| muratordom.pl » Eko » Buduj EKOlogicznie » Domy ekologiczne na świecie - przyjazne środowisku i mieszkańcom

Domy ekologiczne na świecie - przyjazne środowisku i mieszkańcom

Żeby dom był ekologiczny, nie wystarczy zamontować w nim kolektor albo pompę ciepła. To za mało, że stoi w parku krajobrazowym albo że jedyną jego zaletą jest dobra izolacja ścian. Szukamy odpowiedzi na pytanie, co kryje się pod definicją domu przyjaznego środowisku i mieszkańcom.

Świat szuka taniej i czystej energii. Ropa i węgiel wyczerpują się. Narasta kryzys ekologiczny – rośnie temperatura na ziemi, coraz więcej jest anomalii pogodowych i kataklizmów przyrodniczych. Drożejąca energia podkopuje światową gospodarkę, a psujący się klimat zagraża rolnictwu. Dom, niestety, wciąż bierze udział w tym dramacie...

Przeciętny dom w Europie zużywa 40% produkowanej energii. Chodzi jednak o to, by potrzebował jej dużo mniej, bo wkrótce może się okazać, że ludzi nie stać na ogrzewanie i oświetlenie swoich domów. Musi też mniej zanieczyszczać środowisko.

Nadzieja w paliwach odnawialnych – ciepło (i prąd) można mieć ze spalania drewna i innych roślin, a także od słońca i z energii wiatru. Szansa tkwi też w możliwościach zmniejszania zapotrzebowania domu na ciepło. Dom może być bardziej ekologiczny i energooszczędny. Trzeba tylko z tych możliwości skorzystać. Jak? Podpowiemy to w naszym cyklu opowiadającym o domach ekologicznych na świecie.

Przeczytaj koniecznie:

Autor: Andrzej T. Papliński

Jakie są oczekiwania wobec domów? Powinny coraz mniej obciążać środowisko i być coraz bardziej niezależne od paliw kopalnych

Jak zmniejszyć koszty utrzymania domu?

Oto cykl życia budynku od zbudowania do wyburzenia. 1% kosztów to proces budowy, 14% – wydatki na materiały, 85% to koszt ogrzewania, oświetlenia i utrzymania domu. Jakże łatwo zmniejszyć tę ostatnią wartość. Wystarczy ocieplić dom i zastosować wydajne urządzenia grzewcze. Można oszczędzić, nie tracąc nic z jakości życia. Możliwości jest wiele. Kto chce zastosować dostępne rozwiązania, uczyni dom przyjaznym środowisku i zaoszczędzi dużo energii. Ile? 40% w porównaniu z domem standardowym. Niektóre rozwiązania są proste, do wykorzystania od razu; inne wymagają współpracy – woli inwestora, wiedzy projektanta i instalatorów oraz dokładności ekip wykonawczych.

Oto przykłady prostych rozwiązań:

  • W stanie czuwania (stand by) urządzenia domowe zużywają nawet 100 W – trzeba zatem po prostu wyłączać je z sieci.
  • Lodówka zużywa 20% energii elektrycznej w domu – warto wymienić stare urządzenie na energooszczędne z kategorią A+++.
  • Większe oszczędności? Zapotrzebowanie na ciepło. Jeśli dom może potrzebować tylko 15 kWh na 1 m2 na rok (domy pasywne), to nie musi 40 kWh (średnie zapotrzebowanie w Europie) ani 120-150 kWh (dobry wynik w Polsce), a tym bardziej 300 kWh (dużo starych budynków).

Zobacz także, katalog ekologicznych możliwości

Jakie korzyści ma inwestor z inwestycji proekologicznych?

Niższe rachunki i poczucie życia w zgodzie z przyrodą. Najpierw jednak musi do ekologii dopłacać – dom energooszczędny jest zwykle droższy w budowie. Jakie jest ryzyko, że to się nie opłaca? Niewielkie. Jeszcze niedawno eksperci podawali, że w polskich warunkach racjonalny okres zwrotu inwestycji energooszczędnych wynosi dziesięć lat.

Ceny energii rosną – ten czas staje się więc coraz krótszy! Niższe rachunki za ogrzewanie będą od razu – to bonus. Jeśli właściciel domu wymieni stary kocioł grzewczy na nowoczesny kondensacyjny, a dodatkowo zamontuje rekuperator, będzie płacił za ogrzewanie co najmniej 30% mniej.

Jeżeli dodatkowo wyposaży dom w wydajne AGD, energooszczędne oświetlenie, wdroży praktyki racjonalnego użytkowania – bez trudu dojdzie do 40% niższych kosztów utrzymania domu w stosunku do domu standardowego.

Budowa domów energooszczędnych: w co warto zainwestować?

Gdy ceny energii rosną, warto zainwestować w rozwiązania energooszczędne. Kluczem jest przede...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Co to jest energia pierwotna i ile powinna...

Projekty domów pasywnych już za kilka prawdopodobnie staną się bardziej popularne niż projekty...

Projekt nr 030 Wyróżnienie honorowe

Bartłomiej Pyrzyk, Tomasz Walaszczyk, Krzysztof Nowotniak, Marcin Korab

Projekt nr 016 I nagroda

Remigiusz Strzelecki, Arkadiusz Strzelecki/RAAS Architekci, Barbara Matysek – charakterystyka...

Co to jest elektrownia wiatrowa i gdzie można ją...

Od 16 lipca 2016 r. obowiązuje ustawa, która określa warunki i tryb lokalizacji elektrowni wiatrowych,...

Zużycie energii elektrycznej. Czy wiesz, co...

Jak wynika z badań ponad połowa Polaków uważa, że najwięcej energii w domu zużywa zasilanie urządzeń...