| muratordom.pl » Eko » Buduj EKOlogicznie » Perspektywy budowania domów energooszczędnych i pasywnych w Polsce. DEBATA

Perspektywy budowania domów energooszczędnych i pasywnych w Polsce. DEBATA

4 października odbędzie się debata „Perspektywy dla rozwoju budownictwa energooszczędnego i pasywnego w Polsce". Podczas debaty zostaną poruszone kluczowe kwestie związane z budowaniem domów pasywnych i energooszczędnych.

W trakcie debaty zaproszeni goście będą mogli zapoznać się m.in. z wynikami eksperymentu, polegającego na wprowadzeniu na 1 miesiąc rodziny do domu energooszczędnego oraz powstałymi na tej podstawie materiałami filmowymi, emitowanymi na antenie TVP Info w programie „Dom Marzeń”, w ramach ogólnopolskiego projektu "Żyj aktywnie - buduj pasywnie”.

O czym będzie debata?

Podczas debaty zostaną poruszone takie zagadnienia jak:

  • Trendy w architekturze i technologii budowy domów energooszczędnych i pasywnych.
  • Wytyczne architektoniczne dla domów pasywnych i energooszczędnych. Proces projektowy z uwzględnieniem audytu energetycznego jako narzędzia projektowego. Wpływ architektury budynku na jego energochłonność.
  • Architektura energooszczędna i pasywna na przykładach wybranych projektów modelowych.
  • Dostępne materiały i technologie oraz wizje rozwoju budownictwa pasywnego - kierunki zmian, nowe rozwiązania, dostępność, koszty.
  • Jak zachęcić instytucjonalnych inwestorów do budowania w systemie energooszczędnym/pasywnym - przykłady dobrych praktyk.
  • Domy, które oszczędzają i zarabiają - ekonomika energooszczędnych i pasywnych domów; czy opłaca się tak budować. Porównanie kosztów ogrzewania w budynku pasywnym i tradycyjnym, koszty budowy, zwrot nakładów poniesionych na budynek pasywny (koszty budowy + koszty eksploatacji).
  • Budownictwo energooszczędne: zbędny luksus czy ekonomiczna konieczność?
  • Istniejące i planowane instrumenty wsparcia do budownictwa energooszczędnego i pasywnego (w tym instrumenty finansowe).

Goście debaty

W debacie udział wezmą m.in.

Marek Bednarz - dyrektor w firmie Viessmann - międzynarodowego producenta systemów techniki grzewczej. Michał Chwastek - Zastępca Burmistrza Gminy Słomniki (woj. małopolskie), jeden z pionierów we wdrażaniu rozwiązań energooszczędnych w budynkach użyteczności publicznej.

Krzysztof Brzozowski - koordynator Klastra Centrum Technologii Energetycznych, Prezes Stowarzyszenia Wolna Przedsiębiorczość - organizacji pozarządowej specjalizującej się w projektach badawczo-rozwojowych związanych z innowacyjnymi technologiami.

Andrzej Jurkiewicz - audytor energetyczny, specjalista w zakresie termomodernizacji, wykładowca Politechniki Śląskiej ze specjalnością "audyt energetyczny".

Jarosław Kotyza - pracownik naukowy Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, członek Polskiego Stowarzyszenia Geotermii. Piotr Michalski - specjalista ds. architektury energooszczędnej, Centrum Technologii Energetycznych (CTE) w Świdnicy.

Przemysław Rogula - architekt, współtwórca technologii nagrodzonej w 2013 konkursie GreenEvo.

Przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Banku Zachodniego WBK.

Termin i miejsce debaty

Debata odbędzie się 4 października 2013 r w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum, przy ul. Ligockiej 103 (budynek 3) w Katowicach. Rozpoczęcie nastąpi o godzinie 10.30, a przewidywane zakończenie ok. godz. 13.30.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Projekt nr 024 II nagroda (ex aequo)

Marcin Gaede, Tomasz Dziedzic – instalacje, Magdalena Guminiak – instalacje

Co to jest energia pierwotna i ile powinna...

Projekty domów pasywnych już za kilka prawdopodobnie staną się bardziej popularne niż projekty...

Dobór urządzeń do ogrzewania domu. Jak...

Urządzenia przeznaczone do ogrzewania domu powinny być nie tylko wydajne, tanie i proste w obsłudze. Coraz...

Projekt nr 038 II nagroda (ex aequo)

LIPIŃSCY DOMY Biuro Projektowe Miłosz Lipiński, Ludwika Juchniewicz-Lipińska, Grzegorz Tomaszewski  

Projekt nr 058 Wyróżnienie honorowe

Maciej Janeczek, Rafał Socha, Agata Krysiak