Dom ekologiczny

2009-09-01 2:00

Czy warto zbudować dom ekologiczny? W obliczu coraz wyższych kosztów energii każdy z nas wie, że warto!

Dom ekologiczny
Autor: archiwum muratordom Dom ekologiczny

Zastanawiasz się na pewno, czy twój dom sprosta trudnym wyzwaniom XXI wieku. Przyszłość stoi pod znakiem coraz wyższych kosztów energii (tylko w ostatnim roku ceny prądu w Europie wzrosły o 15%) i rygorów ochrony przyrody. Tempo zmian jest ogromne, wręcz zaskakujące jak kryzys finansowy i gospodarczy, który uderza w świat po okresie wielkiej prosperity. Jesteśmy w czasie przejściowym – bez wiarygodnego scenariusza, co będzie dalej. Jedno jest pewne – powoli kończy się okres niebywałego w historii Ziemi rabunku przyrody: paliw kopalnych, surowców, zajmowania wciąż nowych terenów pod działalność człowieka i zatruwania powietrza. Ziemia zareagowała gorączką, efektem cieplarnianym, a to dopiero wstęp do kolejnych objawów poważnej choroby, jaka trapi nasz przeciążony glob.
Zamiast straszyć, przygotujmy się na czasy gorsze – a zarazem lepsze. Gorsze, bo rosnące ceny energii i koszty ochrony przyrody uczynią dom dobrem trudnym w utrzymaniu.

Dom ekologiczny
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Dom energooszczędny to dom otwarty na południe, izolowany od północy – pozyskuje energię słoneczną, minimalizuje straty energii  

A Ty pomóż sobie sam...

Wróćmy z Dalekiego Wschodu do Polski. Planujesz budowę domu, już mieszkasz? Przed Tobą ekologiczne wyzwanie. Czy poradzisz sobie ze wzrostem cen energii? Czy ochronisz przyrodę wokół siebie, jeśli takie zadanie stanie się prawem? I wreszcie – na czyją pomoc możesz liczyć?
W tym miejscu trzeba przypomnieć zasadę pomocniczości, wedle której zorganizowane jest życie publiczne, a także Unia Europejska. Prawo to mówi, że jeśli coś funkcjonuje samodzielnie, instancja na wyższym szczeblu nie miesza się. Gmina nie zakłóca funkcjonowania rodziny, województwo nie interweniuje w zadania gminy, państwo nie ogranicza samodzielności województw. Unia nie zajmuje się problemami, które może rozwiązać bez niczyjej pomocy każde z państw. I odwrotnie – państwo wspiera te grupy, które nie są w stanie same realizować zadań.
Prof. Krzysztof Żmijewski ocenia, że w Polsce w dziedzinie ekologii zasada pomocniczości... nie działa. – Rząd podpisał pakiet „3 x 20” i dalej nie robi nic! Wychodzi z założenia, że to problem rynku, materiałów budowlanych, rozwiązań technologicznych. To nieprawda! Państwo musi tworzyć warunki, by ekologia zaczęła się opłacać. Wyzwania mamy duże. W domowych kotłach i piecach spala się każdego roku 12 mln ton węgla! Mamy ambitne plany czerpania energii ze słońca i z wiatru, a zadymiamy nasze miasta i trujemy się jak za czasów, kiedy po ulicach jeździły dorożki... Do czego namawiamy? Nie czekaj na pomoc państwa! Inwestuj w ekologię z myślą o własnej przyszłości! Będziesz przygotowany na trudne czasy drogiej energii. Swoim domem i stylem życia będziesz ratował przyrodę, a nie ją wykorzystywał i niszczył.
Pierwsze wyzwanie? Projekt Twojego domu. Przyszedł czas na zmianę spojrzenia! W kategoriach ekologicznych większość domów, które budujemy, to... modele z poprzedniego sezonu. Przeczytaj nasze Wademekum – zobacz, jak prostymi środkami czerpać energię z przyrody i chronić świat wokół nas. Spraw, by Twój dom był hitem następnego sezonu!

– Trzeba mieć świadomość – alarmuje ekspert do spraw energetyki prof. Krzysztof Żmijewski, przewodniczący Społecznej Rady Konsultacyjnej Energetyki, że w ciągu najbliższych lat sytuacja energetyczna Polski zmieni się w sposób dramatyczny. W 2009 roku ceny prądu dla indywidualnych odbiorców wzrosną o 25%. Takie kontrakty już zostały zawarte. Z kolei w 2013 roku czeka nas pełna odpłatność za CO2 – koszty zanieczyszczania środowiska przez energetykę obciążą odbiorców, a więc ceny znów pójdą w górę. Dlaczego idą lepsze czasy? Bo wreszcie nakierowane na ochronę przyrody. Kto postawi na ekologię – wygra. Jeszcze nie jest za późno, by ułożyć nasze życie w zgodzie ze środowiskiem naturalnym, choć zmiana będzie kosztowna. Oblicza się, że wprowadzenie w Polsce programu „3 x 20” (do 2020 roku: poprawienie efektywności energetycznej o 20%, zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 20%, wzrost udziału źródeł odnawialnych w bilansie energii pierwotnej o 20%) będzie nas kosztowało 100 mld zł. Kto za to zapłaci? Pani, pan, społeczeństwo...

Zdaniem specjalisty

W Polsce zużywa się więcej energii na jednostkę powierzchni mieszkaniowej niż w krajach zachodnioeuropejskich o podobnym klimacie. Normy budowlane są przestarzałe. Ideałem byłoby, gdyby właściciele domów pozyskiwali ze źródeł odnawialnych choćby energię potrzebną do ogrzania wody użytkowej.

Dariusz Śmiechowski
architekt specjalizujący się w budownictwie zrównoważonym

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.