| muratordom.pl » Nowoczesne okna do domu » Izolacja akustyczna okien. Jak optymalnie dobrać stolarkę, by zapewnić ciszę i komfort w domu
Elementy stolarki zapewniające ciszę

Izolacja akustyczna okien. Jak optymalnie dobrać stolarkę, by zapewnić ciszę i komfort w domu

Zastosowanie okien o korzystnych parametrach w zakresie izolacji akustycznej pozwola w znacznym stopniu ograniczyć uciążliwości związane z hałasem. Dowiedz się więcej na temat wpływu poszczególnych komponentów okien na ich właściwości dźwiękoszczelne.

Autor: Vetrex

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Kiedy należy wybrać stolarkę o korzystnych parametrach w zakresie izolacji akustycznej

Wybierając stolarkę okienną należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Wśród nich powinny znaleźć się przede wszystkim umiejscowienie inwestycji (gęstość zabudowy i bliskość źródeł hałasu) i potrzeby jej mieszkańców. Jeśli dom ma stanąć w gęsto zaludnionej okolicy, gdzie odległości miedzy budynkami są niewielkie, należy liczyć się z hałasami takimi jak: głośne rozmowy (zwłaszcza w „sezonie grillowym”), muzyka, dźwięki wytwarzane przez urządzenia ogrodowe, krzyki dzieci, czy szczekanie psów.

Jeśli inwestycja zlokalizowana jest przy ruchliwej ulicy, niedaleko lotniska, czy stadionu, na którym odbywają się mecze, koncerty i imprezy masowe, w pobliżu szpitala, budynku policji lub straży pożarnej, gdzie pojazdy na sygnale przejeżdżają kilka razy dziennie – stolarka zapewniająca komfort akustyczny jest koniecznością. Zwłaszcza, gdy w domu mieszkają maluchy drzemiące w ciągu dnia, dzieci i młodzież potrzebujące ciszy do nauki, osoby chore, szczególnie wymagające odpoczynku, gdy zamierzamy pracować w domu i potrzebujemy spokoju, aby móc się skupić lub po prostu chcemy się zrelaksować.

Autor: Vetrex

Jakie elementy decydują o właściwościach akustycznych okna

Praktycznie każdy komponent nowoczesnej stolarki wpływa na jej właściwości w zakresie izolacyjności akustycznej: rodzaj profilu okiennego i zastosowanych uszczelek, rodzaj wzmocnień i ich sztywność, typ okuć, a także sposób montażu (materiał i technologia uszczelnienia szczeliny montażowej). Jednak największe znaczenie ma zastosowane oszklenie.

Porównajmy kilka rozwiązań:

  1. W pakiecie szybowym o budowie 4/18/4/18/4 Rw wynosi 31 (-2 , -6)
  2. W pakiecie szybowym o budowie 4/16/4 Rw wynosi 31 (-2, -5)
  3. W pakiecie szybowym o budowie 6/16/4 Rw wynosi 34 (-1, -5)
  4. W pakiecie szybowym o budowie P2(44.2)/16/4 Rw wynosi 37 (-1, -5)

Różnica w skuteczności tłumienia dźwięków pomiędzy pierwszymi dwoma, a trzecim i czwartym pakietem jest odczuwalna dla ludzkiego ucha.

Na powyższych przykładach wyraźnie widać, że to nie szerokość pakietu, czy liczba szyb w nim zastosowanych decyduje o dźwiękochłonności, lecz przede wszystkim grubość tafli szkła. Dźwiękoszczelność szyb można też dodatkowo zwiększyć poprzez zastosowanie folii akustycznych w szkle klejonym.

Autor: Vetrex

Vetrex VR90 Synergy z Rw (C; Ctr) = 41 dB (-1; -5)

Nie należy mylić parametrów akustycznych samej szyby i całego okna. Całe okno zwykle charakteryzuje się korzystniejszymi parametrami w zakresie izolacyjności akustycznej niż sam pakiet szybowy – okno Vetrex wykonane w systemie VP70 z szybą 6/16/4, której Rw wynosi 34 (-1, -5)dB, uzyska dźwiękoszczelność na poziomie 38 (-2, -5)dB. Wybierając stolarkę pamiętajmy też, że okna wyposażone w szprosy lub szkło ornamentowe nie są badane w zakresie akustyki, dlatego ich właściwości w tym zakresie nie są podawane przez producentów.

