| muratordom.pl » Eko » Buduj EKOlogicznie » Domy ekologiczne w Anglii - doświadczenia budujących i mieszkańców

Domy ekologiczne w Anglii - doświadczenia budujących i mieszkańców

Jeżeli odwiedzisz Anglię, nie zdziw się, gdy zobaczysz domy ze słomy lub z ziemi, dachy fotowoltaiczne na całych osiedlach, farby z gliny, toalety bez wody, dachówki z przerobionych opon. Anglicy wciąż pytają, jak dom może być blisko z naturą. Budownictwo zrównoważone to w Anglii odkrycia, a nie statystyka zainstalowanych kolektorów i baterii słonecznych. Przeczytaj relację z wyprawy po Londynie.

Tree House - dom, który na siebie zarabia

Tree House – zlokalizowany w Londynie dom drzewo. Tak nazywa go właściciel Will Anderson. Niezwykli to i człowiek, i dom. Anderson dziesięć lat temu zaczął interesować się budownictwem zrównoważonym tak dalece, że skończył dodatkowe studia, napisał książkę o domach ekologicznych na świecie. I zbudował dom – pierwszy zeroemisyjny dom jednorodzinny w Londynie.

Zaczęło się od znalezienia działki. Powierzchnia parceli niezbyt imponuje – 160 m2, ale to wystarczy, by zbudować angielski dom – trzypoziomowy, o powierzchni 120 m2. Technologia – szkielet drewniany. Izolacja (grubość 23 cm) ze strzępków celulozy. Wiele elementów zostało kupionych jako odpad.

Dużo uwagi inwestor i architekt Peter Smitholake poświęcił temu, by dom się nie przegrzewał. Stąd kamień na podłodze na parterze, a powietrze do wentylacji mechanicznej (z rekuperatorem) pobierane jest blisko lustra wody w stawie w ogródku. Latem rekuperator jest wyłączony, a dom chłodzony naturalną wentylacją.

Na dachu zainstalowano kolektory słoneczne o powierzchni 4 m2 i baterie fotowoltaiczne o powierzchni 30 m2. Dom jest ogrzewany pompą ciepła.

W 2009 r. dwoje mieszkańców zużyło 4300 kWh – więcej niż zwykle, bo zima była ciężka. W tym roku dom znów zarabia na siebie – Andersonowie dostają 100 funtów miesięcznie z tytułu sprzedaży nadwyżki prądu. Operacja sprzedaży prądu jest bezobsługowa – zakład energetyczny zamontował urządzenie z licznikiem, które przekazuje prąd do sieci. Na swoje potrzeby Andersonowie kupują prąd, jak każdy inny mieszkaniec Londynu.

Autor: Andrzej T. Papliński

Dom drzewo. Zbudowany w konstrukcji szkieletowej

Autor: Andrzej T. Papliński

Dom na szczycie góry w Londynie – zbudowany tak, by jak najwięcej skorzystać z dobrodziejstw natury

Dom ekologiczny na górze

Przejeżdżamy na drugi koniec Londynu. Ewenement w płaskim krajobrazie miasta – góra. A na niej jeden z najpiękniejszych domów ekologicznych miasta. Jego projektantem jest architekt Matthew Borowiecki (z polskimi korzeniami). Twórca mieszka tu z żoną i dwojgiem dzieci.

Dom zbudowany w technologii szkieletu drewnianego ma 300 m2 powierzchni. Panele, a także drzwi i okna zostały wykonane na Litwie. Są zaizolowane styropianem i wełną mineralną. Spełniają parametry jak dla domu pasywnego. Współczynnik przenikania ciepła U dla ściany wynosi 0,1 W/(m2·K), dachu 1,5 W/(m²·K), a okna trzyszybowego 0,7 W/(m²·K). Zapotrzebowanie na ciepło 80 kWh/(m²·K). W domu, w którym mieszka pięć osób, jest elektryczne ogrzewanie podłogowe. 60% wody ciepłej jest pozyskiwane z kolektora słonecznego o powierzchni 4 m², są baterie fotowoltaiczne.

Co jest najbardziej imponujące? Wspaniałe żagle na zewnątrz jako element ocieniający szklaną elewację. I system wentylacji naturalnej. Nie ma wentylacji mechanicznej ani klimatyzacji! Jest za to otwierany elektrycznie świetlik w dachu.

Rozwiązania dla domu ekologicznego: jak wybudować dom energooszczędny

Rozwiązania architektoniczne domu ekologicznego są bardzo bliskie idei domu energooszczędnego....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Dom energooszczędny kontra dom pasywny. PORÓWNANIE

Zanim podejmiesz decyzję o budowie domu energooszczędnego lub domu pasywnego warto porównać wymagania,...

Budownictwo ekologiczne - jak wybrać działkę pod...

Szukając oszczędności i rozwiązań ekologicznych wybieramy projekt domu energooszczędnego. Co oprócz...

Projekt nr 036 Wyróżnienie honorowe

Dariusz Sirojć, Krzysztof Szkółka, Karolina Kościelny, Oliwer Kulpa

Zdrowy dom dla alergika. Mieszkaj bezpiecznie i...

Podpowiadamy, jak sprzątać pomieszczenia oraz usuwać kurz i bród z wszelkich powierzchni. Zdrowe...

Jaki jest koszt budowy domu pasywnego?

Dlaczego dom pasywny jest droższy? O ile więcej zapłacimy za budowę domu pasywnego? Kiedy inwestycja się...

Dom energooszczędny może być również zdrowy i...

Podczas wyboru projektu domu - oraz późniejszej budowy domu - każdy inwestor musi rozwiązać ważny...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.