation (CMHC), rządowa agencja zajmująca się wspieraniem budownictwa mieszkaniowego

Myślą przewodnią programu jest pokazanie najlepszych praktyk projektowych i budowlanych, zastosowanie dostępnych technologii i urządzeń oraz znalezienie dowodów na to, że można budować domy bardziej ekologiczne i energooszczędne. W programie tym domy modelowe mają średnie zapotrzebowanie na ciepło na poziomie 25 kWh/(m2·rok).

Jaki powinien być dom ekologiczny i energooszczędny?

Początkiem programu była praca badawcza. Opracowano założenia dla domu jednorodzinnego: mają być energooszczędne, trwałe, zdrowe, przyjazne środowisku, jak najtańsze w eksploatacji. Rozwiązania proekologiczne nie powinny nadmiernie podnosić ceny domu.

Jak to osiągnąć?

  • Najpierw trzeba zaprojektować dom o jak najmniejszym zapotrzebowaniu na energię.
  • Bardzo dobrze ocieplony budynek trzeba skierować w stronę słońca, by korzystał z ogrzewania pasywnego.
  • Otwory okienne oraz rodzaje oszklenia muszą być optymalizowane w zależności od orientacji. Należy też brać pod uwagę bezwładność termiczną materiałów.
  • Potem trzeba dodać urządzenia grzewcze zasilane energią odnawialną i zadbać o odzysk ciepła. W tej kategorii ważne są rekuperacja, pompa ciepła, urządzenie do odzyskiwania ciepła ze ścieków.
  • Na koniec – po zmniejszeniu zapotrzebowania na energię do minimum – należy zaopatrzyć dom w urządzenia do produkcji ciepła i prądu, czyli w kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne

Cel inicjatywy to dom, który produkuje prąd

Główny cel inicjatywy EQuilibrium to The Net-Zero Energy Home - budowania domów, w których ilość energii zakupionej w ciągu roku od zakładów energetycznych jest równoważona ilością energii wytworzonej w tym czasie na miejscu.

Dom produkuje prąd i przesyła do sieci, z kolei nocą, w dni pochmurne i przy większym poborze, dom kupuje prąd z sieci. Dzięki dobremu projektowi, wykonaniu, urządzeniom do odzysku ciepła oraz produkcji energii ze źródeł odnawialnych bilans wychodzi na zero, a niektórym domom udało się nawet coś więcej – są już w kategorii Energy+, to znaczy, że w ciągu roku produkują więcej energii, niż zużywają.

Większość domów modelowych już istnieje

Program ogłoszono w 2006 r. Do konkursu zgłosiły się 72 zespoły wykonawcze. Każdy przedstawił projekt i musiał potwierdzić zdolność do wybudowania budynku. Wyłoniono 15 finalistów z różnych prowincji Kanady. Większość domów modelowych już zbudowano. Trzy przeszły okres pokazowy i zostały sprzedane. Jeden budynek spłonął tuż po zakończeniu budowy (trwa ustalanie przyczyn pożaru).

Dlaczego Polacy nie lubią "kanadyjczyków"?

Kanadyjczyk sprawdza się w każdych warunkach pogodowych, tam gdzie temperatura jest bardzo wysoka i...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Projekt nr 058 Wyróżnienie honorowe

Maciej Janeczek, Rafał Socha, Agata Krysiak

Projekt nr 024 II nagroda (ex aequo)

Marcin Gaede, Tomasz Dziedzic – instalacje, Magdalena Guminiak – instalacje

Jaki jest koszt budowy domu pasywnego?

Dlaczego dom pasywny jest droższy? O ile więcej zapłacimy za budowę domu pasywnego? Kiedy inwestycja się...

Projekt nr 036 Wyróżnienie honorowe

Dariusz Sirojć, Krzysztof Szkółka, Karolina Kościelny, Oliwer Kulpa

Co to jest elektrownia wiatrowa i gdzie można ją...

Od 16 lipca 2016 r. obowiązuje ustawa, która określa warunki i tryb lokalizacji elektrowni wiatrowych,...