| muratordom.pl » Eko » Buduj EKOlogicznie » Perspektywy budowania domów energooszczędnych i pasywnych w Polsce. DEBATA

Perspektywy budowania domów energooszczędnych i pasywnych w Polsce. DEBATA

4 października odbędzie się debata „Perspektywy dla rozwoju budownictwa energooszczędnego i pasywnego w Polsce". Podczas debaty zostaną poruszone kluczowe kwestie związane z budowaniem domów pasywnych i energooszczędnych.

W trakcie debaty zaproszeni goście będą mogli zapoznać się m.in. z wynikami eksperymentu, polegającego na wprowadzeniu na 1 miesiąc rodziny do domu energooszczędnego oraz powstałymi na tej podstawie materiałami filmowymi, emitowanymi na antenie TVP Info w programie „Dom Marzeń”, w ramach ogólnopolskiego projektu "Żyj aktywnie - buduj pasywnie”.

O czym będzie debata?

Podczas debaty zostaną poruszone takie zagadnienia jak:

  • Trendy w architekturze i technologii budowy domów energooszczędnych i pasywnych.
  • Wytyczne architektoniczne dla domów pasywnych i energooszczędnych. Proces projektowy z uwzględnieniem audytu energetycznego jako narzędzia projektowego. Wpływ architektury budynku na jego energochłonność.
  • Architektura energooszczędna i pasywna na przykładach wybranych projektów modelowych.
  • Dostępne materiały i technologie oraz wizje rozwoju budownictwa pasywnego - kierunki zmian, nowe rozwiązania, dostępność, koszty.
  • Jak zachęcić instytucjonalnych inwestorów do budowania w systemie energooszczędnym/pasywnym - przykłady dobrych praktyk.
  • Domy, które oszczędzają i zarabiają - ekonomika energooszczędnych i pasywnych domów; czy opłaca się tak budować. Porównanie kosztów ogrzewania w budynku pasywnym i tradycyjnym, koszty budowy, zwrot nakładów poniesionych na budynek pasywny (koszty budowy + koszty eksploatacji).
  • Budownictwo energooszczędne: zbędny luksus czy ekonomiczna konieczność?
  • Istniejące i planowane instrumenty wsparcia do budownictwa energooszczędnego i pasywnego (w tym instrumenty finansowe).

Goście debaty

W debacie udział wezmą m.in.

Marek Bednarz - dyrektor w firmie Viessmann - międzynarodowego producenta systemów techniki grzewczej. Michał Chwastek - Zastępca Burmistrza Gminy Słomniki (woj. małopolskie), jeden z pionierów we wdrażaniu rozwiązań energooszczędnych w budynkach użyteczności publicznej.

Krzysztof Brzozowski - koordynator Klastra Centrum Technologii Energetycznych, Prezes Stowarzyszenia Wolna Przedsiębiorczość - organizacji pozarządowej specjalizującej się w projektach badawczo-rozwojowych związanych z innowacyjnymi technologiami.

Andrzej Jurkiewicz - audytor energetyczny, specjalista w zakresie termomodernizacji, wykładowca Politechniki Śląskiej ze specjalnością "audyt energetyczny".

Jarosław Kotyza - pracownik naukowy Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, członek Polskiego Stowarzyszenia Geotermii. Piotr Michalski - specjalista ds. architektury energooszczędnej, Centrum Technologii Energetycznych (CTE) w Świdnicy.

Przemysław Rogula - architekt, współtwórca technologii nagrodzonej w 2013 konkursie GreenEvo.

Przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Banku Zachodniego WBK.

Termin i miejsce debaty

Debata odbędzie się 4 października 2013 r w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum, przy ul. Ligockiej 103 (budynek 3) w Katowicach. Rozpoczęcie nastąpi o godzinie 10.30, a przewidywane zakończenie ok. godz. 13.30.

Nowe materiały i technologie budowlane. Zobacz, jak się zmienia budowanie domów

Jak zmienia się budowanie domu? Czy ekologia się opłaca i w jakim kierunku zmierza budownictwo...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Budownictwo ekologiczne - jak wybrać działkę pod...

Szukając oszczędności i rozwiązań ekologicznych wybieramy projekt domu energooszczędnego. Co oprócz...

Co to jest energia pierwotna i ile powinna...

Projekty domów pasywnych już za kilka prawdopodobnie staną się bardziej popularne niż projekty...

Jaki jest koszt budowy domu pasywnego?

Dlaczego dom pasywny jest droższy? O ile więcej zapłacimy za budowę domu pasywnego? Kiedy inwestycja się...

Projekt nr 016 I nagroda

Remigiusz Strzelecki, Arkadiusz Strzelecki/RAAS Architekci, Barbara Matysek – charakterystyka...

Zdrowy dom dla alergika. Mieszkaj bezpiecznie i...

Podpowiadamy, jak sprzątać pomieszczenia oraz usuwać kurz i bród z wszelkich powierzchni. Zdrowe...

Co to jest elektrownia wiatrowa i gdzie można ją...

Od 16 lipca 2016 r. obowiązuje ustawa, która określa warunki i tryb lokalizacji elektrowni wiatrowych,...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.