| muratordom.pl » Eko » Buduj EKOlogicznie » Domy ekologiczne na świecie - przyjazne środowisku i mieszkańcom

Domy ekologiczne na świecie - przyjazne środowisku i mieszkańcom

Żeby dom był ekologiczny, nie wystarczy zamontować w nim kolektor albo pompę ciepła. To za mało, że stoi w parku krajobrazowym albo że jedyną jego zaletą jest dobra izolacja ścian. Szukamy odpowiedzi na pytanie, co kryje się pod definicją domu przyjaznego środowisku i mieszkańcom.

Świat szuka taniej i czystej energii. Ropa i węgiel wyczerpują się. Narasta kryzys ekologiczny – rośnie temperatura na ziemi, coraz więcej jest anomalii pogodowych i kataklizmów przyrodniczych. Drożejąca energia podkopuje światową gospodarkę, a psujący się klimat zagraża rolnictwu. Dom, niestety, wciąż bierze udział w tym dramacie...

Przeciętny dom w Europie zużywa 40% produkowanej energii. Chodzi jednak o to, by potrzebował jej dużo mniej, bo wkrótce może się okazać, że ludzi nie stać na ogrzewanie i oświetlenie swoich domów. Musi też mniej zanieczyszczać środowisko.

Nadzieja w paliwach odnawialnych – ciepło (i prąd) można mieć ze spalania drewna i innych roślin, a także od słońca i z energii wiatru. Szansa tkwi też w możliwościach zmniejszania zapotrzebowania domu na ciepło. Dom może być bardziej ekologiczny i energooszczędny. Trzeba tylko z tych możliwości skorzystać. Jak? Podpowiemy to w naszym cyklu opowiadającym o domach ekologicznych na świecie.

Przeczytaj koniecznie:

Autor: Andrzej T. Papliński

Jakie są oczekiwania wobec domów? Powinny coraz mniej obciążać środowisko i być coraz bardziej niezależne od paliw kopalnych

Jak zmniejszyć koszty utrzymania domu?

Oto cykl życia budynku od zbudowania do wyburzenia. 1% kosztów to proces budowy, 14% – wydatki na materiały, 85% to koszt ogrzewania, oświetlenia i utrzymania domu. Jakże łatwo zmniejszyć tę ostatnią wartość. Wystarczy ocieplić dom i zastosować wydajne urządzenia grzewcze. Można oszczędzić, nie tracąc nic z jakości życia. Możliwości jest wiele. Kto chce zastosować dostępne rozwiązania, uczyni dom przyjaznym środowisku i zaoszczędzi dużo energii. Ile? 40% w porównaniu z domem standardowym. Niektóre rozwiązania są proste, do wykorzystania od razu; inne wymagają współpracy – woli inwestora, wiedzy projektanta i instalatorów oraz dokładności ekip wykonawczych.

Oto przykłady prostych rozwiązań:

  • W stanie czuwania (stand by) urządzenia domowe zużywają nawet 100 W – trzeba zatem po prostu wyłączać je z sieci.
  • Lodówka zużywa 20% energii elektrycznej w domu – warto wymienić stare urządzenie na energooszczędne z kategorią A+++.
  • Większe oszczędności? Zapotrzebowanie na ciepło. Jeśli dom może potrzebować tylko 15 kWh na 1 m2 na rok (domy pasywne), to nie musi 40 kWh (średnie zapotrzebowanie w Europie) ani 120-150 kWh (dobry wynik w Polsce), a tym bardziej 300 kWh (dużo starych budynków).

Zobacz także, katalog ekologicznych możliwości

Jakie korzyści ma inwestor z inwestycji proekologicznych?

Niższe rachunki i poczucie życia w zgodzie z przyrodą. Najpierw jednak musi do ekologii dopłacać – dom energooszczędny jest zwykle droższy w budowie. Jakie jest ryzyko, że to się nie opłaca? Niewielkie. Jeszcze niedawno eksperci podawali, że w polskich warunkach racjonalny okres zwrotu inwestycji energooszczędnych wynosi dziesięć lat.

Ceny energii rosną – ten czas staje się więc coraz krótszy! Niższe rachunki za ogrzewanie będą od razu – to bonus. Jeśli właściciel domu wymieni stary kocioł grzewczy na nowoczesny kondensacyjny, a dodatkowo zamontuje rekuperator, będzie płacił za ogrzewanie co najmniej 30% mniej.

Jeżeli dodatkowo wyposaży dom w wydajne AGD, energooszczędne oświetlenie, wdroży praktyki racjonalnego użytkowania – bez trudu dojdzie do 40% niższych kosztów utrzymania domu w stosunku do domu standardowego.

Budowa domów energooszczędnych: w co warto zainwestować?

Gdy ceny energii rosną, warto zainwestować w rozwiązania energooszczędne. Kluczem jest przede...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Dom energooszczędny może być również zdrowy i...

Podczas wyboru projektu domu - oraz późniejszej budowy domu - każdy inwestor musi rozwiązać ważny...

Projekt nr 027 Wyróżnienie honorowe

Maciej Dobosz, Filip Rafałko, Bartosz Palus

Projekt nr 016 I nagroda

Remigiusz Strzelecki, Arkadiusz Strzelecki/RAAS Architekci, Barbara Matysek – charakterystyka...

Projekt nr 036 Wyróżnienie honorowe

Dariusz Sirojć, Krzysztof Szkółka, Karolina Kościelny, Oliwer Kulpa