| muratordom.pl » Eko » Buduj EKOlogicznie » Co musi zawierać projekt budowlany, aby energooszczędność domu była wysoka?

Co musi zawierać projekt budowlany, aby energooszczędność domu była wysoka?

Ponad dwie trzecie kosztów utrzymania domu to koszty ogrzewania. Dlatego trzeba pamiętać, że dobry projekt budowlany jest bardzo ważny. Ale czy powinien on zawierać szczegółowe wyliczenia potwierdzające wysoką energooszczędność konkretnego projektu domu? Wyjaśniamy, jak to powinno wyglądać.

Koszt ogrzewania budynku przez 40-50 lat może dorównać sumie, jaką wydaliśmy na jego wybudowanie. Ale inwestując dodatkowo 1% kosztów budowy w izolację cieplną – co zwróci się w ciągu 2-3 zim – można obniżyć koszt ogrzewania o 30%.

Co powinien zawierać projekt budowlany?

Istnieją przepisy określające szczegółowy zakres i formę projektu budowlanego. Ich przestrzeganie jest w praktyce wątpliwe, ponieważ organy wydające pozwolenie na budowę nie mają obowiązku szczegółowego sprawdzania projektu. Zwykle inwestor kupuje projekt o zakresie i w formie narzuconej przez projektanta, a najczęściej nie ma wystarczającej wiedzy fachowej, by go samemu sprawdzić.

Formalne wymogi dotyczące projektów budowlanych nie precyzują wszystkich kwestii szczegółowo, lecz wyznaczają ramy, w jakich projektant powinien podjąć stosowne decyzje, żeby nie pozostawiać ważnych kwestii do rozstrzygnięcia osobom nieprzygotowanym, na przykład wykonawcy czy inwestorowi. 

Żeby dom był ciepły, miał wysoką energooszczędność, czyli aby nie trzeba było zużywać zbyt dużo energii na jego ogrzanie, projekt budowlany powinien zawierać:

  • rozwiązanie funkcjonalno-przestrzenne (inaczej mówiąc: rozplanowanie pomieszczeń oraz kształt budynku), a także taką orientację domu względem stron świata, by można było pozyskiwać energię promieniowania słonecznego wpadającego do budynku przez okna i ewentualnie przez zamontowany kolektor słoneczny;
  • udokumentowane obliczeniami dane umożliwiające sprawdzenie, czy budynek spełnia wymagania określone przepisami, w tym wartości współczynnika przenikania ciepła U poszczególnych przegród;
  • określenie rodzaju okien i urządzeń do nawiewu powietrza oraz przekroje kanałów wywiewnych instalacji grawitacyjnej (jeśli nie przewiduje się wentylacji mechanicznej, na którą zwykle jest odrębny projekt);
  • w opisie technicznym oraz na rysunkach rzutów i przekrojów budynku (w skali 1:50) informacje o przyjętym rodzaju i odmianie materiału do izolacji cieplnej oraz jego grubości; grubość powinna spełniać wymagania określone w przepisach lub być uzasadniona ekonomicznie; 
  • rysunki detali budowlanych (na przykład w skali 1:10), które źle wykonane mogą stać się mostkami termicznymi; dotyczy to zwłaszcza tych miejsc, w których ciągłość izolacji termicznej może być przerwana.

Działka utrzymana w czystości

Jak zorganizować budowę, jakich materiałów użyć, co zrobić z odpadami - kreślimy obraz...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jaki jest koszt budowy domu pasywnego?

Dlaczego dom pasywny jest droższy? O ile więcej zapłacimy za budowę domu pasywnego? Kiedy inwestycja się...

Dom energooszczędny może być również zdrowy i...

Podczas wyboru projektu domu - oraz późniejszej budowy domu - każdy inwestor musi rozwiązać ważny...

Projekt nr 036 Wyróżnienie honorowe

Dariusz Sirojć, Krzysztof Szkółka, Karolina Kościelny, Oliwer Kulpa

Dobór urządzeń do ogrzewania domu. Jak...

Urządzenia przeznaczone do ogrzewania domu powinny być nie tylko wydajne, tanie i proste w obsłudze. Coraz...

Projekt nr 024 II nagroda (ex aequo)

Marcin Gaede, Tomasz Dziedzic – instalacje, Magdalena Guminiak – instalacje