| muratordom.pl » Eko » Buduj EKOlogicznie » Czy w domu pasywnym mogą być piwnica, balkon, okna dachowe?

Czy w domu pasywnym mogą być piwnica, balkon, okna dachowe?

Piwnica, balkon i okna dachowe zwykło się uważać za pogarszające bilans energetyczny budynku, dlatego w domach pasywnych raczej się ich unika. Nie oznacza to jednak, że są niedopuszczalne. Trzeba tylko zadbać o ich prawidłowe odizolowanie. Zobacz, na co należy zwrócić uwagę decydując się na montaż okien dachowych czy budowę piwnicy...

Piwnica w domu pasywnym - tylko dobrze zaizolowana!

Ogrzewana piwnica znacząco wpływa na kubaturę budynku, nieogrzewana zaś wyziębia pomieszczenia parteru. Najlepiej więc jak najbardziej odizolować piwnicę od reszty domu, układając na stropie grubą warstwę ocieplenia. Powinna mieć taką samą grubość jak w przypadku podłogi na gruncie, czyli 30 cm.

Autor: Andrzej T. Papliński

Balkon – jeśli jest połączony z konstrukcją domu naraża go na straty ciepła. Dlatego w domach pasywnych lepiej zrezygnować z balkonu albo dostawić go na odrębnej konstrukcji wsporczej

Autor: FAKRO

Okno dachowe – tak, ale tylko o współczynniku U £ 0,8 W/(m2·K). Trzeba też pamiętać, że oprócz ciepłego okna potrzebny jest jeszcze odpowiedni kołnierz uszczelniający, także spełniający podwyższone standardy izolacyjności

Sprawdź także, jakie korzyści daje inwestorowi budowa domu pasywnego

Oczywiście niezbędne są też szczelne i ocieplone drzwi zamykające klatkę schodową prowadzącą do piwnicy. Ściany piwnicy należy z zewnątrz ocieplić tak samo jak fundamentowe – nienasiąkliwymi płytami grubości 20-30 cm.

Tak zabezpieczona piwnica stanowi odrębną przestrzeń użytkową domu i nie wpływa na jego bilans, a nawet w mroźne dni pomaga w utrzymaniu ciepła we wnętrzu, stanowiąc bufor pod budynkiem.

Dom pasywny z balkonem - niezalecane, ale możliwe...

Tradycyjny żelbetowy balkon stanowi ogromny liniowy mostek termiczny. Nawet dostępne na rynku termoizolacyjne łączniki balkonowe, które w dużym stopniu ograniczają straty ciepła na styku płyty balkonu i stropu, go nie eliminują. Z kolei stosowane w tradycyjnym budownictwie rozwiązanie w postaci ocieplania płyty balkonu z góry i z dołu tutaj nie zdałoby egzaminu – zaizolowany balkon miałby przynajmniej pół metra grubości.

Jedyną możliwością jest dostawienie balkonu na słupach lub podwieszenie go na cięgnach, czyli traktowanie go jako odrębnej konstrukcji, oddylatowanej od budynku.

Czy okna dachowe można montować w domu pasywnym?

Montowanie okien dachowych w domach pasywnych do niedawna było niedopuszczalne. Obecnie, dzięki nowoczesnej konstrukcji profili i dwukomorowym pakietom szybowym oraz specjalnym kołnierzom uszczelniającym osiągają nawet lepsze parametry od okien fasadowych. Ich współczynnik przenikania ciepła mierzony dla całego okna po zamontowaniu jest mniejszy od 0,8 W/(m2·K), a w najlepszych wynosi nawet 0,68 W/(m2·K). Spełniony jest zatem warunek granicznej wartości współczynnika U dla wszystkich okien w budynku i nie ma przeszkód, aby wstawić w połaci okna dachowe, zapewniając dobre doświetlenie pomieszczeń na poddaszu.

Oczywiście trzeba pamiętać o poprawnym zaizolowaniu otoczenia okna. Podawane przez producentów parametry odnoszą się do konkretnych systemów i kołnierzy uszczelniających, odpowiedniej grubości izolacji dachu i tylko przy ścisłym stosowaniu się do tych wytycznych okno będzie miało deklarowaną wartość współczynnika U.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Zużycie energii elektrycznej. Czy wiesz, co...

Jak wynika z badań ponad połowa Polaków uważa, że najwięcej energii w domu zużywa zasilanie urządzeń...

Jaki jest koszt budowy domu pasywnego?

Dlaczego dom pasywny jest droższy? O ile więcej zapłacimy za budowę domu pasywnego? Kiedy inwestycja się...

Projekt nr 016 I nagroda

Remigiusz Strzelecki, Arkadiusz Strzelecki/RAAS Architekci, Barbara Matysek – charakterystyka...

Budownictwo ekologiczne - jak wybrać działkę pod...

Szukając oszczędności i rozwiązań ekologicznych wybieramy projekt domu energooszczędnego. Co oprócz...

Rozmieszczenie i wybór okien do domu...

O rozmieszczeniu okien i ich wymiarach musisz decydować już na etapie projektowania domu energooszczędnego....

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.