| muratordom.pl » Eko » Buduj EKOlogicznie » Domy ekologiczne w Anglii - doświadczenia budujących i mieszkańców

Domy ekologiczne w Anglii - doświadczenia budujących i mieszkańców

Jeżeli odwiedzisz Anglię, nie zdziw się, gdy zobaczysz domy ze słomy lub z ziemi, dachy fotowoltaiczne na całych osiedlach, farby z gliny, toalety bez wody, dachówki z przerobionych opon. Anglicy wciąż pytają, jak dom może być blisko z naturą. Budownictwo zrównoważone to w Anglii odkrycia, a nie statystyka zainstalowanych kolektorów i baterii słonecznych. Przeczytaj relację z wyprawy po Londynie.

Tree House - dom, który na siebie zarabia

Tree House – zlokalizowany w Londynie dom drzewo. Tak nazywa go właściciel Will Anderson. Niezwykli to i człowiek, i dom. Anderson dziesięć lat temu zaczął interesować się budownictwem zrównoważonym tak dalece, że skończył dodatkowe studia, napisał książkę o domach ekologicznych na świecie. I zbudował dom – pierwszy zeroemisyjny dom jednorodzinny w Londynie.

Zaczęło się od znalezienia działki. Powierzchnia parceli niezbyt imponuje – 160 m2, ale to wystarczy, by zbudować angielski dom – trzypoziomowy, o powierzchni 120 m2. Technologia – szkielet drewniany. Izolacja (grubość 23 cm) ze strzępków celulozy. Wiele elementów zostało kupionych jako odpad.

Dużo uwagi inwestor i architekt Peter Smitholake poświęcił temu, by dom się nie przegrzewał. Stąd kamień na podłodze na parterze, a powietrze do wentylacji mechanicznej (z rekuperatorem) pobierane jest blisko lustra wody w stawie w ogródku. Latem rekuperator jest wyłączony, a dom chłodzony naturalną wentylacją.

Na dachu zainstalowano kolektory słoneczne o powierzchni 4 m2 i baterie fotowoltaiczne o powierzchni 30 m2. Dom jest ogrzewany pompą ciepła.

W 2009 r. dwoje mieszkańców zużyło 4300 kWh – więcej niż zwykle, bo zima była ciężka. W tym roku dom znów zarabia na siebie – Andersonowie dostają 100 funtów miesięcznie z tytułu sprzedaży nadwyżki prądu. Operacja sprzedaży prądu jest bezobsługowa – zakład energetyczny zamontował urządzenie z licznikiem, które przekazuje prąd do sieci. Na swoje potrzeby Andersonowie kupują prąd, jak każdy inny mieszkaniec Londynu.

Autor: Andrzej T. Papliński

Dom drzewo. Zbudowany w konstrukcji szkieletowej

Autor: Andrzej T. Papliński

Dom na szczycie góry w Londynie – zbudowany tak, by jak najwięcej skorzystać z dobrodziejstw natury

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Dom ekologiczny na górze

Przejeżdżamy na drugi koniec Londynu. Ewenement w płaskim krajobrazie miasta – góra. A na niej jeden z najpiękniejszych domów ekologicznych miasta. Jego projektantem jest architekt Matthew Borowiecki (z polskimi korzeniami). Twórca mieszka tu z żoną i dwojgiem dzieci.

Dom zbudowany w technologii szkieletu drewnianego ma 300 m2 powierzchni. Panele, a także drzwi i okna zostały wykonane na Litwie. Są zaizolowane styropianem i wełną mineralną. Spełniają parametry jak dla domu pasywnego. Współczynnik przenikania ciepła U dla ściany wynosi 0,1 W/(m2·K), dachu 1,5 W/(m²·K), a okna trzyszybowego 0,7 W/(m²·K). Zapotrzebowanie na ciepło 80 kWh/(m²·K). W domu, w którym mieszka pięć osób, jest elektryczne ogrzewanie podłogowe. 60% wody ciepłej jest pozyskiwane z kolektora słonecznego o powierzchni 4 m², są baterie fotowoltaiczne.

Co jest najbardziej imponujące? Wspaniałe żagle na zewnątrz jako element ocieniający szklaną elewację. I system wentylacji naturalnej. Nie ma wentylacji mechanicznej ani klimatyzacji! Jest za to otwierany elektrycznie świetlik w dachu.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Co to jest energia pierwotna i ile powinna...

Projekty domów pasywnych już za kilka prawdopodobnie staną się bardziej popularne niż projekty...

Projekt nr 030 Wyróżnienie honorowe

Bartłomiej Pyrzyk, Tomasz Walaszczyk, Krzysztof Nowotniak, Marcin Korab

Projekt domu pasywnego- zalety i ograniczenia...

Budowa domu pasywnego wiąże się z wieloma ściśle określonymi wytycznymi. Wielkości okien, usytuowanie...

Projekt nr 016 I nagroda

Remigiusz Strzelecki, Arkadiusz Strzelecki/RAAS Architekci, Barbara Matysek – charakterystyka...