Ciekawe zjawisko obserwuje się także w przypadku zastosowania nawiewników okiennych. Gdy wyposażymy okno o Rw = 34 dB (-1, -5) w nawiewnik o wartości akustycznej RDnew = 38dB (0,-1), to, pomimo, wydawałoby się, lepszej izolacyjności akustycznej nawiewnika od izolacyjności okna, parametry akustyczne przeszklenia ulegną pogorszeniu o kilka decybeli, ponieważ wypadkowa izolacyjność zależy także od powierzchni okna i liczby nawiewników.

Podsumowując - w im więcej nawiewników okno zostanie uzbrojone - tym jego właściwości w zakresie tłumienia dźwięków będą słabsze.

Tak, jak wspomniano powyżej, wymiary okien wpływają na dźwiękochłonność budynku, w którym są zamontowane.

W dokumentach dostarczanych przez producentów podawane są zbadane laboratoryjnie wartości opisujące tzw. okna referencyjne o wymiarach 123 x 148 cm. Niestety, wraz ze wzrostem gabarytów przeszklenia, zmniejsza się ich izolacyjność akustyczna. Poniższa tabela ilustruje te zależności.

Tabela 1. Zasady korekty izolacyjności akustycznej w zależności od wymiaru okna

Zakres rozmiarów okien Wartość izolacyjności akustycznej dla okna
Powierzchnia całkowita okna ≤ 2,7 m2 Zgodne z badaniem okna 1230 x 1480
2,7 m2 < Powierzchnia całkowita ≤ 3,6 m2 Rw i Ra skorygowane o -1 dB
3,6 m2 < Powierzchnia całkowita ≤ 4,6 m2
Rw i Ra skorygowane o -2
4,6 m2 < Powierzchnia całkowita Rw i Ra skorygowane o -3

Drobnym, ale wyjątkowo istotnym elementem, który przyczynia się do zwiększenia komfortu akustycznego, są też wykonane z nowoczesnych materiałów, takich jak np. EPDM, uszczelki, a dokładnie całe ich układy, umieszczane w kilku płaszczyznach ramy okna. Zapewniając szczelne dociśnięcie skrzydła do ościeżnicy - chronią wnętrze domu nie tylko przed napływem zimnego powietrza z zewnątrz, ale też przed hałasami.

Także nowatorskie metody montażu, których kluczową zaletą jest zapewnienie maksymalnie szczelnego połączenia okna z murem, wpływają pozytywnie na wytłumienie dźwięków. Tym bardziej warto więc zainwestować w jedną z bardziej zaawansowanych technik osadzania stolarki.

Autor: Vetrex
WARTO WIEDZIEĆ

Optymalnie dobrana stolarka skutecznie ochroni przed hałasami

Nowoczesne materiały i technologie stosowane w stolarce okiennej i podczas jej montażu coraz skuteczniej eliminują problem hałasu. Nawet jeśli planujemy budowę domu w głośnej okolicy – optymalnie dobrana stolarka skutecznie ochroni przed hałasami.

Dźwiękoszczelne okna to rozwiązanie dla osób ceniących spokój, ale też dbających o prywatność.

Decydując się na zakup stolarki o korzystnych parametrach w zakresie izolacji akustycznej – wybieramy komfortowe warunki wypoczynku w domowym zaciszu.

Przeczytaj dodatkowo:
Oświetlenie wnętrza, a nasze samopoczucie

Światło słoneczne jest niezbędne do życia. Dlatego tak ważne są odpowiednie okna w domu. Powinny wprowadzać...

Designerskie okna dla budownictwa...

Okna zaprojektowano z myślą o budownictwie energooszczędnym i pasywnym oraz nowoczesnych, śmiałych projektach...

Co powoduje parowanie szyb i jak skutecznie...

Wiele osób żali się na parowanie szyb w swoich domach czy mieszkaniach, nie wiedząc jak sobie z tym...

Drzwi tarasowe. Jak wybrać wygodne w...

Wybór odpowiednich drzwi tarasowych ma ogromne znaczenie. Aby w pełni wykorzystać uroki...

Ciepły montaż wielkogabarytowych przesuwnych...

Dowiedz się, jak przebiega poprawny montaż warstwowy podnoszono-przesuwnego przeszklenia wielkogabarytowego.

sponsor artykułu
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT