| muratordom.pl » Nowoczesne okna do domu » Wszystko na temat okien energooszczędnych: jakie elementy mają wpływ na właściwości okna

Wszystko na temat okien energooszczędnych: jakie elementy mają wpływ na właściwości okna

Jeżeli zdecydujesz się na zamontowanie w domu okien energooszczędnych to musisz wiedzieć, jakie elementy okna mają znaczenie podczas zakupu. Dobrze dobrane parametry sprawią, że straty ciepła w domu będą znacznie mniejsze, a co za tym idzie zmniejszą się również rachunki za ogrzewanie.

Okna energooszczędne, w porównaniu ze standardową stolarką, umożliwiają ograniczenie strat ciepła niemal dwukrotnie. Jeśli przyjmiemy, że łączna powierzchnia okien w danej inwestycji to mniej więcej 30 m2, wówczas roczne straty ciepła, w przypadku zastosowania stolarki energooszczędnej (Uw=0,7 W/m2*K) wyniosą 1512 kWh, zaś zwykłej (Uw=1,3 W/m2*K) – aż 2808 kWh.

W praktyce oznaczać to będzie konkretną różnicę w kosztach ogrzewania, choć przy tego rodzaju wyliczeniach oczywiście trzeba też wziąć pod uwagę założenia projektowe budynku, które mogą znacząco na nie wpłynąć, takie jak np. stosunek powierzchni okien do ścian, rodzaj ścian, sposób ogrzewania.

Czym dokładnie różnią się energooszczędne okna od tradycyjnych? Nowoczesna, „ciepła” stolarka powstaje z komponentów, z których każdy opracowany został tak, aby przewodzić jak najmniej ciepła. Co stanowi o ich ciepłochronnych właściwościach?

Jak rodzaj pakietu szybowego wpływa na jakość okien energooszczędnych?

Elementem, który w głównej mierze wpływa na energooszczędność stolarki okiennej są szyby. Ponieważ pakiety szybowe są lepszym izolatorem niż ramy - im więcej szyby w oknie, tym bardziej korzystne parametry ono uzyska. Ta wiadomość ucieszy wszystkich, którzy planują realizację inwestycji z dużymi przeszkleniami, np. w postaci drzwi tarasowych, czy imponujących lukarn.

Stolarka do budownictwa energooszczędnego, szklona jest pakietami dwukomorowymi (inaczej 3-szybowymi), o współczynniku izolacji Ug=0,5 W/m2*K wg EN673. Chronią więc one przed chłodem prawie tak skutecznie, jak murowana ściana. Takie szyby, w zestawieniu z pakietami spotykanymi w tradycyjnych oknach o współczynniku Ug=1,1 W/m2*K, umożliwiają zatrzymanie do 40% ciepła więcej. Przykładem takiego okna jest VR90 Synergy z zewnętrzną szybą bezpieczną laminowaną o zwiększonej odporności na włamanie w klasie P4A.

Autor: Vetrex

Okno energooszczędne firmy Vetrex - model VR 90 Synergy

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Ważne elementy okien energooszczędnych – co wypełnia przestrzenie między szybami?

Ramki Master Therm

W energooszczędnych pakietach szybowych, przestrzenie pomiędzy trzema taflami szkła wypełnia gaz szlachetny przewodzący ciepło w mniejszym stopniu niż powietrze. Aby ograniczyć przekazywanie ciepła z jednej szyby na kolejną – rozdziela się je dodatkowo tzw. ramkami dystansowymi Master Therm, wykonanymi z tworzywa o właściwościach izolacyjnych, podczas, gdy w standardowej stolarce – element ten jest aluminiowy, a więc przewodzi temperaturę.

Dzięki takiemu rozwiązaniu – gdy na zewnątrz słupki termometrów wskazują kilkadziesiąt stopni mrozu, szyba znajdująca się we wnętrzu wciąż jest ciepła. Ciepłe ramki pozwalają na zredukowanie współczynnika Uw aż o 0,1-0,3 W/m2*K, co przekłada się na obniżenie wydatków na ogrzewanie nawet o 5%. Takie rozwiązanie przynosi też dodatkowy efekt – minimalizuje skraplanie się pary wodnej na szybach, a tym samym ryzyko zawilgocenia ramy i ściany, a w konsekwencji – rozwój pleśni.

W oknach energooszczędnych stosuje się powłokę niskoemisyjną

Nowoczesne technologie pozwalają nie tylko oszczędzać ciepło, nie wypuszczając go na zewnątrz, ale też na uzyskanie tzw. darmowego zysku ciepła. Pakiety szybowe w oknach energooszczędnych powleczone są niezaciemniającą pomieszczeń warstwą z tlenku metalu - tzw. powłoką niskoemisyjną, która przepuszcza do wnętrza promienie słoneczne o krótkiej długości fali i nie wypuszcza promieniowania niskotemperaturowego. W praktyce, pozwala ona, aby do domu wpadało słoneczne ciepło i zapobiega jego ucieczce na zewnątrz.

Jak powinny wyglądać ramy okien energooszczędnych?

Ponieważ szerokość profili przekłada się na skuteczność ochrony przed chłodem – w oknach energooszczędnych stosowane są systemy o większej głębokości zabudowy 70-90 mm. Dzięki temu profil może się składać z większej liczby komór oraz możliwe jest zastosowanie szerszych, energooszczędnych pakietów szybowych o współczynniku Ug=0,5 W/m2*K i budowie 4/18/4/18/4 (trzy szyby o grubości 4 mm i dwie komory o szerokości 18 mm) o łącznej szerokości 48 mm. Wybierając okna nie należy jednak traktować liczby komór jako głównego kryterium. Pomnożenie ich liczby przysporzy korzyści jedynie wtedy, gdy będzie efektem zwiększenia głębokości zabudowy okna.

Dla stolarki 5-komorowej minimalna szerokość profili to 70 mm, zaś okna 6-komorowe powinny charakteryzować się szerokością 82 mm i większą, ponieważ przy zwiększeniu liczby komór i zachowaniu tej samej szerokości profili – różnica parametrów nie będzie odczuwalna. Dwa systemy w ofercie Vetrex wyposażone są w profile o głębokości zabudowy 90 mm: V90+ oraz VR90 Synergy.

WARTO WIEDZIEĆ

Wielokomorowa budowa profili okiennych nie tylko przekłada się na większą stabilność konstrukcji, ale również pozwala uzyskać lepsze parametry w zakresie ciepłochronności, zwłaszcza, gdy jedna z nich wypełniona jest materiałem izolacyjnym. Umieszczany w środkowej komorze i zapobiegający mieszaniu się temperatur pomiędzy komorami klin, najczęściej wykonywany jest ze spienionego polistyrenu - tworzywa dobrze znanego ze swoich właściwości ciepłochronnych. W taki element wyposażony jest system V90+ oraz VR90 Synergy

Okna Energooszczędne

Zwróć uwagę na uszczelki i okucia w oknach energooszczędnych

Uszczelki, to niedoceniany element wyposażenia okna, w istotny sposób wpływający na ich właściwości użytkowe w zakresie izolacji akustycznej i cieplnej. Spełniają swoją rolę dzięki sprężystości i elastyczności. Zniszczone i sparciałe na nic się nie zdadzą, dlatego w nowoczesnej stolarce wykonuje się je z tworzyw odpornych na wilgoć i na działanie ekstremalnych temperatur oraz uszkodzeń mechanicznych, na które są narażone ze względu na miejsce umieszczenia i swoją rolę. W przypadku okien Vetrex, uszczelki wykonywane są z EPDM i stosowane aż w trzech płaszczyznach, co pozwala na uzyskanie jeszcze lepszych efektów.

Sposób otwierania okien, z czego sprawę zdaje sobie niewielu inwestorów, ma istotny wpływ na ich parametry w zakresie energooszczędności. Najszczelniejsze są okna nieotwierane – tzw. witryny. Pozwalają one zatrzymać we wnętrzu nawet 15% ciepła więcej niż okna ze skrzydłami ruchomymi. Z kolei drzwi przesuwne i harmonijkowe, choć charakteryzują się ergonomią użytkowania, właśnie ze względu na specyficzną budowę, pozwalają na ucieczkę ciepła w większym stopniu niż tradycyjne okna uchylno-rozwierne.

Ciekawym i przynoszącym korzyści rozwiązaniem są tzw. zawiasy ukryte. Zwykłe zawiasy montowane w oknach uchylno-rozwiernych powodują odkształcanie się uszczelek, co przekłada się na ograniczenie skuteczności ich działania. Natomiast zawiasy ukryte umieszczane są w wewnętrznej płaszczyźnie złożonych profili, nie powodując takiego zjawiska, dzięki czemu zaoszczędzić można do 10% ciepła więcej. Przy okazji, tego rodzaju okucia nie wychodzą poza obrys ramy, dzięki czemu nie zaburzają estetyki przeszklenia, co jest dodatkowym atutem dla tych, którzy planują zastosowanie rolet zamiast zasłon.

Autor: Vetrex

Kryte zawiasy Designo

Autor: Vetrex

Okucia okien energooszczędnych

Autor: Vetrex

Okucie do okien energooszczędnych

Przeczytaj dodatkowo:
Oświetlenie wnętrza, a nasze samopoczucie

Światło słoneczne jest niezbędne do życia. Dlatego tak ważne są odpowiednie okna w domu. Powinny wprowadzać...

Co powoduje parowanie szyb i jak skutecznie...

Wiele osób żali się na parowanie szyb w swoich domach czy mieszkaniach, nie wiedząc jak sobie z tym...

Alternatywa dla okna dachowego. Lukarny - jak...

Lukarny – charakterystyczne przeszklenia, zakończone w górnej części trójkątem lub...

Drzwi tarasowe. Jak wybrać wygodne w...

Wybór odpowiednich drzwi tarasowych ma ogromne znaczenie. Aby w pełni wykorzystać uroki...

Jak wybrać okna do domu? Praktyczny poradnik...

Kiedy budujesz lub remontujesz dom czy mieszkanie pojawia się konieczność zakupu nowych okien. Jakie okna...

sponsor artykułu
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT