| muratordom.pl » Nowoczesne okna do domu » Drzwi tarasowe. Jak wybrać wygodne w użytkowaniu, bezpieczne i energooszczędne drzwi tarasowe?

Drzwi tarasowe. Jak wybrać wygodne w użytkowaniu, bezpieczne i energooszczędne drzwi tarasowe?

Wybór odpowiednich drzwi tarasowych ma ogromne znaczenie. Aby w pełni wykorzystać uroki „letniego salonu”, warto poświęcić chwilę na wybór optymalnego systemu okiennego, uwzględniającego potrzeby jego mieszkańców i indywidualne cechy budynku.

Otwieranie – jakie mamy możliwości?

Wśród rozwiązań dedykowanych do wykonywania drzwi tarasowych wymienić można: systemy rozwierno-uchylne, przesuwne i harmonijkowe.

Sprawdź też: jak wybrać dobre okna >>>

  • Drzwi rozwierno-uchylne – otwierają się jak skrzydła tradycyjnych okien i posiadają też funkcję uchyłu, umożliwiającą lekkie przewietrzenie pomieszczenia. Taki sposób otwierania zapewnia największą szczelność, więc rozwiązania te polecane są szczególnie do budynków w standardzie energooszczędnym i pasywnym. Tarasowe drzwi rozwierno-uchylne można wykonywać w systemach do realizacji okien elewacyjnych, o ile pozwalają na to jego możliwości konstrukcyjne. Dzięki zastosowaniu w budynku identycznych profili - możliwe jest osiągnięcie spójnego efektu estetycznego. Dużym atutem takich rozwiązań jest też stosunkowo niski koszt ich wykonania i montażu.
Autor: Vetrex
  • Drzwi uchylno-przesuwne typu Patio – ich skrzydła po otwarciu chowają się jedno za drugim, nie wchodząc do wnętrza, dzięki temu oszczędzają przestrzeń i pozwalają na swobodniejszą jej aranżację. W ramach tego rodzaju rozwiązań można w dowolny sposób zestawiać kwatery ruchome i stałe, uzyskując efekt, który najlepiej sprawdzi się w danym wnętrzu. Niektóre drzwi przesuwne można wyposażyć w energooszczędne pakiety szybowe, pozwalające uzyskać izolacyjność cieplną na poziomie odpowiednim dla budynków energooszczędnych.
Autor: Vetrex
  • Drzwi podnoszono-przesuwne, np. Vetrex Slide 82 - ich skrzydła po otwarciu przesuwają się równolegle do skrzydeł stałych. System ten bazuje na profilach kompatybilnych z szerokimi pakietami szybowymi o współczynniku Ug=0,5 W/m2*K. W efekcie przeszklenia w nim zrealizowane osiągają wyjątkowo korzystne parametry przenikania ciepła. W konstrukcjach przesuwnych można stosować różne schematy otwierania. Dla największych z nich warto zastosować 4-skrzydłowy schemat C, dzięki któremu po rozsunięciu środkowych skrzydeł w przejściu nie pozostaje żaden element. Takie rozwiązanie umożliwia wykonanie konstrukcji z ponad 3-metrowym światłem przejścia.
Autor: Vetrex
  • Drzwi harmonijkowe – skrzydła o takiej konstrukcji rozsuwają się na całej szerokości przeszklenia, pozostawiając panoramiczny widok, dlatego szczególnie dobrze sprawdzają się w lokalizacjach z pięknym krajobrazem. Drzwi wykonane w systemie Patio Space, dostępne w ofercie Vetrex, mogą osiągać wymiary nawet do 2500 mm wysokości na 6300 m szerokości i składać się aż z 7 skrzydeł. Tego rodzaju rozwiązania stosowane są również jako system zabudowy wewnętrznej, pozwalające na tymczasowy podział pomieszczeń.
Autor: Vetrex

Komfort tkwi w szczegółach

Im wyjście na taras wygodniejsze – tym chętniej korzystamy z uroków wypoczynku na świeżym powietrzu. Wybierając system, w którym wykonane zostaną drzwi tarasowe, warto pamiętać, że im większe przeszklenie planujemy, tym większy jego ciężar należy założyć, co może się wiązać z trudniejszym sterowaniem jego skrzydłami. W przypadku drzwi o wielkopowierzchniowych skrzydłach najlepiej sprawdzą się systemy przesuwne. Są one wyposażane w specjalne mechanizmy ułatwiające otwieranie i zamykanie tj. cichojezdne wózki, na których poruszają się kwatery – w takie elementy wyposażone są np. okna Vetrex Slide 82 i 70, czy aktywne rozwórki z wymuszonym działaniem, stosowane w systemie Vetrex Patio Automatic, dociskające skrzydło do ramy na całej szerokości podczas zamykania i odpychające je podczas otwierania, dzięki czemu nawet większymi drzwiami można poruszać za pomocą jednej ręki. Możliwe jest również w przypadku systemu Vetrex Slide zainstalowanie automatycznego mechanizmu sterowania skrzydłami. Wówczas drzwi poruszają się za pomocą elektrycznego silnika. Takie rozwiązanie należy zaplanować już na etapie zamawiania stolarki, w celu ukrycia w ramie wszelkich kabli i silników.

Autor: Vetrex

Przeczytaj dodatkowo:
Jak wybrać okna do domu? Praktyczny poradnik...

Kiedy budujesz lub remontujesz dom czy mieszkanie pojawia się konieczność zakupu nowych okien. Jakie okna...

Izolacja akustyczna okien. Jak optymalnie dobrać...

Zastosowanie okien o korzystnych parametrach w zakresie izolacji akustycznej pozwola w znacznym stopniu...

Co powoduje parowanie szyb i jak skutecznie...

Wiele osób żali się na parowanie szyb w swoich domach czy mieszkaniach, nie wiedząc jak sobie z tym...

Wszystko na temat okien energooszczędnych: jakie...

Jeżeli zdecydujesz się na zamontowanie w domu okien energooszczędnych to musisz wiedzieć, jakie elementy okna...

Jak wybrać okna, które skutecznie ochronią przed...

Jeśli chcesz, aby okna dobrze chroniły przed hałasem z zewnątrz, musisz wiedzieć na co zwracić uwagę,...

Ciepły montaż wielkogabarytowych przesuwnych...

Dowiedz się, jak przebiega poprawny montaż warstwowy podnoszono-przesuwnego przeszklenia wielkogabarytowego.

sponsor artykułu
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT