| muratordom.pl » Nowoczesne okna do domu » Szyby okienne do zadań specjalnych - wybieramy pakiet szybowy

Szyby okienne do zadań specjalnych - wybieramy pakiet szybowy

Personalizacja okien pozwala na dopasowanie produktu do indywidualnych potrzeb. Szyby okienne oferowane są w pakietach, które mają zapewnić bezpieczeństwo, energooszczędność lub izolacyjność. Zobacz, jaki pakiet szybowy wybrać, aby okna spełniły Twoje oczekiwania.

Każdy budujący dom chciałby, aby nowe lokum było dopasowane do jego indywidualnych potrzeb. Personalizacja projektu to pierwszy krok do celu, kolejnym jest dobór odpowiednich materiałów budowlanych, w tym okien.

Szacunkowo koszt zakupu stolarki okiennej stanowi ok. 20-25% wartości domu. Niedoświadczeni inwestorzy często nie zdają sobie sprawy z różnic pomiędzy poszczególnymi systemami okiennymi, wynikającymi z rodzaju zastosowanego pakietu szybowego, gdy tymczasem to właśnie te różnice decydują o funkcjonalności przeszkleń oraz komforcie ich użytkowania.

Autor: Vetrex

Szyby o specjalnym zastosowaniu - energooszczędne, antywłamaniowe, bezpieczne czy akustyczne różnią się budową - liczbą tafli szkła w pakiecie, szerokością oraz elementami dodatkowymi. Skomplikowana budowa sprawia, że są one grubsze i cięższe niż standardowe, jednokomorowe szyby, dlatego potrzebują wsparcia w postaci solidnej ramy. Pakiety szybowe o specjalnym zastosowaniu stosuje się więc najczęściej w systemach okiennych o szerszych profilach, czyli o większej głębokości zabudowy - co najmniej 82 mm.

Cisza - szyby okienne akustyczne

Aby zapewnić mieszkańcom komfortowe warunki do wypoczynku zadaniem akustycznych pakietów szybowych jest przede wszystkim maksymalne wytłumienie hałasów dochodzących z zewnątrz. Takie pakiety gwarantują również większą prywatność, ponieważ stanowią równie skuteczną zaporę dla dźwięków z wnętrza, takich jak rozmowy, głośniejsza muzyka, płacz dziecka, czy szczekanie psa, które dodatkowo mogą być uciążliwe dla sąsiadów. Szyby akustyczne zbudowane są z tafli szkła o większej grubości. To przede wszystkim asymetryczna budowa pakietów oparta na zmiennej grubości szyb , a nie ich liczba, decyduje o właściwościach dźwiękoszczelnych okna, opisywanych współczynnikiem Rw (wskaźnik ważony izolacyjności akustycznej). Im jest on wyższy, tym bardziej okno będzie chroniło nas przed hałasem. Jeśli zależy nam na jeszcze skuteczniejszym jego tłumieniu - dźwiękoszczelność szyb można też zwiększyć poprzez zastosowanie folii akustycznych w szkle klejonym.

Autor: Vetrex

Zabezpieczenie przed wypadkiem - szyby hartowane i bezpieczne

W kontekście bezpieczeństwa można mówić o ochronie przed włamaniem oraz przed zranieniem przy ewentualnym rozbiciu szyby. Nieszczęśliwemu wypadkowi zapobiec może zastosowanie tzw. szkła bezpiecznego, które po rozbiciu nie rozpada się na duże, ostre kawałki. Do takiego typu szyb zalicza się m.in. szyby hartowane, które podczas specjalnego procesu technologicznego uzyskują większą sztywność i wytrzymałość, dzięki czemu w momencie zbicia tafli powierzchnia szkła rozpada się na dużą ilość małych kawałków, które minimalizują ewentualne obrażenia. Do szkła bezpiecznego zaliczyć można również szkło laminowane, powstające przez połączenie kilku tafli szkła za pomocą folii PVB. Elastyczna i odporna na rozrywanie folia sprawia, że w przypadku pchnięcia lub uderzenia - szyba nie rozpada się, a jej odłamki podtrzymywane są przez folię. Wytrzymałość szyb laminowanych testowana jest zgodnie z normą PN-EN 12600. Test ten jest symulacją zderzenia z ludzkim ciałem. Tego rodzaju szyby są szczególnie dobrym rozwiązaniem w przypadku dużych przeszkleń, typu drzwi tarasowe, wykonanych np. w systemie Vetrex Slide 82 oraz gdy w domu mieszkają małe dzieci, które przez nieuwagę mogą zderzyć się z szybą.

Autor: Vetrex

Okno Vetrex Slide 82.

Ochrona przed włamaniem - szyby antywłamaniowe

Z policyjnych danych wynika, że wybicie szyby, obok prób wyważenia skrzydła, jest jedną z częściej stosowanych metod włamania, zwłaszcza jeśli dom znajduje się na uboczu. Szyby bezpieczne klasy P4A zbudowane są z dwóch tafli szkła o grubości 4 mm, połączonych ze sobą czterema foliami PVB o grubości 0,38 mm. Dzięki takiej konstrukcji są bardziej odporne na rozbicie, utrudniając włamywaczom dostanie się do domu. Nawet jeśli szyba zostanie uszkodzona - nadal będzie stanowić barierę dla włamywaczy, nie będzie natomiast dla nikogo stwarzała zagrożenia, ponieważ, podobnie jak w przypadku szyb bezpiecznych, odłamki szkła będą podtrzymywane przez folię.

Miano szyb antywłamaniowych otrzymują tylko takie pakiety, które zgodnie z normą PN-EN 356 przeszły pomyślnie ściśle określone testy np.: badanie spadającą kulą, uderzenia młotkiem i siekierą i nie zostały przebite w określonym czasie. Obecnie możliwe jest zastosowanie szyb bezpiecznych i jednocześnie energooszczędnych. Takie rozwiązanie znaleźć można np. w systemach dostępnych w ofercie Vetrex, takich jak: V82 ProSafe z certyfikatem RC2, czy VR90 Synergy, wyposażonych już w standardzie w pakiet szybowy P4A o współczynniku przenikania ciepła Ug = 0,5 W/m2*K wg EN673. We wszystkich pozostałych systemach Vetrex opcja doposażenia okna w szyby klasy P4A jest również dostępna.

Autor: Vetrex

Okno Vetrex v82 ProSafe.

Przeczytaj dodatkowo:
Designerskie okna dla budownictwa...

Okna zaprojektowano z myślą o budownictwie energooszczędnym i pasywnym oraz nowoczesnych, śmiałych projektach...

Oświetlenie wnętrza, a nasze samopoczucie

Światło słoneczne jest niezbędne do życia. Dlatego tak ważne są odpowiednie okna w domu. Powinny wprowadzać...

Alternatywa dla okna dachowego. Lukarny - jak...

Lukarny – charakterystyczne przeszklenia, zakończone w górnej części trójkątem lub...

Co powoduje parowanie szyb i jak skutecznie...

Wiele osób żali się na parowanie szyb w swoich domach czy mieszkaniach, nie wiedząc jak sobie z tym...

Jak wybrać okna, które skutecznie ochronią przed...

Jeśli chcesz, aby okna dobrze chroniły przed hałasem z zewnątrz, musisz wiedzieć na co zwracić uwagę,...

Drzwi tarasowe. Jak wybrać wygodne w...

Wybór odpowiednich drzwi tarasowych ma ogromne znaczenie. Aby w pełni wykorzystać uroki...

sponsor artykułu
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT